Световният шампион Полша надделя трудно над тазгодишния финалист от Лигата

...

Полша загря добре за България, излъга Франция в Краков

Световният първенец Полша надви мъчно над тазгодишния финалист от Лигата на нациите Франция с 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13) в първия мач през вчерашния ден от обичайния шампионат " Мемориал Хуберт Вагнер”, който бе изигран в " Таурон Арена " в Краков. Надпреварата е част от подготовката на тимовете за Световното състезание с България и Италия от 9 до 30 септември.
Rce same skadaj si do oklasków, brawo siatkarze, brawo kibice! #POLFRA #Wagner2018 pic.twitter.com/5OxOb2wjOd
— Memoria H.J.Wagnera (@memorialwagnera) 25 август 2018 година

В началото играта бе равностойна, след което домакините от Полша съумяха да поведат. След това Франция изравни при 23:23. В основните моменти волейболистите на “Дружина полска” се активизираха и измъкнаха гейма с трагичното 30:28.

Polska - Francja 3:2! Brawo!!!@memorialwagnera w @TAURONArenaKrk #tauronarenakrakow#Wagner2018@krakow_pl @PolskaSiatkowka
— TAURON Arena Kraków (@TAURONArenaKrk) 25 август 2018 година Във втората част французите поведоха с добра преднина, само че поляците съумяха да се върнат в гейма и да понижат дистанцията. След 25:21 Франция изравни 1:1.
Третият гейм също мина напълно под диктовката на французите, за които играта напуснаха звездите Ървин Нгапет и Бенжамен Тонюти и бяха сменени от Жулиен Линеел и Антоан Бризар, поведоха в мача след 25:22.
Четвъртата част стартира равностойно и с няколко обрата в резултата, само че последователно Полша поведе в резултата. В последна сметка момчетата на Витал Хайнен вкараха дуела в тайбрек след триумф 25:21. В 5-ата част битката бе за всяка точка. “Петлите” дръпнаха с 5:4 и 10:8, само че поляците обърнаха развоя, поведиха с 12:11 и завоюваха тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.
Днес е последният ден от конкуренцията. Световните първенци ще играят против “Сборная " от 15,00 часа в борба за първото място на шампионата, а Франция среща Канада от 18:30 часа.
Матеуш Биениек стана най-резултатен за Полша с 18 точки (1 ас, 4 блока, 87% успеваемост в атака), а другият център Якуб Кохановски добави още 17 точки (8 блока, 36% успеваемост в атака). Капитанът Михал Кубяк добави 14 точки (3 аса, 1 блок, 42% успеваемост в офанзива,16% съвършено и 52% положително посрещане).

За Франция диагоналът Жан Патри заби 27 точки (2 аса, 2 блока, 53% успеваемост в атака), а резервата Тибо Росар добави 12 точки (1 ас, 1 блок, 56% успеваемост в офанзива, 23% съвършено и 62% положително посрещане).

ПОЛША - ФРАНЦИЯ 3:2 (30:28, 21:25, 22:25, 25:21, 15:13)

ПОЛША: Гжегож Ломач, Бартош Курек 8, Михал Кубяк 14, Якуб Кохановска 17, Матеуш Биениек 18 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски 7, Пьотър Новаковски, Дамиан Войташек-либеро, Бартош Кволек 1, Артур Шалпук 11)
Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 2, Жан Патри 27, Кевин Тили 8, Ървин Нгапет 9, Кевин Льо Ру 10, Никола Льо Гоф 2 - Женя Гребенников-либеро (Жулиен Линел 4, Антоан Бризар 1, Дарил Бюлтор 6, Тибо Росар 12)
Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ.