1. Св. преподобни Маюмски († 776 г.) - той живял

...
1. Св. преподобни Маюмски († 776 г.) - той живял
Коментари Харесай

ОГРОМНА ПОЧИТ: Църквата чества един от най-големите си химнописци

1. Св. преподобни Маюмски († 776 г.) - той живял в осмия век. Родил се в Йерусалим. Родителите му били небогати хора. Още като дете останал кръговиден сирак. Взел го на прехранване в дома си един християнин - придворен на дамаския халиф. Тук бил учтив наедно със сина на халифа Йоан - бъдещия на Църквата, Йоан Дамаскин, паметта на който се чествува на 4 декември.
свързани новини10469на 13.09.2021
Възпитани по християнски, двамата момци приключили образованието си под управлението па един заложник духовник, който бил високо образован както в богословието, по този начин и във философията, а също и в други науки.

От 732 година, и Йоан, свързали се в тясна дружба, се подвизавали в йерусалимската лавра " Св. Сава ". Тук се предавали и на научни занимания. Като своя другар. обичал също доста духовните песни. И той, като Йоан, се опитвал да сформира нови духовни песни. Издигнал се също като него в песненото творчество. Станал прочут църковен песнописец. Наречен бил песнопевец. Той освен съставял, само че и пеел с огромно умеене църковни песни.

Около 743 година, след мъченическата гибел на св. Петър, свещеник Маюмски, погубен от мохамедани, за свещеник бил определен преподобни Козма. Въпреки раздялата братската дружба сред св. Йоан Дамаскин и св. траяла и се задълбочила в общото служение на Бога и на Църквата. Духовната връзка не се прекъснала до края на живота им. умрял в 776 година.

В гръцката работа на св. съществува такава песенна характерност за него: " Ето духовната шира, свещената лира, която вика всички на тайната софра. Свещеният и прочут предлага медоточнr, свещенозвучни песни... И аз с песни желая да украся Козма, началника на песнопевците, равния на учителите, правия облик на духовните хармонични песни, доброгласната тръба, прелестния извор на мелодиите, ревнителя на ангелското песнонение ".

А в една остаряла славянска ръкописна работа така е изобразен св. Козма: " Смиреномъдър и мирен, спокоен и сладкодумен, привлекателен и незлобен, целомъдър и правоверен, елементарен и чист си бил ти, преподобни. И Бог те е направил светител. И ти, богомъдри, паси своето стадо на трева, оросена със избавителни води! ".

Общо за химните на св. и тия на св. Йоан Дамаскин съществува подобен отзвук: " Между химните на другите песнопевци те са нямали и в никакъв случай няма да имат равни ".

2. Св. мъченици Пров, Тарах и Андроник († към 304 г.)
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР