Все по-лудата надпревара за намиране на ваксина срещу коронавируса превърна

...
Все по-лудата надпревара за намиране на ваксина срещу коронавируса превърна
Коментари Харесай

Ваксината срещу COVID-19 е новата златна треска

Все по-лудата конкуренция за намиране на ваксина против ковид трансформира биотехнологичния бранш в новата тресчица за злато, постоянно обещавайки шеметнa възвръщаемост. Анализаторите обаче предизвестяват, че великодушните упования могат да са пресилени.

По данни на Световната здравна организация сега се създават 168 евентуални ваксини, като в изследванията се наливат безчет милиарди долари – и държавни, и частни пари.

В резултат акциите на дребните, новаторски биотехнологични стартъпи, съревноваващи се с фармацевтичните колоси в създаването на субстанция, която да имунизира света против COVID-19 и да разреши животът на милиардите хора на планетата да сe върне към някакво сходство на нормалност, нарастнаха до главозамайващи максимуми през последните месеци.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Германският милиардер Дитмар Хоп, който е притежател на SAP,...

Американската компания Moderna да вземем за пример, чиято евентуална ваксина е в така наречен Етап 3 на клиничните изследвания, който е последният преди регулаторното утвърждение, регистрира по-скъпи скъпи бумаги с цели 250% от началото на годината, написа AFP.

Други по-малко известни имена като Inovio и Novavax се показват още по-добре със скок на акциите от надлежно 350% и даже 3500%. Пазарната капитализация на дребната немска компания CureVac, която предходната седмица дебютира на американската фондова борса в показателя Nasdaq, сега надвишава 10 милиарда $.

Анализаторите обаче предизвестяват, че този тип вложения остават високорискови и по сходство на други борсови " балони " преди тях биха могли скоро да се спукат. " Когато си купувате биотехнологична компания, все едно си купувате лотариен билет ", разяснява Грегъри Волокайн, управител на портфейл в Meeschaert Financial Services в Ню Йорк. " Винаги ще има вложители, които търсят лесна облага. Същото беше с интернет балона, със слънчевата сила, с електрическите автомобили, а в този момент и с Коронавирус ", показва той.

Прегряване на упованията?

С над 21 млн. инфектирани по света, 770 000 смъртни случая и катурване на световната стопанска система, залозите за намиране на ваксина не биха могли да бъдат по-високи.

И защото държавните управления влагат милиарди в по-малки биотехнологични компании и в предварителни поръчки на дози от евентуалните ваксини, не е чудно, че вложителите одобряват фармацевтичния бранш като самобитно Ел Дорадо.

Въпреки това анализаторите предизвестяват за заплаха от прегряване на пазара. Цените на доста акции " трансферираха равнището, на което би следвало да бъдат ", споделя Крис Редхед, анализатор на бранша на опазването на здравето в Goetzpartners.



Мнението му споделя Даниъл Махъни, управител на здравен фонд в Polar Capital. " За момента ме безпокои това, че пазарът допуска в действителност висок % на триумф и всяка от тези компании ще продаде артикули за милиарди долари. Това просто ми се коства необикновено ", показва специалистът.

Адам Баркър, анализатор в Shore Capital, акцентира, че създаването и пласирането на медикамент на пазара коства приблизително 2-3 милиарда $. А " шансът което и да било лекарство или която и да била ваксина да успее от Етап 1 до края на Етап 3 е към 10% ", твърди Баркър.

Акциите на фармацевтични колоси като Pfizer, Sanofi и GlaxoSmithKline също се движат добре, откогато в края на предходната година коронавирусът се появи на първо време в Китай. Само че те не нарастват с толкоз бързи темпове като книжата на по-малките им съперници. Това е поради уговорката на фармацевтичния бранш да популяризира възможна ваксина на себестойност и да не извлича полза от световна покруса, споделят анализатори.

Изкривяване на пазара

Сегашният вкус към акциите на биотехнологични компании се дължи и на променената динамичност в създаването на имунизацията, разясняват анализатори. " В исторически проект би лишило 10 до 15 години, с цел да се създаде нова ваксина, а в този момент има компании в Етап 3 (проучвания) 6 месеца, откакто пандемията удари Съединени американски щати ", отбелязва Анди Aкър, експерт по биотехнологии в Janus Henderson.

Анализаторите позволяват, че държавните пари могат да изкривят пазара. С влагането на всичките пари държавните управления вършат дребните компании способни да се конкурират с огромните, стартират да създават риск, съгласно Махъни от Polar Capital.

В случая на Moderna държавното управление на Съединени американски щати се изръси с близо 2,5 милиарда $, с цел да поддържа изследванията и да резервира дози от имунизацията. Баркър от Shore Capital е склонен с това. " Ако държавното управление пристигна и даде 100 млн. $, това сякаш прави по-изпълнимо дребните да се конкурират с огромните ", споделя той.

Крис Редхед от Goetzpartners въпреки всичко вижда и позитивни аспекти: инжектирането на държавни пари в по-малки реформаторски компании освен би помогнало за създаването на коронавирусни стратегии. Също по този начин би " подкрепило и други стратегии за инфекциозни болести или пък имунизациите от последващо потомство. Ще добият повече опит по какъв начин да създават ваксини против други заболявания ".
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР