Вярата в доброто трябва да ни обединява - няма да

...
Вярата в доброто трябва да ни обединява - няма да
Коментари Харесай

Как ще запомним патриарх Неофит

" Вярата в положителното би трябвало да ни сплотява " - няма да не помни тези му думи. Много уроци имаме да учим от патриарх Неофит. Още помня по какъв начин той ме благослови при започване на първата ми кандидат-президентска акция ", показа президентът Румен Радев.

" За страдание нашата среща беше една от последните му. Не пропускаше на празник да ми изпрати персонално обръщение. Пазя тези документи и ще ги вардя цялостен живот. Ще го запомня с най-топлите, най-благите очи и най-всеопрощаващата душа ". Това сподели вицеплрезидентът Илияна Йотова пред публицисти на влизане в катедралата " Св. Александър Невски ", където се организира опелото на патриарх Неофит.

Урокът, който би трябвало да научим от него, е на приемливост и любов посред ни, уточни вицепрезидентът.

" Ще помним патриарх Неофит като безупречен, безукорен свещеник, труженик за православието и за Българската православна черква ". Това съобщи ръководителят на Народното събрание Росен Желязков на влизане в катедралния храм " Св. Неделя ", където се организира заупокойна литургия в памет на патриарх Неофит.

Патриархът призоваваше към обединяване и със своята доброта би трябвало да служи за образец на всички, уточни Желязков.

" Няма да не помни неговия национализъм и родолюбие, тъй като той обичаше народа, обичаше светата черква и това би трябвало да е образец за всички нас ", сподели още Желязков.

Ще запомня патриарх Неофит с неговата подготвеност да сплотява и да разбере другия. Това съобщи българският цар и някогашен министър-председател Симеон Сакскобургготски преди да влезе в храм-паметника " Свети Александър Невски ", с цел да си вземе последно довиждане с духовния лидер на България.

Симеон Сакскобургготски напомни, че е имал доста срещи с блаженопочившия български патриарх. „ Имали сме толкоз диалози и срещи. Жалко, че си отиде толкоз рано ", добави той.

Патриарх Неофит работеше за единението, от него струеше добрина. Като водач той премисляше решенията, те бяха дискретни, само че верни. Той беше оттатък споровете, оттатък егото, оттатък раздялите. Това сподели президентът на Република България в интервала 2012-2017 година

Той напомни, че след гибелта на патриарх Максим църквата към момента е била плод на политически и геополитически въздействия и разделяне. „ Изключително се опасявах, бях обезпокоен дали няма да се появи нов ерес. Всички ликувахме, когато на 24 февруари бе определен с огромно болшинство точно този, който донесе като същински прислужник на Христос единството, добрината, в случай че щете и допустимо най-коректния, предпазлив и за мен верен метод, с цел да успокои и сплоти българската черква ", описа Росен Плевнелиев.

През 2015 година точно той удостои Негово Светейшество с медал „ Стара Планина ".

Плевнелиев не скри, че в най-трудния миг от живота си е почерпил мощ и вяра от писмо, което патриархът му изпратил. „ В него той беше написал „ Вашата болежка е и наша болежка ". Искрено обичах патриарх Неофит ", сподели президентът Плевнелиев.

" Незабравим, любящ, индивидът, който можеше да бъде и ректор, можеше да бъде и артист на клир. Такава многопластова персона рядко се ражда ", сподели в " Денят стартира с Георги Любенов " деканът на Богословския факултет на СУ доцент доктор Ивайло Найденов.

" И към това като прибавим и неговото омагьосване, благозвучност, мил темперамент, в действителност беше наслада за духовната академия той да бъде отпред на Богословския факултет. И ни завеща да се обичаме и да обичаме Бога. И да построяваме един колектив, което го прави ".

" Аз мисля, че през последните часове се сподели доста и най-малко през последните няколко часа би трябвало да спрем да приказваме, а по-скоро да се концентрираме в нашата молитва. Защото това, което можем да създадем ние за него - той направи доста за нас, само че това, което можем да създадем да се помолим, тъй като душата му отива при Твореца ".

Негово Светейшество беше един духовно издигнат човек, сподели преди началото на заупокойната литургия в храм " Свети Александър Невски " Величкият свещеник Сионий, свещеник на Бачковския манастир " Успение Богородично ".

" Той беше един правилен чиновник на Светата черква и Светото православие и в същото време един безпределно добър човек. Това, което чуваме за него в последните дни, приказва доста за неговото голямо състрадание. И занапред ще се разкриват още доста неща, които той е сторил за по-малките му братя и сестри, в това число и за нас духовните му рожби. Бог да го елементарни и Царство му небесно! "

" Ние доста скърбим, това е огромна загуба. Патриарх Неофит беше същински духовник, огромен другар на Русия и нашата черква скърби дружно с България и с българския народ. " - сподели съветският дипломат у нас Елеонора Митрофанова

" Лекарите ни направиха всичко допустимо, с цел да спасят живота на Негово Светейшество, за жалост не можахме да го спасим. Огрочна беше болката за всички ни. Изпитваме дълбока тъга, тъй като ние откровено го обичахме ", това съобщи началникът на Военномедицинска академия (ВМА) ген. Венцислав Мутафчийски, преди да влезе в патриаршеската катедрала " Св. Александър Невски ", където се организира света литургия и опело за кончината на патриарх Неофит.

" В най-тежките времена, когато личният състав във ВМА беше свръх претрупан, по време на пандемията и други тежки моменти, църквата постоянно е била до нас по всевъзможен метод, тъй че пристигам тук откровено неспокойствие и свито сърце ", добави той.

Ген. Мутафчийски съобщи още, че през живота си не е виждал човек с по-благ взор. " Мъдър и преклонен човек, успяваше с 3-4 думи да съобщи мъдрост, която други не могат да предадат, даже и за час ", сподели той.

По думите му в българската православна черква има доста почтени хора, само че патриархът е бил изключително незабравим човек. " Това, което би трябвало да запомним от него, е това единство, което той правеше като обръщение към нацията, тъй като той съумя да го реализира в църквата, което е едно от най-важните неща за пътя му ", показа още началникът на ВМА.

Загубихме един доста мощно нравствен човек. Едва в този момент осъзнахме, че неговата мощ е напълно другаде. Той носеше в себе си мир, само че мир не от този свят. Едва тези дни го усетихме. Това сподели писателката Теодора Димова в предаването „ Събуди се " по Нова телевизия.

Патриарх Неофит беше същински нравствен водач. Той не разделяше хората, а успяваше посредством мъдростта си, да сплотява другите вероизповедания. С монашеската покорност, която той притежаваше, успяваше да доближи обединяване. Това съобщи за " Нова телевизия основният секретар на мюфтийството Джелал Фаик.

" Още в първата ми организация на ифтар по време на свещения месец Рамазан през 2016 година отправихме покана към Негово Светейшество патриарх Неофит и се отзова. Това беше незабравимо за мен. Той сподели нещо доста забавно за нас, мюсюлманите - че нашият напев е неповторимо нещо и мощно се зарадва на това. Още тогава усетих топлината и мъдростта у него. Заедно пътувахме. Диалогичността му ще бъде запомнена. Беше с неповторим глас и пееше до последно. В такива времена християни и мюсюлмани сме дружно. Религията не е политика, тя е съгласие, добрина, взаимопомощ. Затова вярващите по-добре се схващат ", сподели той.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР