Учени са секвенирали ДНК на 302 кучета, живеещи в териториите

...
Учени са секвенирали ДНК на 302 кучета, живеещи в териториите
Коментари Харесай

Кучета мутанти плъзнаха в Чернобил

Учени са секвенирали ДНК на 302 кучета, живеещи в териториите към АЕЦ " Чернобил ", и са открили, че кучетата, които живеят директно на електроцентралата, съставляват обособена изолирана популация, състояща се от три фамилии.

В същото време учените разпознават кучетата от град Чернобил в обособена популация.

Резултатите от проучването, оповестено в списанието Science Advances, би трябвало да станат основа за по-нататъшно проучване по какъв начин радиацията в зоната на отчуждение въздейства на живите организми. След повредата в Чернобилската АЕЦ (ЧАЕЦ) през април 1986 година в атмосферата са попаднали голям брой радионуклиди: цезий-137, йод-131 и доста други. Най-голямото замърсяване е станало на прилежаща към станцията територия с повърхност 2600 квадратни километра, която в този момент се счита за зона на отчуждение.

В нея след повредата броят на популациите на диви животни доста намалял и макар че някои типове се възстановили, други не съумяват и до момента.

Остава неразбираемо по какъв начин е повлияла злополуката на генетичното многообразие на типовете. От една страна, съкращаването на броя на популацията неизбежно води до нейното понижаване, а от друга, интензивният радиационен декор усилва честотата на разновидностите, което евентуално покачва генетичното многообразие. Затова учени от Америка, Китай, Полша и Украйна под управлението на Илейн Острандър от Националния проучвателен институт за човешки геном в Съединени американски щати

решили да схванат по какъв начин се е изменил популационния състав на кучетата, живеещи в неразрешената зона.

В интервала от 2017 до 2019 година в неразрешената зона били открити три ветеринарни клиники, в които била оказвана помощ на бездомни кучета, живеещи и разхождащи се из територията на зоната, защото учените записали нарастване на популацията на диви кучета с над 800 индивида. През този интервал лекарите взели кръвни проби от 302 кучета и ги съхранили за по-късен разбор.

132 проби били получени от кучета, живеещи непосредствено на територията на атомната електроцентрала в Чернобил, 154 – на 15 километра от станцията в град Чернобил, и 16 – в град Славутич, на 45 километра от атомната електроцентрала, където служащите от Чернобилската АЕЦ са преселени след повредата (много служащи живеели тук и дълго време преди аварията).

ДНК секвенирането посочило, че съществуват три изолирани популации, обитаващи в съответните места

(ЧАЕЦ, Чернобил и Славутич), въпреки че кучетата в тях имат родствени връзки с други популации. В същото време учените открили, че кучетата, живеещи в самата ЧАЕЦ, са генетично разграничени на три изолирани фамилии.

Освен това кучетата от Чернобил имат най-голям % на хетерозиготност спрямо кучета от другите изследвани райони. След това учените проучили какъв брой популациите от кучета и в трите изследвани района са от разбъркване на генетичен материал от други популации. Оказало се, че кучетата, които живеят в Чернобилската АЕЦ, минимум са се смесвали с други кучета.

Следват кучетата от Чернобил, а най-неизолираната популация била тази от Славутич. Всички тези данни, считат учените, разрешават да се разграничат кучетата, които живеят в зоната на отчуждение (включително на самата ЧАЕЦ), в обособени популации. Това разграничение ще разреши по-нататъшно проучване на тези кучета, а точно проучване на това по какъв начин животът в зони, всеобщо нечисти с радионуклиди, въздейства на огромните бозайници и по-специално на техния генетичен материал.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР