Зависимостта към социалните мрежи изключително много прилича на хазартната зависимост.

...
Зависимостта към социалните мрежи изключително много прилича на хазартната зависимост.
Коментари Харесай

Психолог: Зависимостта към социалните мрежи много прилича на хазартната зависимост

Зависимостта към обществените мрежи извънредно доста наподобява на хазартната взаимозависимост. Това сподели в предаването " Човекът на фокус “ на Радио " Фокус “ психологът и психотерапевт Ана Тодорова. " Причината за това е, че логаритмите, които ни демонстрират фотоси, информация за избрани профили, са направени по този начин от изкуствен интелект, че ние да прекараме оптимално доста време в обществените мрежи. Това утежнява и пречи на нашите връзки и връзки, изключително с колегата до нас. “

Развитието на технологиите, дигитализацията, работата от у дома в актуалния свят доста постоянно води до изолираност: " За да се свържем с един човек, би трябвало лице в лице да споделяме, което важи и за другарства, и за сантиментални връзки. И пробвайки се това да мине онлайн – не става, губи се дълбочината. И доста хора избират да са самотни. А когато човек желае да избяга от това възприятие на самота, влиза в обществените мрежи, в игри и така нататък вместо да излезе и да направи нещо. “

Хората би трябвало да си зададат няколко въпроса, с цел да открият дали имат взаимозависимост към обществените мрежи и дали тази взаимозависимост пречи на техните връзки, сподели още Ана Тодоров. " Има ли връзки или неща, които не желаеме нашият сътрудник да види, също когато ни се случи нещо прочувствено с кого го споделяме – с колегата си, или в обществената мрежа. Това е сигнал, че сме смесили персоналното с тази взаимозависимост към обществената мрежа. Това са двата основни въпроса. И несъмнено, когато седим с колегата си и двамата сме се забили в телефона – това е червен байрак. Връзките имат моменти на доближаване и моменти на отдалечаване. И тогава е доста елементарно зависимостта от мрежите да ни сервира неприятна смешка и да се пристъпи към някакъв вид невярност “, добави Тодорова.

Според психолога няма потребност да се споделя всичко с колегата, по-скоро въпросът е дали има нещо, което бихме желали да скрием. Всеки има право на персонално пространство.

" Алгоритмите на уеб страниците за запознанства и на обществените мрежи са направени по този начин, че ние малко да си променяме полезностите и да класифицираме хора. Ние се привличаме от човек, който е по-различен от нас и всичко идва от една дълбока връзка очи в очи. Докато обществените мрежи към този момент ни карат да класифицираме хората на доста незадълбочено равнище – какво е учил, какво работи, какъв брой печели. Т.е. започваме да се объркваме и да ценим тези повърхностни неща “, счита още Ана Тодорова. 

 

Тя добави, че уеб страниците за запознанства са направени по този начин, че не да намерим сътрудник, а да прекараме оптимално време в този уебсайт. " Алгоритмите са направени като въз основата на зависимостта от хазарта – цялата концепция е да си залепен и да търсиш съвпадане за колегата, който търсиш. Слагаме от ден на ден филтри и прекарваме от ден на ден време в търсене на някого. Не става по този начин – този аватар насреща е нереалистичен, всяко нещо, което не знаем, го идеализираме. “

Има връзка сред прекомерното превозване в обществените мрежи и повишен риск от невярност, сподели още Ана Тодорова.

" Когато една връзка е здравословна и прочувствените ни потребности са задоволени, колкото и в профил да има стимулации и хора, това нас не ни интересува, тъй като нямаме нужда. Но във всяка връзка има моменти когато хората се отчуждават, и тогава обществените мрежи вършат толкоз елементарно да избягаме от тези тежки и нужни диалози с колегата. Вместо с това доста хора стартира да споделят вместо с колегата с различен човек. И това усилва риска сега когато прочувствените ни потребности не са задоволени, да си помислим, че някой от другата страна, който сме идеализирали, да ни грабне. Винаги споделям на хората да наблюдават какъв брой часа прекарват в интернет, и второ, когато имаш проблеми във връзката, това е моментът да намалиш времето, което прекарваш в обществените мрежи. Трябва да беседват за проблемите с колегата и да помислят за професионална помощ ", добави психотерапевтът.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР