Специалисти от Харвардския университет, САЩ, са разработили хидрофобно покритие, способно

...
Специалисти от Харвардския университет, САЩ, са разработили хидрофобно покритие, способно
Коментари Харесай

Учени създадоха хидрофобно покритие, което не се мокри с месеци

Специалисти от Харвардския университет, Съединени американски щати, са създали хидрофобно покритие, способно да не се мокри в продължение на месеци, написа сп. " Нейчър матириълс ".

Вдъхновен от естествените хидроизолационни свойства на някои животни, като да вземем за пример водните паяци Argyroneta aquatica, екипът е основал материал със постоянен пластрон. Пластронът съставлява тъничък пласт въздух, уловен от власинки.

Новият способ е разрешил на учените да дефинират всички нужни параметри, измежду които неравност на повърхността и хидрофобност на повърхностните молекули. Въз основа на това те са основали материал от евтина титанова сплав с дълготраен пластрон, който резервира повърхността суха доста по-дълго спрямо пластроните на живите организми.

Последвалите проби са посочили, че покритието може да остане потопено под вода в продължение на 208 дни и да оцелее при стотици потапяния в ястие на Петри с кръв.

Учените считат, че създаването им може да бъде употребена за биомедицински цели - за понижаване на риска от инфекции по време на интервенция или като биоразградими импланти, да вземем за пример стентове. Материалът също така може да се употребява под вода за попречване на ръждясването на тръбопроводи и датчици.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР