Varna24.bg Дъждовното време и археологическите разкопки бавят ремонтните работи във

...
Varna24.bg Дъждовното време и археологическите разкопки бавят ремонтните работи във
Коментари Харесай

Дъждовното време и археологическите разкопки бавят ремонтите във Варна

 Varna24.bg Дъждовното време и археологическите разкопки бавят ремонтните работи във Варна, споделиха работещи на Шишковата градинка пред кореспондент на Varna24.bg .

Все още на обекта всичко е обърнато " с хастара наобратно ", а в зоната на кръглата градинка и прилежащата улица пред учебно заведение " Климент Охридски " е цялостно с тежка строителна техника.

Вече са засипани дълбоките изкопи, където бяха положени подземните връзки. На 80% са подготвени прилежащите тротоарни пространства. Работи се по изгражднето на велоалеята. 

Репортерска инспекция откри, че съвсем приключена е новата пешеходна зона по ул. " Цар Симеон I ", която потегля от площад " Независимост " към жп гарата. Там текат довършителни работи. 

Както Varna24.bg заяви, чака се нов културно-археологически центъра да бъде завършен в зоната на находките по ул. " Цар Симеон I " във Варна. Това показа наскоро ръководителят на археологическите разкопки в градинката под ДЗИ доцент Валери Йотов от РИМ-Варна. Ето какво още показа специалистът за медията ни:

" Обектът стана много прочут, имаме към този момент по-голяма изясненост и в по-голяма конкретика по отношение на първичните хипотези. Със сигурност в най-ранния интервал, който сме разкрили на този обект по ул. " Цар Симеон I " в градинката под ДЗИ, това е крепостна стена от първи век преди Христа, късния елинизъм. Това е крепостна стена, която продължава от такава, открита през 1982 година, т.е. това е известно, само че в този момент открихме нейния ъгъл и това, че тя се развива в посока север-североизток. Тази конструкция на крепостна стена от времето на елинизма се характеризира с огромни камъни, квадри, които са особено обработени с връзка сред тях от олово и с заряд от солидни камъни. Тази стена е необятна към 2,8 м. Колкото е била открита като размери през по-ранния интервал, само че както тогава сътрудника Михаил Лазаров допуска и в този момент това нещо беше доказано, тя е била преустроена в един идващ интервал, дано го назовем римско време, към 2-5 век. Има разнообразни податки от градежи от този интервал, които намираме на този най-ранен слой, открит в зоната на античните изследвания. Една от добавените спори е огромна мраморна ара, ъгъл мемориален, който като форма имаме догадка, че се появява по-късно. Това е нещо, особено за римско време. Тази стена има връзка с находките в така наречен Дупка.  

Вторият подобект е една византийска стена, която е отчасти върху тази елинистическа римска стена и се намира на запад по посока ул. " Заменхов “. Като линейни метри е към 20 метра, което дава съображение да считаме, че това е една от портите на античния Одесос. Това е изцяло естествено, защото пристанището тогава в античните времена пък и в османската ера е било малко под сегашната жп гара. Нормално е там да са се стоварвали стоките към града през тази врата. 

Най-отгоре върху тези структури, които описах, има вграден от първата половина на 19-ти век един боен склад. Това е времето на султан Махмуд Втори. По време на руско-турската война Варна е била обсадена и разрушена. Средновековна Варна не е била благоустроена до този миг и по-късно разрушение по разпореждане на султан Махмуд Втори от 1832 до 1834 година има огромно строителство, което е намерило място даже в националния фолклор. В националните ни песни се пее по какъв начин дюлгери и занаятчии от цяла България са се събирали на градеж във Варна. По това време във Варна се прави огромна цитадела, която е обхващала много огромна територия. Строят се огромни здания и тогава е бил издигнат един военен склад, за който имам няколко карти планови на Варна, които го демонстрират. Този боен склад е съществувал по време на Кримската война и за него се знае, че е съхранявал снаряди и други муниции, което е било рисково. Били са взети ограничения с кожи, с килими да се затрупат боеприпасите, наливали са  вода, с цел да не възникне голям пожар и да се защищити от експлоадиране склада. Това е било една от известните случки за спасяването ан един от главните логистични центрове на Кримската война, по тази причина считам, че тази конструкция също е значима. 

След освобождението този турски боен склад става хамбар, в който са се събирали налози, плащани в натура. Не постоянно това е било зърно, с други артикули също. Този хамбар попада на карта от края на 19-ти век, където е обозначен като държавен, държавен хамбар за събиране на този налог. Това е едно от обясненията защо е станало там градинка. Вероятно градските управляващи не са съумели да се схванат с страната дълго време и от този спор място е било превърнато в дребен парк. 

Тази градинка е другият късмет на този археологически обект, защото в случай че това беше в частен парцел щеше да е доста мъчно това нещо да бъде спряно и да бъде приспособено мястото към околния свят. Сега имаме вярата, а и на база диалози с общината, която е вложителя в тази ситуация на плана на преустрояване на тази зона, че тази зона ще бъде изкарана от този план и ще се мисли за превръщането и в нов културно археологически исторически центъра на Варна. Това ще бъде регион, в който ще се обособи парк, където тези структури да бъдат обозначени, реставрирани, изложени за достъп на гости с нужните осведомителни табла. Знаем, наблизо има два музея  - Етнографски и Възрожденски, което значи, че разрешава там да се оформи подобен регион. Въпрос на проект е решението дали ще бъдат покрити находките, защото това е огромна зона и е по-добре да е открита и хората да имат достъп. Засега има такава настройка и е въпрос на време да се отдели този район и се обособи с ограда, достъпа да бъде стеснен и позволен във времето за отдих ", описа доцент Йотов.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР