Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Mitsubishi Heavy Industries

...
Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Mitsubishi Heavy Industries
Коментари Харесай

УСПЕХ: Японска ракета H-2А изведе в космоса мисията до Луната SLIM и телескопа XRISM!

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit: Mitsubishi Heavy Industries

Най-новата лунна задача е към този момент в ход! Тази нощ в 02:42 ч. българско време беше изстреляна сполучливо японска ракета “H-2A ”, а на борда ѝ се намираха спускаемият лунен уред “SLIM ” и рентгеновият галактически телескоп “XRISM ”.

Изстрелването стана действителност след няколкодневно забавяне заради неприятни метеорологични условия.

“SLIM ” е дребен спускаем модул с височина 2.4 метра, дължина 2.7 метра и ширина 1.7 метра. Мисията пътува към Луната по мудна, енергийноефективна траектория. Ще отнеме от три до четири месеца, до момента в който модулът навлезе в окололунна орбита и там ще престои в допълнение още месец, до момента в който извърши меко кацане в региона на кратера Шиоли.

Задачата на “SLIM ” е да показва точно кацане. Апаратът ще би трябвало да разпознава кратерите и заплахите по време на спускането си въз основата на технология, взаимствана от технологиите за лицево различаване. Отклонението от задачата не трябва да надвишава 100 метра – за съпоставяне допустимото отклоняване на модула “Ийгъл ”, с който астронавтите Нийл Армстронг и Бъз Олдрин са кацнали на Луната през 1969 година, е било 20 километра. Ако задача “SLIM ” успее и уроците от нея бъдат приложени в международен мащаб, тя съществено ще усъвършенства качеството и точността на галактическите полети.

Другият галактически уред, който пътуваше на борда на ракетата, бе галактическият телескоп “XRISM ”, издигнат взаимно от Японската галактическа организация, НАСА и Европейската галактическа организация. Неговата задача е да учи Вселената в рентгеновия диапазон на електромагнитния набор. Телескопът ще размени “Хитоми ”, всесилен астрономически уред, който обаче се повреди в орбита малко след изстрелването си през 2016 година, оставяйки сериозна празнота в научните проучвания.

Видеозапис от изстрелването:

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР