Зеленият мигащ светофар ще остане, като за целта ще бъде

...
Зеленият мигащ светофар ще остане, като за целта ще бъде
Коментари Харесай

Регионалният министър ще връща мигащия зелен светофар

Зеленият мигащ светофар ще остане, като за задачата ще бъде изменена наредбата, която регламентира този режим на работа. Това е дала обещание министърът на районното развиване арх. Виолета Комитова на среща с някогашните депутати Мартин Димитров и юрист Петър Славов.

" Категорично сме " за " да продължи да работи " зеленият мигащ светофар " и ще предприемем дейности за смяна в Наредба № 17 от 2001 година за контролиране на придвижването по пътищата със светлинни сигнали. Искаме да защитим публичния интерес по легален метод ", е декларирала министър Комитова, заяви пресцентърът на Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ).

Министерство на регионалното развитие не е предприемало никакви стъпки за прекъсване или ограничение на потреблението на така наречен “мигащ зелен светофар “.

В началото на месеца от Столична община стартира прекъсване на този тип сигнализация, поради подадена тъжба от българин до европейската прокуратура и неналичието на законова наредба.

Проверката на Министерство на регионалното развитие по случая

Проверка на Министерство на регионалното развитие по случая демонстрира, че през 2017 година от Столична община са направени оферти за промени и допълнения на Закона за придвижване по пътищата и Наредба 17.

Те са прегледани от междуведомствена работна група, основана със заповед на министъра на районното развиване и благоустройството. В състава ѝ са взели участие представители на Министерство на вътрешните работи, министерствата на превоза, на районното развиване, пътната организация, браншова асоциация " Пътна сигурност ", браншова камара " Пътища " и Националното съдружие на общините.

По предложенията на Столична община от междуведомствената работна група в допълнение са прегледани:

- предоставеното мнение на Министерство на външните работи и Решение № 12709 от 2012 година на ВАС;

- постъпилото мнение от дирекция " Правна " към Министерство на регионалното развитие, по отношение на откритите правни несъгласия сред предлагането на Столична община и Конвенцията, Закона за придвижване по пътищата и правилника за неговото използване.

По мотив предложенията на Столична община на 20 септември 2017 година е изпратено писмо от тогавашния заместник-министър на районното развиване и благоустройството Малина Крумова до столичния кмет Йорданка Фандъкова.

В него се споделя, че според уговорките на България, като страна, утвърдила Конвенцията за пътните знаци и сигнали от 1968 година, е задължена да съблюдава международно-правните правила и според член 23 от Конвенцията е налице уредба единствено във връзка с червен и жълт мигащ светлинен сигнал за контролиране на трафика на транспортните средства, като планува зелен мигащ сигнал единствено за пешеходците.

В писмото заместник-министър Крумова осведоми, че поради идното създаване на план на Закон за придвижване по пътищата, както и вероятното анулиране на Правилника за използване на закона за придвижване по пътищата следва да се изчака с изменението на наредбата на чл.39 от Наредба 17, отнасяща се за " мигащия зелен светофар ".

Министерство на регионалното развитие ще направи публично питане до кмета Йорданка Фандъкова, каква е повода за подхванатите дейности от Столична община за унищожаване на така наречен „ мигащ зелен светофар “. Логичен е въпросът, по какъв начин са работили устройствата от 2017-та година насам и какъв е съответният мотив за прекъсването им към днешна дата, още повече, че за въвеждането им са вложени доста средства през последните години, се споделя в известието на Министерство на регионалното развитие.

Становището на Столична община

Столичната община стартира поетапно да отстранява функционалността " мигащ зелен сигнал " в края на времетраенето на зеления сигнал за транспортните посоки заради подадена тъжба от български жител до европейската прокуратура и неналичието на нормативна регулация на подобен вид функционалност все още, оповестиха от общинатав началото на ноември.

През последните години Столичната община неведнъж предлага и излага претекстове на Министерство на районното развиване и благоустройството по отношение на нуждата от смяна на законодателството и наредбата, регламентираща функционалностите на средствата за светлинно контролиране на придвижването.

Експерименталното въвеждане на функционалността " мигащ зелен сигнал " на територията на Столична община демонстрира доста понижение на настъпили произшествия вследствие на съществуването на тази функционалност, показват от общината.

Въпреки предоставената публична статистика за пътно-транспортни катастрофи на годишна база на основни кръстовища в града преди и след потреблението на функционалността " мигащ зелен сигнал ", от която е видно доста понижение на злополуките в резултат на потреблението ѝ, както и получените позитивни и подкрепящи въвеждането на регулация по отношение на " мигащ зелен сигнал " за транспортните потоци мнения от Министерство на вътрешните работи и Министерство на превоза, осведомителните системи и известията, все още не са налице подхванати дейности от страна на Министерство на регионалното развитие за изменение на разпоредба 17 от 23 юли 2001 година за контролиране на придвижването по пътищата със светлинни сигнали и дейности по иницииране на смяна в настоящата нормативна уредб, се споделя в известието на Столична община.

От там показаха, че Столичната община още веднъж е входирала искане в Министерство на регионалното развитие за въвеждането на промени в разпоредба номер 17 от 23 юли 2001 година за контролиране на придвижването по пътищата със светлинни сигнали и нормативната уредба на България, за разрешаване потреблението на функционалност " мигащ зелен сигнал ".

Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР