25-годишна жена с диабет тип 1 вече не приема инсулин

...
25-годишна жена с диабет тип 1 вече не приема инсулин
Коментари Харесай

Диабетик вече не се нуждае от инсулин след първото по рода си лечение

25-годишна жена с диабет вид 1 към този момент не приема инсулин след новаторско лекуване със стволови кафези. Това е първият тест на процедурата върху хора и въпреки че към момента е прекомерно рано да се каже, че дамата е излекувана, то сигурно демонстрира, че методът заслужава по-внимателно разглеждане.

При множеството хора с диабет вид 1 имунната система, която е предопределена да ни защищава от нашествието на патогени, се обръща против личните тъкани на организма, като унищожава клетките в панкреаса, които създават инсулин. А без нужното равнище на инсулин кръвната захар не може да се управлява вярно. С течение на времето това може да докара до увреждане на доста органи и тъкани и да се стигне до остро, животозастрашаващо положение – диабетна кетоацидоза.

Ето за какво хората с диабет вид 1 би трябвало сами да одобряват инсулин, като деликатно калибрират дозата според от храната, която употребяват, и равнището на интензивност. Това, както се споделя, е „ работа на цялостен работен ден, 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата “.

Съвременните технологии като монитори за глюкоза, инсулинови помпи и изкуствени панкреаси вършат гражданска война в живота с това положение, което продължава цялостен живот, само че те не постоянно са налични за хората, а цената на самия инсулин може да бъде непостижима.

Но в случай че желаеме да приказваме за тотално изцеление, би трябвало да намерим метод да сменяем способността на организма да създава инсулин, когато е належащо. Тази вяра към този момент се трансформира в действителност с помощта на няколко пионерски опита за лекуване със стволови кафези.

В един неотдавнашен отчет се разказва казусът на жена от Тиендзин, Китай, която е диагностицирана с диабет вид 1 в ранна тийнейджърска възраст. Пациентката, поискала да резервира анонимност, става първият пациент с диабет вид 1 в света, на който е осъществена трансплантация на стволови кафези, извлечени от личното ѝ тяло, за да се заменят профилираните така наречен островни кафези на панкреаса.

Историята на болестта на дамата е била много сложна; преди този момент тя е претърпяла две интервенции за трансплантация на черен дроб, както и трансплантация на панкреас, която след това се е провалила. Заради чернодробните трансплантации тя е приемала имуносупресори.

През 2020 година медиците вземат стволовите кафези и ги препрограмират посредством относително нов химически развой. Така получават индуцирани плурипотентни стволови кафези (iPSC), които имат капацитета да се развият във всяка човешка тъкан, за която се сетите. В този случай откривателите ги насочват да се развият в групи от упоменатите островни кафези.

След проби на клетките върху животнски модели, интервенцията по трансплантация на дамата най-сетне се реализира, през 2023 година Тя продължава единствено към 30 минути и включва инжектирането на 1,5 милиона кафези в коремните ѝ мускули, където те могат елементарно да бъдат следени посредством скенери.

В отчета се разказва в детайли клиничното следене една година след трансплантацията – дамата към момента се оправя без спомагателен инсулин и не се следят рискови пикове и спадове в равнищата на кръвната ѝ захар.

Изследователят на диабета Дайсуке Ябе от Университета в Киото, който не е взел участие в изследването, разказва резултатите като „ забележителни “ пред Nature News и прибавя: „ Ако това е използвано и за други пациенти, ще бъде отлично. “

Този случай е първият, при който се употребяват лични стволови кафези на пациент, само че сходни позитивни резултати са следени и при дребни опити с потребление на ембрионални стволови кафези. Наскоро вестник Washington Post заяви за случая на Аманда Смит, 35-годишна здравна сестра от Канада, която също е спряла инсулинa. Смит в действителност е била част от изследване с 12 пациенти, цели 11 от които са съумели фрапантно да понижат или изцяло да спрат инсулина си.

Един от оставащите въпроси е обвързван с това какъв брой дълго може да продължи този резултат. Основната автоимунна реакция, която изначално предизвиква увреждането на панкреаса, може да се върне и да стартира да нападна донорските кафези. Случаят на дамата от Тиендзин е забавен с това, че тя към този момент е приемала имуносупресори; по-нататъшни изследвания ще изследват дали този тип лекуване е належащо по принцип.

За почти 8,4 милиона души с диабет вид 1 по света приемът на инсулин е наложително изискване. Надеждата при лекуването със стволови кафези е, че вместо този всекидневен режим, един ден може би ще успеем да се оправим с източника на казуса.

Смит споделя пред Washington Post: „ Не осъзнаваш какъв брой огромна част от живота ти лишава – до момента в който в този момент към този момент не лишава никаква “.

Докладът за случая е оповестен в списание Cell.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР