1000 дела срещу пияни и дрогирани шофьори е водила през

...
1000 дела срещу пияни и дрогирани шофьори е водила през
Коментари Харесай

Прокуратурата: 31% увеличение на делата срещу пияни и дрогирани шофьори в София

1000 каузи против пияни и дрогирани водачи е водила през предходната година Софийската районна прокуратура. Това е нарастване с 31,23 %, по отношение на 2021 година, когато те са били 762, оповестиха от държавното обвиняване.

Те са показали отчета за активността си пред основния прокурор Иван Гешев и заместител основния прокурор и началник на Върховната административна прокуратура Десислава Пиронева. Двамата са били на годишното отчетно заседание на Софийска районна прокуратура, което се състоя в образователния комплекс на прокуратурата в Цигов чарк. Съвещанието стартира с минута безмълвие в памет на жертвите от земетресението в Турция и Сирия.

Отчетът установи доста нарастване на престъпността на територията на столицата, като това е изключително осезаемо при закононарушенията, свързани с шофиране след приложимост на алкохол и наркотични субстанции.

Иван Гешев поздрави магистратите от най-голямата прокуратура в страната за постигнатите резултати, изключително на фона на опитите за политическото въздействие върху самостоятелната правосъдна власт и в частност прокуратурата. „ Много добре разбирам провокациите, които стоят пред вас. На фона на тази обстановката през последните две години, която няма нищо общо с върховенството на правото, с правовата страна и правилото на разделяне на управляващите “, сподели Иван Гешев.

Главният прокурор изрази очакване за възстановяване на взаимоотношението сред прокуратурата, Министерство на вътрешните работи и службите за сигурност. „ Това е единственият метод да се оправдаят упованията на българските жители за повече правдивост и както споделяше един някогашен основен прокурор „ ние сме като скачени съдове и няма по какъв начин да стигнем до правдивост, в случай че няма взаимоотношение сред нас “. Без взаимоотношение няма по какъв начин да има краен резултат, а крайният резултат са присъди. Няма по какъв начин прокуратурата да си свърши работата, без преди този момент закононарушенията да се разкрият от органите на Министерство на вътрешните работи “, уточни още Иван Гешев.

Административният началник на Софийската районна прокуратура Невена Зартова регистрира, че следените преписки през 2022 година са 42 580, като 39 221 от тях са новообразувани. Налице е наклонност за увеличение на броя им по отношение на 2021 година с 10,15 %. Общият брой на решените преписки през 2022 година е 41 007, което е с 10,78 % повече по отношение на миналата година. Натовареността на прокурорите от СРП се е нараснала с 15 % спрямо 2021 година и с 32 % спрямо 2020 година Средно един прокурор е управлявал и следил 322 досъдебни производства през годината и е взел участие в 120 правосъдни съвещания. Въпреки огромната натовареност на прокурорите в Софийска районна прокуратура е непокътнато високо ниво на неоправдателните и санкционно решените каузи.

През 2022 година в СРП са следени 47 029 броя наказателни производства, като 17 803 са завършени, сочат данните от годишния доклад. С над 10% са се нараснали досъдебни производства и преписки за случаи на домашно принуждение. С близо 29 % е повишен броят на решените досъдебни производства и преписки за този тип закононарушения, има и нарастване на импортираните в съда обвинителни актове – 35 за 2022 година, спрямо 25 за 2021 година

Налице е растеж с близо 10% при формираните за 2022 година досъдебни производства за общоопасни закононарушения, чийто брой е 4807 за годината, спрямо миналата, когато са били 4401. Най-висок дял са закононарушенията по член 354а от Наказателен кодекс – за държане на наркотични субстанции – 1971. След тях се подреждат делата за шофиране след приложимост на алкохол и наркотични субстанции, които са 1000 за 2022 година, което демонстрира нарастване със 31,23 %, по отношение на 2021 година, когато те са били 762, и с цели 90,11 % по отношение на 2020 година, когато новообразуваните каузи са били 526.

От 2020 година Прокуратурата на Република България предлага на вниманието на няколко поредни Народното събрание експертни оферти за законодателни промени, чието приемане би имало предпазен и възпиращ резултат обвързван със случаите на шофиране след приложимост на алкохол и наркотични субстанции.

За първи път от години в СРП е регистриран растеж с над 10% и на новообразуваните каузи за причиняване на умишлени телесни повреди – за 2022 година те са 771. Прокурорите са внесли 274 акта против 299 лица за нанасяне на телесни повреди.

В края на отчетното заседание административният началник на СРП Невена Зартова сложи фокус на целите за 2023 година и съобщи, че прокуратурата ще продължи да работи интензивно по каузи с предмет наркотични субстанции, както и по случаи на шофиране след приложимост на алкохол и опиати, както и по делата, свързани с разпространяване на нецензурен материали с деца, домашно принуждение, противопоставяне на мигрантския напън, измамите и в частност по този начин наречените „ телефонни измами “.

Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР