Варна посреща новата 2019 година с добри новини: С най-голям

...
Варна посреща новата 2019 година с добри новини: С най-голям
Коментари Харесай

Варна посреща 2019 с най-голям проектобюджет и най-ниска безработица от 10 г.

Варна посреща новата 2019 година с положителни вести: С максимален общ проектобюджет за последните 10 години – 475 млн. лева, и с най-ниска безработица за последните 10 година По данни на Регионалната работа по заетостта към 30.11.2018 година нивото на безработицата в община Варна е 2,8%, което е най-ниско за последното десетилетие, заяви кметът Иван Портних на конференция, по време на която бе изработен преглед на миналата година и показани целите за 2019 година „ Разбира се, най-хубавата вест е увеличеният брой на новородени бебета във Варна през 2018 година, на фона на общия спад на раждаемостта в страната. В тази връзка, държа да отбележа, че през новата 2019 година ще развиваме още по-активно общинската инвитро стратегия. За интервала 2015 година – 2018 година по програмата сме отпуснати 503 000 лева на 219 двойки с репродуктивни проблеми, родени деца са 40 “, добави кметът. В срещата участваха зам.-кметове и шефове на дирекции в Община Варна.

По време на презентацията стана ясно, че през последните 5 години бюджетът на Община Варна непрекъснато нараства. „ Спрямо 2013 година, когато влязох в мандат, нарастването е двойно. Тогава за някои общински съветници с дълготраен стаж опцията Варна да има бюджет от 300 млн. бе в областта на фантастиката. Ние доказахме, че това освен е допустимо, само че и изпълнимо. Бюджет 2019 е реален и уравновесен, със непокътнати всички обществени придобивки “, сподели кметът. Общата макрорамка от 475 000 000 лева, от която европейските планове и стратегии са към 80 930 000 лева, може да търпи развиване, поради корекциите от преходни останки и обекти, които се преглеждат сега. Проектобюджетът следва да бъде импортиран за разглеждане в Общинския съвет.

Кметът очерта няколко устойчиви трендове в ръководството на града: локалните налози на жителите не се усилват, общината работи без просрочени отговорности, а плановете, които се осъществят, в това число с поддръжка от страната, са на обща стойност 150 478 115 лева Община Варна е с по-висок кредитен рейтинг – Дългосрочен ВВВ с вероятност, Краткосрочен А-3. „ Поемането на общински дълг е форма на в допълнение привлечено финансиране. Това дава опция за нови вложения в града. Община Варна извършва всички индикатори по Закона за обществените финанси, гарантиращи финансова непоклатимост и резистентност и е измежду общините с най-хубави параметри по тези индикатори в страната. Важен индикатор не е размерът на дълга като обща сума, а дали погасяванията по него са вярно планувани и бюджетно разчетени “, разясни още кметът Иван Портних.

(Подробна информация за плановете и желанията за вдишване на дълг е налична на уеб страницата на Община Варна – презентация „ Публично разискване на планове, за които Община Варна има желание да употребява дълготраен дълг).

По цели:

Образование:

През 2018 година Община Варна вкара електронна система за банкет в първи клас, което касае З967 деца. Тя бе внедрена след ефикасната работа на електронния указател за банкет в общинските детски градини. Така се подсигуряват ясни правила и бистрота при приема на децата; По тематиката със основаването на полудневна организация на образователния развой бе осъществена инспекция въз основата. Изготвен е План за работа, който планува процесът да протече в два стадия. Първи стадий - до 5 години всички общински учебни заведения да вкарат целодневна организация за всички възпитаници от І – ІV клас.; Втори стадий: 2026/2027г. - за всички възпитаници до ХІІ клас.

За първи път бе въведено дуално обучение в ПГГСД „ Николай Хайтов “, което обезпечи директна връзка сред учениците и бизнеса, което продължава и през тази образователна година;

Приключи ремонтът на ПГИ „ Д-р Иван Богоров “, продължава на ПГГСД „ Николай Хайтов “. Общо в двете учебни заведения се основават се по-добри условия за образование за 1806 ученика, 120 души персонал;

Продължава работата по план „ Модернизация на просветителната инфраструктура на територията на гр. Варна “, който обгръща 7 учебни заведения 3 детски градини. 10-те обекта са с обща РЗП 44 897 кв. м., визира общо 6 8 22 деца и възпитаници. Завършен е ремонтът на СУ „ Найден Геров “

През 2019 година Приоритет № 1 за Община Варна остава образованието, което е с максимален дял. Проектобюджетът на функционалността е 139 476 000 лева, като нарастването по отношение на м.г. е с 20 897 000 лева Продължават вложения в просветителната инфраструктура, ремонт на дворовете в учебни заведения и детски градини – нови спортни и детски площадки, реализация на план „ Модернизация на просветителната инфраструктура на територията на гр. Варна “.

Социални действия

2018 г.– Реализирана бе стратегия с 58 обществени услуги, от които 26 за деца - с потенциал 913 души, и за възрастни – 32, с потенциал 2580 души. Осигурени са 1025 места са за социална столова. Финансирана е активността на 24 пенсионерски клуба -2800 души. Приета бе Програма за поощряване интензивности на възрастните хора в обществения живот на Варна. Работи се по Проект «Общностен център за деца и семейства», Проект „ Център за поддръжка на лица с увреждания, в това число с тежки множествени увреждания “ – по Оперативна програма „ Региони в напредък “, с съществена цел да се обезпечи качествена грижа за лица с увреждания и техните фамилии. В рамките на плана се планува осъществяване на ремонт, обзавеждане, съоръжение на две пространства в кв. „ Аспарухово “, закупуване на микробус с платформа и даване на услуги за 90 лица с увреждания

2019 година - Проектобюджетът на функционалност „ Социални действия “ е 16 573 000 лева, което е нарастването е 986 000 лева. Приоритет остава надграждане на обществената стратегия, нови планове в поддръжка на лица с разнообразни форми на деменция, доставка на нови микробуси за хора с увреждания. Ремонти на обществени заведения

Здравеопазване

2018 година - Поддръжка на 12 детски ясли, обезпечено здравно обслужване в 117 здравни кабинети в учебни заведения и детски градини; финансова поддръжка на здравни заведения -810 000 лева за инсталация и поправки в МБАЛ „ Св. Анна “ – за нов инструментариум за Клиниката по ортопедия и травматология; за главен ремонт на родилно поделение и отделението по неонатология. За инсталация и поправки в СБАГАЛ-Варна бяха обезпечени над 465 000 лв; за СБАЛОЗ „ Д-р М. Марков “- 500 000 лева за Система за визуализация и интеграция на лапароскопска хирургия и високоспециализирана ендоскопска диагностика и терапия.

2019 година - Проектобюджетът на функционалност „ Здравеопазване “ е 20 892 000 лева, като нарастването е с 1 357 000 лева Предвидено е увеличение на средствата на общинската инвитро програма; Развитие на общинските оздравителни програми; Подкрепа на общинското опазване на здравето

Инфраструктура:

Част от изпълнените инфраструктурни обекти през 2018 са пробив на бул. " Сливница “ към ул. " Атанас Москов “, ремонт на ул. „ Мара Тасева ”,ремонт на бул. „ Първи май ”, нов парк във „ Възраждане “, възобновяване на Младежкия дом, нови спортни площадки с фитнес навън, Синя зона – I стадий, 2600 паркоместа.

Преходни обекти през 2019 - бул. „ Васил Левски Левски “, ремонт на бул. „ Народни будители “; Оперативна програма „ Региони в напредък ” – 6 плана, ( 92,6 млн. лв); Оперативна програма „ Околна среда ” – 2 плана (37, 4 млн лева.); „ Интегриран градски превоз “ – втора фаза. Сроковете на осъществяване при подобаващи метеорологични условия са- до края на април -бул. „ Васил Левски “; бул. „ Осми Приморски полк “ – сред бул.„ Васил Левски “ и магазин Кауфланд; бул. „ Народни будители “. През лятото – ул. „ Колони “, ул. „ Цар Симеон “, бул. “Съборни “ – сред „ Сливница “ и „ Владислав “, IV микрорайон във Владиславово, регион към ул. „ Ана Феликсова “.

„ Наред със завършването на огромните инфраструктурни планове, следва да влезем в по-малките улици, които не са били обновявани с десетилетия. Ще стартираме след завършването на главните булеварди “, съобщи кметът Иван Портних.

Други планове, по които Община Варна продължава да работи:

Рибарско пристанище – Програма за морско дело и риболовство “ – 13,7 млн.- период 2020 година

Развитие на инфраструктурата на Златните – Оперативна програма „ Околна среда, 37,1 млн. лв- период 2024 година

Подобряване качеството на въздуха в общината I фаза – Оперативна програма „ Околна среда “ - период май 2019 година

Проектна подготвеност

Проект за ремонт и рационализация на филиала на ТМПЦ- 7,1 млн. лева

Проект за рационализация на НЧ „ Петко Славейков “, Владиславово – 609 627 лева

Проект за реституция на туристически обекти – 9, 7 млн. лева

Варна -Дестинация за четири сезона

Туризъм

+16 % пасажери на Летище Варна за 2018 г - 2 263 927 души, Германия, Русия (данните са от Летище Варна)

+3,5% осъществени нощувки до декември 2018 година

Ръст на пазарите: Германия, Румъния, Полша, Франция, Англия, Израел, Чехия

Представяне на Варна в над 35 туристически изложби

ТИЦ - първи сертифициран у нас от Министерството на туризма

Култура

Естетизация на градската среда -11 композиции, 12 паметни знаци. Резултатите са от Програмата е 2017 година, когато започва, досега, например- композиции „ Арх. Дабко Дабков, „ Разходката ", „ Очакване “; бюстови портрети на Кирил Шиваров, на полк. Милко Железов; скулптурите „ Рибарят “ и " Звездоброецът " ; паметните плочи с барелефи на Георги Велчев, на Антим I, на Христо Ботев и доктор Шишков. Ще се работи за развиване на културния календар с нови планове. За първи път най-старият фестивал - ММФ „ Варненско лято “ ще стартира през март. Тази година той приключи през ноември.

През 2019 година Варна е Европейски град на спорта. Създадена е стратегия с над 200 събития, от които 50 интернационалните. Успоредно ще се работи за нова спортна инфраструктура – създаване на нови спортни и детски площадки, нови спортни комплекса - „ Вл Варненчик “, Виница, ул. „ Студентска “, продължава ремонтът на стадион „ Спартак “.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР