Започналата на 24 февруари 2022 г. руско-украинска война усложни още

...
Започналата на 24 февруари 2022 г. руско-украинска война усложни още
Коментари Харесай

Д-р Пламен Димитров: Как ще заместим руския газ?

Започналата на 24 февруари 2022 година руско-украинска война усложни още повече обстановката с газовите доставки за Европейски Съюз. Причината е, че Русия е главен снабдител на газ в Съюза. И в добавка - 1/4 от съветския газ за Европа минава директно през преносната мрежа на Украйна.
Плановете на Европейски Съюз са до края на 2022 година да понижи доставките на газ от Русия с 2/3. Доколко реалистични са тези проекти?
В класацията на страните с най-големи газови ресурси в света, преди всичко е Русия с 37,4 трлн. куб. м (19,9% от международните запаси), следвана от Иран с 32,1 трлн. куб. м (17,1%), Катар - 24,7 трлн. куб. м (13,1%), Туркменистан - 13,6 трлн. куб. м (7,2%), и Съединени американски щати - 12,6 трлн. куб. м (6,7%). Европейски Съюз разполага с едвам 0,2% от международните ресурси.
Малко по-различно наподобява класацията на най-големите производители на газ. За 2020 година Съединени американски щати безапелационно са преди всичко с 914,6 милиарда куб. м (23,7% от международното производство), следвани от Русия с 638,5 милиарда куб. м (16,6%), Иран - 250,8 милиарда куб. м (6,5%), Катар - 171,3 милиарда куб. м (4,4%), Австралия - 142,5 милиарда куб. м (3,7%), и Норвегия - 111,5 милиарда куб. м (2,9%).
Важна е и класацията на най-големите експортьори на газ, тъй като от време на време огромното лично произвеждане не е гаранция за висок експортен потенциал, какъвто е казусът с Иран. През 2020 година преди всичко по експорт на газ в света е Русия, следвана от Съединени американски щати, Катар, Норвегия и Австралия.
Съединени американски щати са първата страна, изникваща в съзнанието на европейците, когато търсят сурогат на съветския газ. В последните няколко години американците претърпяха удивителна енергийна промяна, като се трансфораха от чист вносител в експортьор на природен газ (преди всичко на LNG с танкери).
На 25 март т.г. президентът на Съединени американски щати Джо Байдън и председателката на Европейска комисия Урсула фон дер Лайен оповестиха, че са се договорили в границите на 2022 година страните от Европейски Съюз да получат в допълнение 15 милиарда куб. м американски газ. Правителството на страната обаче не създава, не втечнява и не изнася природен газ. То не може да подреди на нито една частна компания къде и какъв брой газ да продава. Затова сделката сред Байдън и Фон дер Лайен би трябвало да се преглежда единствено като израз на планове.
Европа обръща взор и към другия огромен състезател на световния пазар на полутечен природен газ - Катар. В териториалните води на тази арабска страна е ситуирано най-голямото газово находище в света - така наречен Северно поле. Катар стартира рандеман от Северното поле през 1990 година и е най-големият експортьор на LNG в света от 2006 до 2019 година
В идващите 4-5 години изтичат огромна част от дълготрайните контракти на Катар за експорт на газ и някои от тях несъмнено няма да бъдат продължени. Това е още един късмет за европейските страни да намерят сурогат на доставките от Русия.
Южният газов кулоар на Европейски Съюз е най-новото трасе за доставки на тръбопроводен газ в Европа. Той идва от огромното азербайджанско находище Шах Дениз.
Северноафриканският район е обичаен експортьор на газ за Европа. Три-четири газопровода свързват находищата в Алжир и Либия с Италия и Испания. Предвид големите проблеми със сигурността, Либия не би могла да обезпечи спомагателни размери газ за Европейски Съюз.
Африканската страна с най-големи газови ресурси е Нигерия, само че проектите за градеж на водопровод Нигерия-Нигер-Алжир и от там до Европа най-малко към този момент наподобяват безусловно нереалистични.
Макар че има вторите най-големи газови ресурси в света и не е надалеч от Европа, Иран също не може да облекчи газовата рецесия в Европейски Съюз в кратковременен и средносрочен интервал. Страната към момента е под тежки американски наказания. Иран има огромно газово произвеждане - 251 милиарда куб. м през 2020 година, което е доста повече от целия импорт на Европейски Съюз от Русия. Въпреки това свободни размери за експорт няма, защото вътрешното ползване на 84-милионната страна е голямо.
Европейски Съюз би могъл да разчита на увеличение на доставките на газ с 10-15 милиарда куб. м през 2022 година за сметка на повишение на добива в Норвегия, Англия и вероятно в Нидерландия.
От своя страна Русия също не би могла да пренасочи своя газов експорт към Китай и други азиатски страни и да се откаже от европейския пазар. Сега " Газпром " изнася за китайския пазар по газопровода " Силата на Сибир ". По него през 2021 са минали 16,5 милиарда куб. м (според други данни 11 милиарда куб. м), което е под 10% от износа на съветския газов колос за Европейски Съюз и Турция.
Газовите потребности на Китай ще порастват, само че значимото е да се познава географията на съветските находища-износът за европейския и за китайския пазар се зарежда от газови полета, дистанцията сред тях е над 2500 км и те не са свързани между тях с водопровод.
Общият извод е, че в Европа и ненапълно в Азия стартира пренареждане на пластовете в газовата търговия, което може да докара до съществени пазарни разтърсвания. Не е ясно какво ще се случи с съветския газ от Западен Сибир, в случай че Европейски Съюз се откаже от него. Но изваждането му от пазара би довело до недостиг и до по-високи цени в световен мащаб.

Българско геополитическо сдружение
Със съкращения
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР