Заетостта на жените е по-висока отколкото при мъжете, но заплащането

...
Заетостта на жените е по-висока отколкото при мъжете, но заплащането
Коментари Харесай

В кои сектори жените получават над 30% по-малко от мъжете?

Заетостта на дамите е по-висока в сравнение с при мъжете, само че заплащането продължава да е по-ниско. В някои браншове разликата е над 30%. Това излиза наяве от проучване на Института за пазарна стопанска система, което се концентрира върху моторите и основните обстоятелства, стоящи зад възходящото присъединяване на дамите в работната мощ, научи Moreto.net.

Най-съществената разлика в заплащането сред мъже и дами се регистрира във финансовия бранш, опазването на здравето, ИКТ бранша, преработващата индустрия и в областта на културата, спорта и развлеченията. В тези сфери представителките на нежния пол получават хонорари с над 30 на 100 по-малко, в сравнение с мъжете.

Преброяването на популацията от 2021 година сподели, че 2,9 млн. от общо 5,6 млн. души над 15-годишна възраст поставят или оферират труд (работната сила). Делът на мъжете е доста по-висок – 57,1%, до момента в който този на дамите е 48,8 на 100.

Въпреки че по-малка част от дамите са стопански дейни, делът на заетите от тях е по-висок, а на безработните – по-нисък . През 2021 година делът на заетите дами в работната мощ е 90,7% (спрямо 89,5% при мъжете), а безработните – 9,3% (спрямо 10,5% мъжете).

Най-висок е делът на дамите сред 45 и 64-годишна възраст – 49,7%. При най-ниската (15-24 г.) и при най-високата възрастова група (65+ години.) присъединяване на дамите е доста по-ниско.

„ Това значи, че делът на дамите на пазара на труда е концентриран в най-активната възраст на трудовия живот, а присъединяване им в работната мощ стартира по-късно и приключва по-рано по отношение на това на мъжете ”, показват създателите на разбора.
Данните по райони сочат, че в София е най-голям процентът на дамите (60 на сто), които вземат участие в работната мощ (спрямо 68% при мъжете), а най-нисък е в област Кърджали (36% присъединяване на дамите и 43% – на мъжете). Областите с най-малка разлика в каузи на работната мощ сред двата пола са Благоевград, Кюстендил и Перник (под 6 пр.п. разлика), а с най-висока – Добрич, Търговище и Шумен (с по 11 пр.п. разлика).

Сравнително огромна част от дамите не вземат участие в работната мощ в някои региони , където е висок делът на етническото, селското и относително по-ниско образованото население, показват от ИПИ и допълват, че разликите при присъединяване на мъжете и дамите на трудовия пазар понижават с повишаване на степента на обучение.

Най-голям брой дами са наети в образованието, опазването на здравето и обществените действия (над 80%) , с други думи в браншове, свързани с работата с хора.

На другия полюс – с под 20% наети дами, са обичайно доминираните от мъжете браншове, като строителството и добивната индустрия.

“Данните демонстрират, че в секторите, в които е нужен персонален контакт и работа с хора, са заети най-вече дами , а в тези, в които се изисква главно физическа мощ, доминират мъжете ”, разяснява Зорница Славова, старши икономист в ИПИ.

През 2021 година междинната брутна годишна заплата на дамите е 16 900 лева, а при мъжете – 20 500 лв..

“През последното десетилетие се следи постоянен и непрекъснат растеж на заплатите и при двата пола, а разликата понижава. Докато през 2000 година възнаграждението на дамите е с близо 25% по-ниско от това на мъжете, през 2021 година разликата е под 18 на 100 ”, се показва в проучването.
То открива, че до момента в който при дамите децата в фамилията водят до „ загуба “ на претовареност, при мъжете е тъкмо противоположното – те са фактор, който усилва коефициента на претовареност, без значение от образованието.

“Очевидното пояснение за противоположния резултат на децата е в разпределението на функциите в фамилията, защото дамите по-често избират да се грижат за децата и семейството без да търсят официална претовареност, а назад – мъжете се нуждаят от работни места, с цел да могат да устоят семейството. Разбира се, има и друго пояснение, а точно, че работещите мъже по-лесно намират сътрудник, с който да основат семейство и деца ”, разясняват от ИПИ.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР