Софийска градска прокуратура реши да отговори на вътрешния министър Бойко

...
Софийска градска прокуратура реши да отговори на вътрешния министър Бойко
Коментари Харесай

Рашков даде интервю, от прокуратурата в отговор му цитират закони

Софийска градска прокуратура реши да отговори на вътрешния министър Бойко Рашков, който през вчерашния ден даде изявление пред БНР. 

Публикуваме без редакция отговорът на държавното обвиняване:

С оглед изказванията на министър Рашков по досъдебното произвеждане за изпиране на над 53 млн. лв. от градежа на Автомагистрала " Хемус ", известно в общественото пространство като делото " Хемус ", СГП напомня наредбата на член 15 от Закона за министерството на вътрешните работи (ЗМВР), според която горестоящите ръководители на проверяващите органи, в т. ч. и министърът на вътрешните работи, " нямат право да дават инструкции за осъществяването на дейности по следствието и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е различен метод да се намесват в следствието. ". Припомня също и наредбата на член 46, алинея 2, т. 1 от Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), според която " прокурорът управлява разследването и реализира непрекъснат контрол за законосъобразното му и навреме осъществяване като наблюдаващ прокурор ". СГП припомня и регламента на член 198, алинея 1 от Наказателно-процесуален кодекс, че " материалите по следствието не могат да се разгласяват без позволение на прокурора ".

Относно декларираното, че в Министерство на вътрешните работи се прави инспекция предвид на това, че прокурорска инспекция по реда на член 145 от Закона за правосъдната власт (ЗСВ) е била непълна, заявяваме, че изказванието по отношение на недостатъчност на инспекцията на прокуратурата е погрешно, както и че Министерство на вътрешните работи няма никакви законови пълномощия да ревизира активността на прокуратурата, осъществена по реда на член 145 от Закон за съдебната власт. При съществуване на данни за осъществени нарушавания от прокуратурата, способена да вземе отношение е Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ). При съществуване на данни за закононарушение, осъществено от магистрат, способена да вземе отношение е Специализирана прокуратура, респ. Софийска градска прокуратура, според от типа на закононарушението.

СГП припомня, че още на 10.11.2021 година разгласява известие, че се е самосезирала на 09.11.2021 година по медийни изявления, съпроводени със снимков материал, и е разпоредила горепосочената инспекция (https://prb.bg/sgp/bg/news/aktualno/54385-sofiyska-gradska-prokuratura-se-samosezira-vav-vrazka-s-publikatsiya-v-internet-). Не дава отговор на истината, че " една година и половина по-късно прокуратурата се задейства... ". Безпочвен е и опитът за подстрекателство, че инспекцията е във Върховна касационна прокуратура (ВКП).

Горното е елементарно проверимо от всеки български жител, в това число от доцент Рашков, даже при една елементарна информация в интернет, от която би било видно на-малкото посоченото нагоре известие на СГП.

Отделно, обръщаме особено внимание, че не става въпрос за инспекция, а за досъдебно произвеждане. В хода на следствието по него са назначени експертизи и са осъществени голям брой други дейности за събиране и инспекция на доказателства с оглед откриване на обективната истина.

Предвид, че е налице висящо досъдебно произвеждане и поради настоящия правилник на Министерство на вътрешните работи, както и на Наказателно-процесуален кодекс, че управлението и надзорът върху следствието се реализират единствено и само от наблюдаващия прокурор, позицията на доцент Рашков, изразена пред БНР, е нормативно голословна. Във връзка с изложените обстоятелства е видно, че това е поредна операция, целяща да заблуди българската общност.

За следващ път заявяваме, че Министерство на вътрешните работи би следвало да е натурален съдружник на Прокуратурата на Република България (ПРБ) в битката с престъпността и войната, която Министерство на вътрешните работи води против Прокуратура на Република България, е в несъгласие с упованията на българските жители за правдивост. Естествен резултат от това е освен неприятното действие на правоохранителната система, само че и евентуална възможност за затрудняване на следствията по висящи досъдебни производства и отбягване на наказателна отговорност за причинителите на закононарушения. До еднакъв резултат водят и опитите на Министерство на вътрешните работи да изземе и реализира пълномощия на Прокуратура на Република България, регламентирани в Наказателно-процесуален кодекс.

Припомняме, че Софийската градска прокуратура образува дело срещу 42-годишния някогашен данъчен чиновник Борислав Колев. Той е обвинен, че е изнесъл в сакове и чували 53 млн. лева от противозаконни схеми при строителството на Автомагистрала " Хемус ". Разследващите са стигнали до него, откакто всички подставени лица декларирали, че са му предали парите.

На 5 ноември вътрешният министър Бойко Рашков разгласи, че близо 60 милиона лв. от общо 84 милиона, отпуснати от АПИ за градежа на Лот 5 на Автомагистрала " Хемус ", са били източени посредством огромна скица, включваща редица кухи фирми-бушони. Парите се превеждали на финалната в схемата фирма-бушон, откъдето се изтегляли в брой в " чували и сакове ".

На 6 декември беше повдигнато обвиняване на футболния арбитър Борислав Колев, арестуван бе 72 часа. На 9 декември е импортирано искане за непрекъснат арест, като обаче е взета мярка " домакински арест ".

На 12 декември прокуратурата упрекна ГДБОП в напън по следствието на аферата " Хемус ".

На същия ден Иван Гешев съобщи, че срещу прокуратурата се води война.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР