Защо сирийците протестират в Швейда?

...
Вече втора седмица протестиращите излизат в Швейда в Югозападна Сирия,
Коментари Харесай

Вече втора седмица протестиращите излизат в Швейда в Югозападна Сирия, за да изразят гнева си срещу правителството, с флага на друзите, който се развява над демонстрантите и знамена на президента Башар ал-Асад бива подпален.

В един момент демонстранти нахлуха в няколко офиса, принадлежащи на управляващата партия Баас в крепостта на друзите, като изритаха членове на партията от офисите им, завариха вратите и нарисуваха стените с антиправителствени лозунги.

Ето всичко, което трябва да знаете за протестите в Sweida:

Защо хората протестират?

Първоначално протестите бяха провокирани от растящата инфлация и влошаващата се икономика на разкъсаната от война страна, но бързо изместиха фокуса, като демонстрантите призоваха за падане на правителството на Ал-Асад.

Средоточи в контролираната от правителството провинция Свейда, сърцето на сирийските друзи, които останаха неутрални в конфликта между Ал Асад и онези, които му се противопоставят, протестите са необичайни.

За някои последната капка дойде преди две седмици, когато Ал-Асад допълнително намали програмата за субсидиране на гориво и бензин на страната.

Заплатите и пенсиите в публичния сектор, които и без това са мизерни, бяха удвоени в същото време, но това само ускори инфлацията и допълнително отслаби сирийския паунд, увеличавайки натиска върху милиони, живеещи в бедност.

Скоро след това започнаха протести в Швейда и съседната провинция Дераа, люлката на сирийската революция.

Тълпите бързо нараснаха до стотици, осъждайки репресиите от страна на правителството на Ал-Асад, ехо от протестите, които разтърсиха страната през 2011 г.

Къде се разпространиха протестите?

Стотици протестиращи се събраха също в северната част на Алепо и Идлиб, на северозапад, и Дейр Аз Зор, Ракка и Хасака на североизток.

В Дамаск, Латакия, Тартус и други крепости на градското правителство някои изразяват недоволството си по-тихо.

Те пишат съобщения в подкрепа на протестите на хартия, правят снимки на тези бележки по улиците на своите градове и ги споделят в социалните медии.

Какъв е животът на сирийците?

Докато политическото състояние на Ал-Асад се увеличава през последните месеци, животът на голяма част от населението на страната става все по-мизерен.

Поне 300 000 цивилни са били убити в конфликта, половината от предвоенното население на Сирия от 23 милиона е разселено и големи части от инфраструктурата са осакатени.

Деветдесет процента от сирийците живеят в бедност. Ширещата се корупция и водените от Запада санкции също влошиха бедността.

В Дамаск някои са взели да носят раници вместо портфейли, за да носят пачките пари, от които се нуждаят, за да правят ежедневни покупки на фона на необузданата инфлация, докато семействата се борят да купуват стоки от първа необходимост.

„Ако купя (на сина си) два контейнера мляко, щях да похарча цялата си месечна заплата“, каза жителката на Дамаск Гасван ал-Уади пред АП, докато приготвяше семейната си вечеря у дома след дълъг работен ден.


Как властите реагираха на протестите?

Протестите разтревожиха правителството на Ал Асад, но изглежда не представляват заплаха за съществуването им, тъй като идват в момент, когато правителствените сили са консолидирали контрола си над по-голямата част от страната и Дамаск се върна в арабското лоно.< /p>

В контролираната от правителството Дераа най-малко 57 души са били арестувани, според базираната в Обединеното кралство Сирийска мрежа за човешки права. За разлика от 2011 г. правителствените сили не използваха смъртоносна сила.

В Швейда отговорът е по-сдържан, като Ал-Асад очевидно се притеснява да упражнява твърде много сила срещу друзите. По време на годините на война неговото правителство се представи като защитник на религиозните малцинства срещу „ислямския екстремизъм“.

През годините младите мъже от провинцията също се въоръжиха, за да защитават селата си от бойци на ИДИЛ (ISIS) и милиции, свързани с Дамаск, които произвеждат и търгуват с незаконни хапчета амфетамин, известни като Captagon.

Джозеф Дахер, швейцарско-сирийски изследовател и професор в Европейския университетски институт във Флоренция, смята, че това осигурява защитен слой за протестиращите.

„За разлика от други контролирани от правителството райони, Свейда има някаква форма на ограничена автономия“, каза Дахер пред АП.

Могат ли протестите да застрашат управлението на Ал-Асад?

Дахер каза, че това може да се случи само ако протестиращите се обединят.

„Имате форми на солидарност от други градове [със Sweida]“, каза Дахер. „Но не можете да кажете, че това ще има реален ефект върху режима, освен ако няма сътрудничество между (протестиращите в) различни градове.“


Източник: Ал Джазира и информационни агенции
Източник: aljazeera.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР