Своеобразен рекорд по редовно платени фактури - 81% средно за

...
Своеобразен рекорд по редовно платени фактури - 81% средно за
Коментари Харесай

Средно с по 21 дни се бавят плащанията при бизнеса

Своеобразен връх по постоянно платени фактури - 81% приблизително за Европа, регистрират от ЕОS Груп, един от водещите интернационалните снабдители на индивидуализирани финансови услуги. Данните са от представителното изследване на EOS „ Навици на заплащане в Европа “ 2019, което тази година се организира за 12-ти следващ път взаимно с самостоятелния институт за пазарни изследвания Kantar TNS и обгръща 3400 компании в 17 европейски страни.  Ръстът при постоянното издължаване несъмнено удостоверява следена от известно време наклонност за възстановяване на навиците на заплащане освен в Европа, само че и в България, излиза наяве още от изследването.

Страната ни следва общия за Европа положителен тренд като 77% от издадените фактури се заплащат в точния момент (при приблизително 79% за Източна Европа и 76% за България през 2018 г.), 19% се заплащат със забавяне (при 20% година по-рано), а 4% се отписват заради невъзможността да бъдат събрани въобще (показателят не регистрира смяна по отношение на 2018 г.), сочат даннит от изследването.

През 2019 година българските компании регистрират най-хубавите си индикатори по прецизност на заплащанията за последните 6 години. Въпреки подобрението обаче, българският бизнес още веднъж се подрежда в групата с неприятна дисциплинираност – 23% от фактурите, издадени към фирми-контрагенти, се заплащат със забавяне или въобще не се погасяват (при приблизително равнище за Европа от 19%). Другите страни със подобен дял нередовни заплащания са: Обединеното кралство (21%), Гърция (23%) и Румъния (22%).

Българските жители обичайно остават по-дисциплинирани спрямо бизнеса – при тях просрочените фактури са 18% (спрямо 16% приблизително за Източна Европа), до момента в който бизнесът в България бави заплащанията или не заплаща изобщо по 25% от издадените фактури (спрямо приблизително за Източна Европа 21%). Въпреки че и по двата индикатора изоставаме от средноевропейските равнища, въпреки всичко дисциплината на заплащане при жителите през 2019 година очевидно се усъвършенства – забавата от тяхна страна понижава с 5% по отношение на предходната година, до момента в който при бизнеса остава същата.

Дните просрочие при жителите също понижават (от 15 дни на 14 дни за 2019 г.), до момента в който при бизнеса наклонността е противоположна – бизнес клиентите се постанова да чакат парите си 3 дни по-дълго (от 19 на 21 дни за 2019 г.).

Последиците от несъбраните вземания

Забавените заплащания от клиенти засягат финансовото здраве на фирмите. Основните отрицателни последствия са: понижаване на облагите (58%), липса на ликвидност (48%) и по-високи разноски за лихви (47%). Запазва се наклонността съвсем всяка четвърта компания в България да се усеща застрашена от банкрут в резултат на несъбрани вземания – 24% (спрямо 26% през 2018 г.), при приблизително равнище за Източна Европа от 16%.

За да компенсират отрицателните резултати от несъбраните вземания, 27% от интервюираните лимитират вложенията, 25% редуцират чиновници или не наемат нови, а близо една четвърт усилват цените на създаваните от тях артикули и услуги.

Нагласите на бизнеса

„ Българинът обичайно остава по-голям оптимист от междинното равнище за Европа във връзка с бъдещето “, разяснява Райна Миткова, шеф на EOS за България. „ Трябва да сме по-предпазливи на фона на световните стопански вероятности – обстановката сред Съединени американски щати и Китай, поправените прогнози на Германия и Италия във връзка с упования растеж, Brexit и други Вече сме очевидци на забавянето на растежа на европейската стопанска система, като рисковете са взаимосвързани и могат да доведат до спад на световната търговия и произвеждане. “

Събирането на вземания подкрепя опазване на доверието в бизнеса и способства за стабилизацията на стопанската система. Ефектът от работата с компании за ръководство на вземания се мери с усъвършенстваната ликвидност на бизнеса и увеличение на пазара на труда, напомни тя. Събраните от експертите средства се връщат назад в стопанската система, като бизнесът ги употребява за погасяване на лични отговорности (57%), основаване на нови работни места (51%) или за разнообразни типове вложения – в разгръщане на пазарния дял (43%), научна и развойна активност (27%) или вложения на финансовия пазар (23%).

Методите на разплащане и дигитализацията

Дигитализацията на процесите по ръководство на вземания в Европа следва да се развие. Едва 49% от фирмите показват, че имат високо или доста високо равнище на внедрени технологии, 38% е делът на компаниите, които регистрират относително положително софтуерно равнище, а 17% към момента не са подхванали стъпки по автоматизация на процесите си.

Европейците остават традиционалисти и във връзка с методите за разплащане, като най-популярен остава банковият трансфер, предлаган от 81% от фирмите. След него се подреждат натрапен платеж (69%) и предплатено заплащане (50%). Едва 28% от фирмите оферират съвременни цифрови способи на заплащане като он-лайн прехвърляния посредством външни снабдители (23%), мобилни заплащания (7%), а криптовалутите рядко се употребяват като средство за разплащане (1%
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР