Рилски спортист спечели за втора поредна година Суперкупата на България.

...

Рилски спортист отново спечели Суперкупата на България по баскетбол

Рилски състезател завоюва за втора поредна година Суперкупата на България. Носителят на Купата на България надигра първенеца на страната Балкан със 70:60 (18:17, 22:17, 18:19, 12:7) в „ Арена Ботевград “.

Гостите от Самоков имаха предимство в по-голямата част от дуел и макар, че ботевградчани на няколко пъти се доближаваха до съперника, не съумяха да пречупят Рилски състезател пред своите почитатели.

Първата четвърт завърши с 18:17 за гостите. Те започнаха по-добре втората четвърт и поведоха с 26:20 след 3 минути и половина игра. След точна пукотевица от тройката Брандън Рандълф направи резултата 29:22 в интерес на самоковци. Разликата стигна до 10 точки при 34:24 откакто Костов осъществя три точки, а Александър Янев добави още две в коша на Балкан.

Ботевградчани съумяха да се приближат на 4 точки при 32:36 две минути преди почивката след положителни изяви на Константин Тошков и Павлин Иванов, а след първото полувреме изоставаха с 34:40.

Със серия от 16:6 доникъде на третата четвърт Рилски състезател усили преднината си до 16 точки при 56:40, а с петата си тройка досега в дуела Чавдар Костов към този момент бе натрупал 15 точки на сметката си. Баскетболистите на Балкан обаче не се отхвърлиха, а Тошков, Диванте Фостър, Мануел Суарес и Павлин Иванов способстваха за понижаване на пасива на Балкан до 48:58. Тройка на Иванов и нов панер на Суарес смъкнаха разликата до 5 при 53:58 по-малко от минута преди края на частта.

Заключителните 10 минути започнаха при този резултат, а Илиян Пищиков се разписа за 55:58. Самоковци дадоха отговор със 7 следващи точки и се откъснаха с 10 напред, преди домакините да понижат до 5 точки разликата. Три минути преди финала на дуела Рилски състезател към момента водеше с 65:60, а Димаджио Уигинс повиши на 67:60. До края воденият от старши треньора Людмил Хадисотиров отбор удържа преднината си и стигна до втори трофей за 2022 година.

Най-резултатен за спечелилите от Рилски състезател беше Чавдар Костов с 18 точки и 4 битки, а с 14 точки и 6 битки способства Димаджио Уигинс. Деян Карамфилов се регистрира със 7 точки, 2 битки и впечатляващите 12 асистенции, като заслужи при за най-полезен баскетболист във финала. Мирослав Васов се контузи още в първата четвърт и не съумя да доиграе срещата за гостите.

За Балкан Павлин Иванов приключи с 14 точки, 2 битки и 4 асистенции, а Димитър Димитров се регистрира с 13 точки и 6 битки.

Ботевградчани за повторно пък не съумяха да завоюват трофея, откакто през 2019 година отстъпиха на Левски.

БК Балкан връчи специфични награди на част от играчите, ставали първенци с отбора през годините. Това стана на почивката на мача за Суперкупата с Рилски състезател в „ Арена Ботевград “. На събитието бяха поканени всички състезатели, печелили купата със „ зелените “, като в залата от тях бяха Йордан Колев, Николай Пеев, Сашо Везенков, Емил Йонов, Марин Романски, Никола Фампарски, Веселин Тодоров, Павлин Петков, Красимир Петров, Васко Бръснашки, Михаил Михайлов, Мирослав Ралчев, Валентин Петков – Торес, Здравко Христов и Павел Иванов.

Преди церемонията бе отдадена респект и на треньорите и играчите, които към този момент не са на този свят. Инициативата е по случай 75 години баскетбол в Ботевград.