Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията,

...
Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията,
Коментари Харесай

СЕМ: Оценките и внушенията на премиера Николай Денков са недопустими

Съветът за електронни медии намира за неприемливи оценките и внушенията, направени от министър-председателя по адрес на Съвет за електронни медии. Това се споделя в позиция на регулатора във връзка на мненията на акад. Николай Денков, изпратена до медиите.

" Изразеното по време на двумесечния доклад под формата на изявление демонстрира непознаване на пълномощията на органа, избрани в Закона за радиото и телевизията; неведение по повод активността на кои лица е способен СЕМ; недоумение, че професионалните стандарти за журналистическа активност, залегнали в Етичния кодекс на българските медии, се съблюдават от Етичната комисия (саморегулаторен орган) към Фондация „ Национален съвет за журналистическа нравственос ", декларират от Съвет за електронни медии.

" Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната, би било добре да се съобразят с констатациите и рекомендациите във всеки един от отчетите на Европейската комисия по върховенството на правото, като поправят личното си държание във връзка с независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната ", допълват още от СЕМ.

Съветът за електронни медии обръща внимание, че за миналата година е осъществил над 24 000 часа мониторинг на телевизионни и радиопрограми. В рамките на пълномощията си е провел и осем фокусирани наблюдения по тематиката за войната в Украйна, които включват и проучват казуса с дезинформацията.

В понеделник министър председателят акад. Николай Денков, който дава отговор на въпроси на жители и медии по време онлайн лъчение на формалната страница на Министерския съвет във Фейсбук, сподели, че има " доста сериозна дезинформация в общественото пространство, с измислени изказвания и тълкования, които въобще не подхождат на истината ".

" За битката с дезинформацията е значимо да работят структурите, свързани с етичните стандарти на публицистите. Съветът за електронни медии (СЕМ) явно не си прави работата. Не може публицисти, които популяризират погрешни обстоятелства, евентуално знаейки, че са погрешни, да не бъдат глобени по някакъв метод. Журналистическата нравственос изисква не просто да казвате нещо, а да го ревизирате през няколко източника. Има базови стандарти, които водещите медии по света съблюдават наложително ", разяснява министър председателят. 

" Лъжата няма място, в случай че не бъде казано ясно, че това е неистина ", добави още Денков. 

На въпрос, обвързван с изявлението на ръководителят на Съвет за електронни медии Соня Момчилова, че " лъжата също има право на живот ", Николай Денков разяснява: " Самият факт, че ръководителят на Съвет за електронни медии може да изрече такава фраза, демонстрира, че той не си е на мястото ". 

" За да има закононарушения, би трябвало да има заложен в Наказателния кодекс съответният незаконен състав. Ние нямаме подобен в нашето законодателство, не е елементарно и да се направи. Една от полезностите на демокрацията е свободата на словото. Ако ние стартираме да забраняваме доста елементарно, в един миг ще се окаже, че би трябвало да внимаваме какво споделяме, както се е случвало в едни предходни правила ", разяснява министър председателят.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР