Как казвате на някого, че се интересувате от него в

...
Как казвате на някого, че се интересувате от него в
Коментари Харесай

През 1995 г. водолази откриват едно от най-великите творения на природата

Как казвате на някого, че се интересувате от него в сантиментален проект? Каквито и да са методите и тактиките ви, те бледнеят спрямо тези на рибите балони (Тетраодонтови, още фугу и риба таралеж).

Ние не оценявахме мащаба на техните ритуали за чифтосване, до момента в който учените не се сплотиха с водолази, с цел да разкрият произхода на едни „ тайнствените кръгове “, които се появяват на морското дъно. Творенията им приказват сами за себе си, когато се видят от въздуха, само че по-дребните елементи – и по-точно финият пясък – в действителност ни карат да осъзнаем какъв брой доста работа поставят мъжките, с цел да се ухажва партньорка за мъжките риби балони.

През 1995 година водолази откриват любопитна конструкция край остров Амами Ошима в Япония. Там на морското дъно те виждат великански кръг, като че ли издълбан в пясъка. Никой не знае от кое място се е взел и дали е дело на човек, на друго животно или на някакъв екологичен развой.

Екип от учени се заема с следствието и през 2011 година първи открива, че отговорът е дребна рибка, която по някакъв метод е в положение да сътвори конструкция, 16 пъти по-голяма от нейния размер, употребявайки цялата мощ, която може да събере в скромното си 12-сантиметрово тяло. Видът, Torquigener albomaculosus, е публично разказан едвам през 2015 година

Учените основават две зони за наблюдаване на морското дъно край плажовете Сейсуи и Катецу. Те съумяват да снимат репродуктивните практики на мъжките от подготовката до грижата за яйцата (като тези практики общо могат да стигнат до 10).

Всяка рибка стартира със основаването на кръгла конструкция на морското дъно, което ѝ лишава сред 7 и 9 дни. Можете да видите по-подробно работата на една от тях в това видео:

Колкото по-дълго работи, толкоз по-детайлни стават кръговете, а поради метода, по който плува, най-финият пясък отива към центъра.

Учените виждат също, че мъжките украсяват творенията си с черупки и коралови фрагменти, като в същото време отстраняват всичко, което се намира в центъра им. И единствено когато се създадат тези последни корекции, женските стартират да посещават творенията им.

Когато някоя женска се приближи до структурата, мъжкият стартира да плува в близост, с цел да вдигне финия пясък в центъра. Ако женската влезе в кръга, мъжкият се отдръпва и се втурва назад към нея неведнъж. Ако тя в последна сметка се впечатли уместно от тази хореография и последва чифтосване, яйцата се снасят в централната част на творението, което към този момент се трансформира в гнездо.

Работата на рибата балон на ранен стадий (a), на междинен стадий (b), на финален стадий (c) и след мятане на хайвера (d). Изображение: H Kawase et al (2013), CC BY-NC-ND 3.0

„ При изследваните в това изследване типове балони гнездото има три необикновени характерности, които в никакъв случай не са били откривани при риби “, пишат създателите на проучването. „ Първо, радиално подредени хълмове и долини са основани отвън мястото на гнездото; второ, хълмовете са украсени с фрагменти от черупки; и трето, финият пясък частици е събран в мястото на гнездото. И трите характерности са приключени и поддържани преди чифтосването, когато женските посещават мястото на гнездене, и по-късно са разрушени. “

Кръглите структури са красиви за човешкото око, само че за женските рибки може би това, което се намира в средата, в действителност ги печели. Поведението на мъжкия и формата на неговото създание – всичко това способства за напредването на фини пясъчни частици към центъра на кръга, където, в случай че има шанс, женската ще снесе хайвера си.

Значението на този тънък пясък, споделят учените, може да е повода, заради която те не употребяват едно и също гнездо два пъти. След това херкулесовско изпитание, изразходвайки повече от седмица за разбъркване на пясъка и събиране на черупки, мъжките изоставят гнездото и построяват ново.

Те могат да се върнат на същото място, само че действителните постройки в никакъв случай не се употребяват два пъти и съгласно тях това може да се дължи на обстоятелството, че едно репродуктивно събитие изразходва огромна част от наличния тънък пясък. Така че би трябвало да се стартира изначало.

Създаването на невероятни структури, с цел да се завоюва партньорка, е нещо, което следим при голям брой типове риби, както и при други скотски групи като птици и бозайници, а и при нас, хората. Въпреки това, както пишат откривателите, тези кръгове са неповторими, що се отнася до рибните творби на изкуството, и в действителност би трябвало да са едно от най-великите творения на природата.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР