Проучване на ЕС разкри нови данни за доверието на европейците

...
Проучване на ЕС разкри нови данни за доверието на европейците
Коментари Харесай

„Евробарометър“: Само 20% от българите подкрепят еврото

Проучване на Европейски Съюз разкри нови данни за доверието на европейците в Евросъюза, кои са най-оптимистично и песимистично настроените към бъдещето на Европейския съюз страни, поддръжката им за еврото, отношението им към имиграцията, безработицата, изменението на климата. Данните сочат, че 55% от българите имат вяра в Европейски Съюз, само че единствено 20% поддържат еврото.
Това последно общоприетоо изследване на “Евробарометър “ беше извършено след европейските избори, сред 7 юни и 1 юли 2019 година във всички 28 страни от Европейски Съюз и пет страни кандидатки, съобщав БГНЕС. Средното равнище на песимизъм измежду европейските жители е 34%, сочат резултатите на „ Евробарометър “.

Изследването демонстрира, че във всички държави-членки на Европейски Съюз, с изключение на една от тях, болшинството от интервюираните „ са оптимисти за бъдещето на Европейски Съюз “, а единственото изключение е Гърция (51% песимисти против 45% оптимисти).

Високи проценти на „ европесимизъм “ се виждат и във Англия (46%, до момента в който оптимистите са към момента повече – 47%), Франция (45% против 50%), Чехия (43% против 54%), Италия (38% против 56%).

Най-високи проценти на оптимисти се следят в Ирландия (85%), Дания (79%), Литва (76%) и Полша (74%).

В съпоставяне с есента на 2018 година оптимизмът за бъдещето на Европейски Съюз е нараснал в 24 държави-членки на Европейски Съюз, изключително в Кипър (65%, +12%), Унгария (68%, +11%), Дания (79%, +9% ), Австрия (66%, +8%) и даже „ песимистична “ Гърция (45%, +8%).

Оптимизмът обаче е станал по-малък в четири страни: Англия (47%, -2%), Швеция (64%, -2%), Чехия (54%, -1%) и Ирландия (85%, -1%).

В 27 държави-членки (в съпоставяне с 23 страни през есента на 2018 г.) по-голямата част от интервюираните са „ удовлетворени от метода, по който демокрацията действа в Европейски Съюз “, като най-високите проценти са в Ирландия (77%), Дания (75%), Португалия (72% ) и Полша (70%). В другия завършек на скалата са Франция (45%) и Обединеното кралство (46%).

Гърция е единствената страна, в която по-голямата част от интервюираните не са „ удовлетворени “ (60% против 36%).

Доверието в Европейски Съюз се е нараснало в 20 държави-членки, като най-високите са резултатите в Литва (72%), Дания (68%) и Естония (60%). Освен това над половината от интервюираните „ са склонни да се доверяват “ на Европейски Съюз в Малта (56%). В България и Унгария резултатите са идентични (55%).

Повечето европейци са съгласни, че „ гласът им се регистрира в Европейски Съюз “. Средната стойност за Европейски Съюз доближава 56% (+7 процентни пункта от есента на 2018 г.), като най-високите резултати се следят в Швеция (86%), Дания (81%) и Холандия (76%).

В Европейски Съюз като цяло поддръжката за еврото е постоянна на 62%.

Мнозинството от интервюираните в 17 държави-членки декларират, че националната икономическа обстановка е добра. Люксембург (94%), Дания (91%) и Холандия (90%) са страните с най-високи резултати. Най-ниският % позитивни отзиви се следи в Гърция (7%), Хърватия и България (и двете 20%).

Голяма част от жителите на Европейски Съюз поддържат „ свободното придвижване на жители на Европейски Съюз, които могат да живеят, работят, учат и вършат бизнес на всички места в Европейски Съюз “ (81%), като във всяка държава-членка на Европейски Съюз повече от две трети от интервюираните споделят това мнение, от Литва (94%) до Италия и Обединеното кралство (и двете 68%).

Имиграцията остава главната грижа на нивото на Европейски Съюз с 34%, макар мощния спад (-6 процентни пункта от есента на 2018 г.). Изменението на климата, което беше класирано на пето място през есента на 2018 година, в този момент е второто най-важно терзание след мощно нарастване. Три терзания получават идентични оценки: икономическата обстановка, положението на обществените финанси на държавите-членки и тероризма (18%).

Безработицата, която в този момент е на седма позиция на нивото на Европейски Съюз (12%), остава главната грижа на национално равнище (21%, -2 процентни пункта), дружно с повишението на цените / инфлацията / разноските за живот (21%, непроменени) и здравето и обществено обезпечаване (21%, +1).

Като цяло Европейска комисия отбелязва, че новото изследване за настройките на жителите от европейските страни демонстрира “най-добрите резултати от юни 2014 г.”
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР