Шофьорите не винаги следят внимателно нивото на налягането в гумите.

...
Шофьорите не винаги следят внимателно нивото на налягането в гумите.
Коментари Харесай

Защо не трябва да шофирате с неравномерно напомпани гуми?

Шофьорите не постоянно наблюдават деликатно равнището на налягането в гумите. И не всяка кола има вградени датчици или индиректни електронни системи за ръководство, основани на показанията на ABS, което затруднява надеждното установяване на дребни разлики вариращи м диапазона от половин атмосфера. Според стандартите разликата в налягането в гумите може да варира най-вече сред 0.2 - 0.3 бара, само че не повече.

Освен това доста гуми към този момент имат усилени странични стени, които не разрешават да " провисват " доста. На око разликата в налягането не може да се забележи, заради което водачите могат да тръгнат на дълго пътешестване с погрешно напомпани гуми. Как това ще повлияе на издръжливостта на гумите и ръководството на автомобила, ви описваме в този момент.

Дори чисто нови гуми би трябвало да се помпат към един път месечно. Намаляването на налягането в тях се случва по доста аргументи. Една такава може да е приключване на въздух вследствие на неприятна компактност на гумата, неприятно прилепване на страничната стена към джантата, формирания върху дисковете или банална смяна в температурата на околната среда. Когато времето се промени, въздухът в гумите се компресира или уголемява. Налягането в тях пада или се покачва.

Особено рисково е, когато разликата в гумите доближи 0.5 бара или, както споделят водачите, половината " атмосфера ". В този случай при коли със системи за надзор на налягането на таблото светва предупредителна лампа. Освен това налягането в гумите може даже да е в границите на естественото, само че разликата е рискова.

Представете си обстановка, в която лидерът е напомпал гумите до оптимално допустимата стойност от 2.6 бара, да вземем за пример. След няколко седмици на две от колелата налягането падна до 2.1 бара. Тези показания се вписват в допустимите граници, само че шофиране с такава разлика не се предлага.

Ако едната гума на дадена ос е леко изпусната, а другата е пренапомпана, тогава има друго противодействие при търкаляне. С понижаване на равнището на налягане, зоната на контактното леке ​​се измества към краищата на гумата. Централната част на протектора е притисната във вътрешността.

А точно, тази междинна част прави сцеплението при ускоряване и прекъсване. Контактното леке ​​е деформирано. При по-мека гума главният товар пада върху страничните стени и протекторът на тези места се износва интензивно.

В същото време другата гума от дадената ос, която е с по-високо налягане трансферира натоварването към централната част на протектора. Тогава площта на контактното леке понижава фрапантно, което също води до неприятно сцепление.

Колата стартира да се държи доста по-лошо в завой заради непълен контакт с асфалта. Намаляването на така наречен контактни петна ще има негативно влияние върху динамичността на ускорението, както и върху прекъсването. В резултат на това при придвижване се усеща дисбаланс заради разликата в силите и транспортното средство мъчно държи правата линия.

Двойката колела с друго налягане има разлика в съпротивлението, което ще накара колата да се държи несигурно. На високоскоростни прави прави даже може значително да се отклони от траекторията. А по време на прекъсване, автомобилът ще бъде отведен в противоположната посока.

При дълго пътешестване тази неустойчивост ще бъде съпроводена от нараснало изхабяване на гумите. По-напомпаната гума ще се износи в центъра, до момента в който незадоволително напомпаната ще " оплешивее " по краищата.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР