Само за няколко месеца от март до сега се е

...
Само за няколко месеца от март до сега се е
Коментари Харесай

Бум на деца с късогледство след онлайн обучението

" Само за няколко месеца от март до в този момент се е нараснало на късогледството при деца, които са употребили цифрови устройства ", заяви пред БНР доцент доктор Александър Оскар, шеф на клиника по очни заболявания в " Александровска болница ".

И през тази образователна година на към 400 деца ще им се наложи да учат посредством електронни устройства.

" Не може да пренебрегнем обстоятелството, че отдалеченото образование изисква в допълнение напрежение заради обстоятелството, че децата би трябвало да седят няколко часа на компютър. В огромна част от случаите на цифрови устройства. А точно мобилните цифрови устройства са извънредно рискови. Изключително натоварващи както за зрителната система, по този начин и като цяло за детския организъм ", уточни още доц.Оскар.

" Истината е, че човешкото око, човешкият мозък би трябвало да се приспособява към действителността. За нас някак е необичайно и ние залитаме от едната на другата прекаленост, до момента в който намерим рационалния баланс сред това въобще да не използваме цифровите устройства или напълно пък да използваме цифровите устройства. "

За тези месеци, когато имаше отдалечено довеждане докрай на учениците се следи пик във връзка с късогледството - уточни още доцент Оскар.

" Имаме съществени наблюдения върху аргументите за градация на късогледството, един от най-сериозните рискови фактори е прекомерната приложимост на мобилни цифрови устройства . Като единствено в рамките март-май месец тази година, в границите на два до три месеца, имаме десетки случаи на деца, които доста усилиха късогледството си. Което даже доближи до два диоптъра и половина нарастване единствено в границите на три месеца . Ако е бил, примерно, минус два диоптъра късогледство, внезапно става минус четири и половина ", уточни експертът.

Съветът към родителите е, когато се постанова да се употребяват цифрови устройства, да се употребяват рационално. Компютърът, десктопът постоянно е за предпочитане пред мобилно устройство. А не таблет и още повече телефон.

" Телефоните въобще не са удачни за такива неща. Телефоните са най-опасни в тази ситуация, тъй като децата приближават екрана директно пред очите си. Изключително доста натоварват и зрителната система, и нервната система . Като цяло мобилните телефони изобщо освен не са целесъобразните, те изобщо не би трябвало да се употребяват за такива цели ". Но за потребностите на преподаване, на учене - настолен компютър е несравнимо по-добре се отразява на детето, в сравнение с в мобилното цифрово устройство "., изясни офталмологът.

Той посъветва, когато детето е 180 минути под една или друга форма пред компютъра, наложително би трябвало да излезе на открито.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР