Случаят с пристанище Росенец“ предизвика бурни обществени и политически реакции.

...
Случаят с пристанище Росенец“ предизвика бурни обществени и политически реакции.
Коментари Харесай

Случаят с пристанище „Росенец“: Какви са реакциите на политици и експерти

Случаят с пристанище „ Росенец “ провокира бурни публични и политически реакции. В сряда стана ясно, че ръководещите и Движение за права и свободи  ще внесат предложение за  преустановяване на концесията на пристанището, последва  напрежение , заприказва се за „ некоалиционна   просвета “. Президентът  Радев разкритикува  ръководещите, като дефинира концепцията им като прибързана и неточна.

Аз съм леко обезпокоен от равнищата на тревога на президента Радев във връзка с „ Лукойл ” . Точно той обслужи „ Лукойл ” изцяло в интервала на ръководство на неговото служебно държавно управление. Силно обезпокоен съм дали там няма някаква взаимозависимост. Това съобщи пред депутатът от ПП-ДБ и член на Комисията по енергетика в Народно събрание Ивайло Мирчев, разяснявайки решението на ръководещите концесията на пристанище „ Росенец ”, подписана с „ Лукойл-Нефтохим ”, да бъде прекъсната и рецензиите отправени от стана на президента Радев дали това решение е задоволително добре премислено.

„ За нас е необичайно президентът да е угрижен за корпоративния интерес на една съветска компания. Както споделиха специалистите – не може да има никакъв проблем за горивата. Ще напомня, че преди година и малко по същия метод ни обясняваха, в това число президента и неговите министри, по какъв начин без газ от „ Газпром ” не можем да продължим да съществуваме. Сега не взимаме газ от Русия, а цената е ниска ”, напомни депутатът.

По думите му сега не може да има недостиг на горивата, тъй като вносът е доста елементарен. На въпрос самите уреди в Росенец, т.е. тиловата база,  в редовност ли са, с цел да одобряват всевъзможни други количества нефт, с цел да стигнат те до нефтохимическия цех, той отговори: ”Лукойл ” Работи от 2000 година като частна рафинерия. Концесията на пристанище „ Росенец ”  е дадена през 2011 година. През това време пристанището си беше държавно, както ще бъде след няколко дни, и „ Лукойл ” си работеше без проблеми като частна компания. Петрол стигаше и всичко беше правилно ”.

Мирчев акцентира, че първо предлагането за преустановяване на концесията следва първо да бъде признато в пленарна зала. „ Не е значимо дали ще бъде след една, три или пет седмици. Важно е да не бързаме, а да го създадем по метод, по който да подсигуряваме сигурността на доставките на горива ”, безапелационен е той.

Законопроектът за лишаване концесията на пристанище „ Росенец ” е на Движение за права и свободи. Сега той е поправен, с цел да има период, в който без условности пристанището да бъде отнето от концесионера. Това сподели пред депутатът от ГЕРБ-СДС и ръководител на Комисията по енергетика в Народно събрание Делян Добрев. Според него България има стопански интерес пристанище „ Росенец ” да стане държавна благосъстоятелност.

Той разяснява и цените на горивата у нас. По думите на народния представител литър от най-употребяваните нефтопродукти би трябвало да коства под 2 лева

Добрев е безапелационен, че цената продължава да бъде надписвана.  

Ще нарастнат ли горивата, в случай че бъде прекъсната концесията на пристанище „ Росенец ”? Темата разясниха шефът на стратегия „ Енергетика и климат ” в Центъра за проучване на демокрацията Мартин Владимиров и  енергийният специалист и член на УС на „ Свободен енергиен пазар ” Виктор Минчев.

Категоричното мнение на специалистите е, че няма риск за сигурността на енергийните доставки за България, без значение кой ръководи терминала в „ Росенец ”, рафинерията и прилежащата инфраструктура. Според тях страната ни може да действа, даже напълно да бъде спрян вносът на съветски нефт.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР