Сакари Манинен вкара в продължението, а Микаел Гранлунд отбеляза два

...

Финландия триумфира със световната титла по хокей на лед

Сакари Манинен вкара в продължението, а Микаел Гранлунд означи два гола в границите на минута и половина и Финландия победи с 4:3 Канада на финала на Световното състезание по хокей на лед.

Канадците поведоха с гол на Дилан Къзънс при започване на втората третина, само че последната част мина напълно под контрола на домакините на шампионата поради недисциплинирана игра на съперника, а и заради скандално съдийско рамо в интерес на скандинавците. Само до четвъртата минута 27-кратните първенци отнесоха три двуминутни санкции за две препъвания и един вдигнат стик, а домакините се възползваха. Микаел Гранлунд изравни след 44:13 минути игра при двоен пауърплей, а 104 секунди по-късно играчът на Нешвил направи цялостен поврат от единично наказване.

И за двата си гола Гранлунд получи асистенции от Мико Лехтонен, който приключи мача с две точки. Йоел Армия пък се разписа с първото допиране след була шест минути преди края и по този метод финландците се снабдиха с две шайби задатък, само че това не беше всичко.

Канада стигна до два късни гола и го направи единствено за броени секунди, откакто изваждаше вратаря си Мат Томкинс. Зак Уайтклауд понижи след 57:48 минути игра, а единствено 48 секунди по-късно Макс Комтоа изравни и изпрати мача в спомагателна част. Тя обаче продължи единствено 6:42 минути. Канадците позволиха първата неточност с ново препъване на Томас Чабът, а домакините се възползваха още веднъж и Сакари Манинен вкара скъпия гол при числено преимущество. За него асистира Гранлунд, който приключи с три точки.

Така Финландия завоюва четвъртата си международна купа след тези през 1995, 2011 и 2019, дублирайки я и с олимпийска купа през лятото на 2021 г.
Източник: inews.bg