Всеки е чувал крилатата фраза: революцията изяжда децата си. Един

...
Всеки е чувал крилатата фраза: революцията изяжда децата си. Един
Коментари Харесай

Лев Троцки - живот и факти

Всеки е чувал крилатата фраза: революцията изяжда децата си. Един разгорещен бунтовник, безспорно талантлив с доста гении, не съумява да го разбере до края на живота си. Това е Лев Троцки, един от идеолозите на болшевишката гражданска война, направил доста за нея.

В подмяна на това е погубен от руски сътрудник, лишен е от биография, която изчезва от Голямата руска енциклопедия, а пропагандаторите след него непрестанно водят война с троцкизма.

Обвиненията против Троцки, че е разузнавач, ционист или антисемит са безпочвени. Не поради липса на доказателства или пък съществуване на такива, защото могат да бъдат изфабрикувани, а поради неговата революционна активност. От персони като него революцията има потребност, само че не и страната. Троцки и подготвен да унищожи устоите на страната в името на революцията.

Днес се счита, че в случай че Троцки беше заместил Ленин вместо Сталин, Русия към този момент нямаше да съществува на картата на света. И през август 1940 година той е погубен с секира за лед в главата.

Без подозрение става въпрос за рискова персона, цялостна с несъгласия и тъкмо по тази причина забавна на анализаторите на болшевишката гражданска война.

Кой е Лев Троцки и за какво става жертва на революцията, чийто идеолог е?

Мястото на Лев Троцки в революцията

Лев Давидович Троцки е псевдоним на Лейба Давидович Бронщайн. Той е роден на 26 октомври 1879 година. На същата дата, само че 38 години по-късно избухва болшевишката гражданска война, а 7 ноември става червен ден в календара на съветската страна.

Непосредствено преди тази прословута дата Лев Троцки се причислява съм болшевиките. Преди това той е отдавал поддръжката си за умереното крило на социалдемократическата работническа партия, известни като меншевики.

През революционната 1917 година е формирано Политбюро, в които влизат 7 членове, на които се дава правомощие да управляват революцията. В него взе участие и Лев Троцки.

Как се озовава на такива позиции, откакто преди малко се е включил към болшевиките?

Причината може би се крие в пламенните декламаторски качества на Троцки. Друга негова мощна страна са организаторските му качества, които дължи на огромна мисъл и схващане на процесите, които ръководи.

 Сталин печели пред Троцки властта след Ленин

Заслугите на Троцки към Съветския съюз са несъмнени. Той е национален комисар, основател на Червената войска и с помощта на него болшевиките печелят гражданската война. Създава течение в марксизма, носещо неговото име, само че историята има своята логичност и Сталин, а не Троцки наследява Ленин на чело на страната.

Убийството на Троцки по заповед на Сталин е закономерно деяние в изискванията на режима, за чието основаване самичък Троцки изиграва основна роля.

Детски и юношески години на Лев Троцки

Детството на Троцки не предвещава с нищо подобен плевел живот, кариера и съдбовен край. Роден е в еврейското семейство за заможни фермери от село Яновка, Херсонска област в Украйна, където е пето от общо осем деца. Семейството не принадлежали към ортодоксалните евреи и самичък Троцки се дефинира като безбожник. Дори не владеели иврит, а говорели вкъщи на комбинация от съветски и украински.

По-малката сестра на Троцки обаче също става революционерка, с болшевишки разбирания и била женена за партиен деятел - Лев Каменев.

На 9 години дребният Лейба е изпратен да учи в Одеса, в лютеранско учебно заведение. Духът на града, с оживлението и космополитния си темперамент подкрепя построяването на интернационални възгледи у Троцки. Знае се, че революционерът е говорел добре френски, евентуално академик в Одеса.

Троцки по пътя на марксизма

През 1896 година Троцки се реалокира в Николаев. В този град се среща с марксистките хрумвания. Вместо да учи математика, поради което идва, той взе участие в съюза на съветските служащи, написа и печата листовки и манифести, популяризира революционни брошури.

Две години по-късно е задържан и отива в затвор първо в Николаев, след това Херсон, Одеса и най-после в Москва. В столицата се свързва с други революционери, чете материали на Ленин и се увлича по това, което той проповядва.

След като излиза от пандиза, Троцки взе участие в Първия конгрес на социалдемократическата работническа партия и става неин член.

През 1900 година Троцки е наказан на изгнание в Иркутск, където би трябвало да прекара 4 години. Преди това обаче в изолатора в Москва се среща и се дами за Александра Соколовская, която също е марксистка. Тъй като са семейство, разрешават им да бъдат заточени на едно и също място. Двете им дъщери Зинаида и Нина са родени в Сибир.

В Сибир марксистката активност на Троцки не стопира, той се среща с Дзержински и други болшевишки дейци.

През лятото съумява да избяга от Сибир с трен, прикрит в купа сено. Жена му Александра също съумява да избяга с двете си деца по-късно. Двамата се разделят, само че резервират положителни връзки, а родителите на Троцки отглеждат двете му деца.

Преди да бъде изпратен за първи път на изгнание, Троцки употребява рождената си фамилия - Бронщайн. При бягството му е нужен подправен паспорт и той заимства името на надзорник от пандиза в Одеса. Така е записан като Троцки и употребява това име до края на живота си.

След като бяга от Сибир минава границата и се открива в Лондон и стартира да сътрудничи на вестник Искра, като става един от водещите създатели.

През 1902 година се среща с Наталия Седова и заживява с нея, само че не подписва брак, тъй като не е разведен с първата си жена. Има двама синове. Лев Седов и Сергей Седов.

На ІІ конгрес на партията в Лондон Троцки влиза в спор с Ленин, критикувайки го за концепциите му за партийното строителство. По-късно прави опити за съгласува другите визии в партията, само че това води до нов конфликт с Ленин.

По време на І гражданска война в Русия от 1905 година Троцки се намира в емиграция, само че се връща незабавно в Русия. Започва да издава още веднъж вестници, само че всичките му издания по-късно са спрени и той още веднъж е заточен в Сибир, този път до живот. Още по пътя обаче Троцки съумява да избяга благодарение на локален гражданин и още веднъж бяга в чужбина.

Връща се преди болшевишката гражданска война и на процедура провежда щурма против Зимния замък.

След революцията става национален комисар, основава и устройва Червената войска.

За да се възвърне Русия след революцията, основава Трудови армии, в които се постановат строги санкции за отсъствие на служащите, а трудът им се употребява изцяло гратис.

Когато здравето на Ленин се утежнява, Троцки и Сталин влизат в спор за вдишване на властта и той е извоюван от Сталин.

Троцки е пропъден в чужбина и е лишен от руско поданство. Накрая се озовава в Мексико, където живее в дома на художниците Фрида Кало и Диего Ривера.

През май 1940 година е осъществен несполучлив опит за убийството на Троцки, а малко по-късно същата година испанския болшевик Рамон Меркадер съумява да го удари с пикел. Два дни по-късно Троцки умира.

По време на изгнанието си Троцки непрестанно прави аналогии сред комунистическия и фашисткия режим и подлага на критика сталинизма.

Троцки е решен да унищожи държавните устои поради тържеството на революцията и по тази причина не става общественик, а единствено изкупителна жертва на революцията, която величае, утвърждавайки правотата на крилатата фраза за революцията и нейните деца.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР