Въвеждането на евротоще спести много средства на България. Това заяви

...
Въвеждането на евротоще спести много средства на България. Това заяви
Коментари Харесай

Асен Василев пред „Ди велт“: Въвеждането на еврото ще спести много средства на България

Въвеждането на еврото ще спести доста средства на България. Това съобщи министърът на финансите Асен Василев в изявление за немското издание „ Die Welt “.

„ Основният претекст за въвеждане на еврото в България е, че нашата вътрешна стопанска система икономисва доста пари посредством него. Днес повече от 60% от търговията ни е с други европейски страни. От друга страна, двете разнообразни валути до момента са донесли високи трансакционни разноски, които съставляват към 1% от Брутният вътрешен продукт на България годишно, малко под един милиард евро “, сподели той.

Василев е оптимист, че страната ни ще стане идната страна от еврозоната на 1 януари 2025 година Задлъжнялостта на страната от 22% от Брутният вътрешен продукт е втората най-ниска в целия Европейски Съюз и надалеч под оптимално допустимото равнище от 60%. България няма проблем и с избраната в Маастрихтските критерии цел от 3% недостиг. „ Не виждам причина за отсрочване. Новите евромонети към този момент се секат и осведомителните системи на банките са подготвени . Според социологическите изследвания по-голямата част от българите поддържат присъединението. Подкрепата в бизнес общността е още по-голяма. Но това не зависи от нас. Това е решение на Европейската комисия и на Европейската централна банка “, акцентира Асен Василев.

„ Присъединяването ни към еврозоната от дълго време е закъсняло . От 1997 година насам цената на лв. е обвързана с немската марка, а по-късно и с еврото. Но към момента нямаме място на масата при вземането на решения. С присъединението на България към еврозоната си възвръщаме известна степен на надзор над нашата валута “, добавя министърът на финансите пред „ Die Welt “.

На въпрос за икономическата непоклатимост на страната Асен Василев акцентира, че през цялото време нарастването на заплатите е в основата на напъните в региона на икономическата политика. „ Ние осигуряваме по-високи заплати, а работодателите получават държавна помощ за вложения, които усилват продуктивността на стопанската система. Това се изплаща по доста способи. От една страна, се усилват данъчните доходи. От друга страна, макар внезапното повишаване на заплатите, безработицата понижава “./dariknews

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР