Въпреки, че годишната инфлация в ЕС намалява, инфлацията при храните

...
Въпреки, че годишната инфлация в ЕС намалява, инфлацията при храните
Коментари Харесай

Къде в ЕС храната поскъпна най-много през последната година?

Въпреки, че годишната инфлация в Европейски Съюз понижава, инфлацията при храните остава висока, засягайки най-много фамилиите с ниски приходи в цяла Европа. Инфлацията в Европейския съюз фактически се забави от 11,5% през октомври 2022 година до 3,6% през октомври тази година. В еврозоната тя е 2,9%, спрямо 10,6% преди година. Това сочат данни на европейската организация Евростат.

Инфлацията при храните обаче остава настойчиво висока, на фона на това, че потребителите не престават да се борят с рецесията с разноските за живот.

Така действителната инфлация на храните, която съставлява процентът на инфлацията на храните минус общата инфлация , е 4,6% в еврозоната и 4% в Европейски Съюз през октомври 2023 година Това е голям напън върху семействата с ниски приходи.

През 2022 година темповете на инфлация в Европейски Съюз скочиха до невиждани през предходните четири десетилетия равнища. Между 1997 година и края на 2021 година най-високият годишен % на инфлация в блока беше 4,4% през юли 2008 година

Годишният % на инфлация при храните и безалкохолните питиета достигана връх от 19,2% през март 2023 година Разликата сред общия ритъм на инфлация и този при храните и безалкохолните питиета в никакъв случай не е била толкоз огромна, колкото през последните 12 месеца, разяснява euronews.

От първата година от наличните данни на Евростат - 1997 г, действителният % на инфлация на храните (включително безалкохолните напитки) не е надвишавал 3,5% в Европейски Съюз доникъде на 2022 година Достига 3,9% през август 2022 година, а връх от 10,9% се регистрира през март 2023 година

През октомври тази година годишната инфлация при храните и безалкохолните питиета надвишава общата инфлация в 33 от 37 страни в Европа.

Годишната действителна инфлация на храните (процентът на инфлацията на храните минус общата инфлация) е най-сериозна в 10,9% в Белгия, Нидерландия (8,8%), Гърция (6,6%) и Испания (5,9%).

Чехия (-5,7%), Унгария (-1,6%) и Румъния (-0,5%) имат най-ниската действителна инфлация при храните в Европейски Съюз.

В България този индикатор е 2%. Страни като Латвия, Хърватия, Кипър също регистрират малко над 2% годишна действителна инфлация на храните през октомври.

В четирите най-населени страни в Европейски Съюз действителният % на инфлация на храните е под междинния за Европейски Съюз в Германия (3,7%) и Франция (3,5%), само че над този в Испания (5,9%) и Италия (4,9%).
 Най-консумираните храни в света на глава от популацията
Най-консумираните храни в света на глава от популацията

Моделите на ползване варират съгласно района

Извън Европейски Съюз Турция (11,0%) записва най-голям действителен % на инфлация при храните.

Реалните данни за инфлацията на храните не допускат огромни разлики сред другите райони на Европа, само че гледайки единствено % на инфлация при храните и безалкохолните питиета в Европейски Съюз, цифрите стават малко по-различни.

Годишната инфлация на храните е над 7,5% в 14 страни-членки на Европейски Съюз, в това число Гърция, Белгия, Испания и Франция. И България попада включително (7,9%).

Кандидат-членката Турция пък регистрира 72,5%.

До всичко това водят възходящите разноски за сила, засягащи цялата хранително-вкусова верига, от земеделските производители до преработвателните уреди до превоза, написа euronews.

Намаленото предложение на основни селскостопански първични материали, като торове и храна за животни също оказва въздействие. Това е и измежду най-високите разноски за първични материали за земеделските производители.

Според актуализацията на Световната банка за продоволствената сигурност от ноември 2023 година европейските страни са измежду най-засегнатите райони, тъй като Украйна е един от водещите производители и експортьори на храни в света.

Домакинствата в Европейски Съюз имат разнообразни модели на ползване според от равнищата им на приходи. През 2021 година 14,3% от общите разноски изразходвани за храни и безалкохолни питиета в Европейски Съюз.

През 2022 година 25,2% от разноските за ползване на семействата са изразходвани за храна, в Румъния, следвана от Литва (20,4%), България (20,1%) и Естония (19,9%).
 Икономическото министерство предлага веригите да продават някои храни на минимални цени
Икономическото министерство предлага веригите да продават някои храни на минимални цени

Инициативата ще бъде доброволна, следва разискване

Най-нисък дял в Европейски Съюз е регистриран в Ирландия (8,3 %), Люксембург (9,0 %) и Австрия (10,9 %).

Някои от страните, кандидатки за участие в Европейски Съюз, означават един от най-високите дялове на разноските за храна, с 43,6% в Албания, 32,2% в Босна и Херцеговина, 30,6% в Северна Македония и 27,2% в Черна гора.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР