Сегашните мерки забавят разпространението на коронавируса у нас и „при

...
Сегашните мерки забавят разпространението на коронавируса у нас и „при
Коментари Харесай

Мангъров: По най-скромни преценки в страната има над 300 хиляди заразени

Сегашните ограничения забавят разпространяването на ковид у нас и „ при тези ограничения може да чакаме още месеци, дори повече ", като не е изключен втори пик на заболеваемостта. Мнението е на доцент Атанас Мангъров, шеф на Детската клиника в Инфекциозната болница в София. Мангъров беше част от разпуснатия Медицински съвет към държавното управление, който изготви експертен отчет с рекомендации за битка с ковид.

„ Много е допустимо, тъй като в някои страни, които се бяха затворили доста компактно, когато се отвориха, стартира обновяване на новите случаи ", разяснява Атанас Мангъров, запитан за опцията да се получи втора вълна поради изкуственото задържане на разпространяването на вируса.

„ Установяват се повече инфектирани, тъй като се вършат повече проучвания. За момента може да се каже, че в нашата страна по най-скромни преценки има над 300 хиляди души, които към този момент са били инфектирани. Това, че се откриват хора, които сега отделят вируса, няма нищо ново, до момента не сме ги били открили. "

За момента най-масовото проучване, което се прави в нашата страна, е на основата на интернет платформа, в която 16 лаборатории от цялата страна записват своите резултати, посочи доцент Атанас Мангъров в предаването " Хоризонт до обед ".

„ Които досега са създали към 2 500 теста, от които са открити към 120 души, срещали се с ковид. Това за момента е най-достоверното серологично изследване, което се прави и продължава да се прави. Тази цифра - 300 хиляди души, се основава на данните от това изследване. "

„ Това е малко. За да стигнем до равнище, когато може да чакаме затихване на тази зараза, хората, които са се срещали с вируса, би трябвало да станат над 70 на 100 от популацията на страната, което прави някъде към 4 милиона ", безапелационен е Мангъров.

Доц. Атанас Мангъров акцентира, че не е належащо да се изследва 70 на 100 от популацията и направи паралел с представителните извадки при социологическите изследвания по време на избори. „ Да се намерят няколко представителни извадки, хората в тях да се изследват и да се откри какъв брой огромен % от популацията се е срещал с вируса. "

„ Това е същото, което се прави по време на избори. Не е нужно да изпиеш цялата чаша, с цел да схванеш, че е горчива. Това са статистически способи, с които се открива степента на разпространяване на вируса в тази ситуация измежду популацията. Както преди избори се откриват политическите настройки на популацията. Колкото повече хора се изследват, толкоз по-достоверно ще бъде това проучване ", акцентира Атанас Мангъров.

Смисълът на все по-масовите проучвания с PCR проби е да се изолират хората, които се откриват като позитивни, разясни още той.

Атанас Мангъров удостовери, че над 70 на 100 от популацията би трябвало да бъде инфектирано, с цел да се образува така наречен стаден имунитет. „ В над 90 на 100 от случаите те ще прекарат болестта безсимптомно, без да схванат. Много дребна част от тях ще се разболеят същински. Децата не са в тази група ", разяснява той и по отношение на обновените имунизации и страховете на родители от безсимпомно протичане на ковид при децата.

„ Децата са може би най-застрахованата от коронавирусната зараза група. Те и да се заразят, няма да им се случи нещо неприятно. Не е това нещото, от което родителите би трябвало да се опасяват. Те би трябвало доста повече да се опасяват от другите болести, за които се вършат имунизациите и би трябвало умерено да отидат и да си ги слагат. Безсимптомното протичане не е противопоказание да се отсрочват имунизациите. Ако детето е клинично крепко, в случай че докторът го прегледа и откри, че клинически му няма нищо, то умерено може да бъде имунизирано. Няма да му се случи нищо неприятно, даже и да е инфектирано с този вирус. "

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР