Продължават преговорите между наематели и наемодатели за оптимизиране на наемите

...
Продължават преговорите между наематели и наемодатели за оптимизиране на наемите
Коментари Харесай

Наематели изоставят търговски площи

Продължават договарянията сред наематели и наемодатели за усъвършенстване на наемите с вероятност края на 2020Свитото ползване слага под напън наемните цени
Независимо от разхлабването на противоепидемичните ограничения и отварянето на шопинг центровете, вътрешното ползване остава на доста ниски равнища през второто тримесечие на 2020 година В отговор на намалените продажби множеството марки се стремят да усъвършенстват своята мрежа от обекти, което води до нарастване на свободните площи. През юни този индикатор доближи 7% в София, при 5% преди изключителното състояние, сочат данните на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton.

Ограничен е и броят на новите обекти в моловете, защото наемателите към момента задържат проектите си за разширение.

„ През май оборотът в търговията бележи рекорден спад по данни на Национален статистически институт, като се регистрира най-голямото намаляване на този индикатор от 2001 година Брандовете за мода и обувки и развлекателната промишленост изпитаха внезапен спад в приходите заради неработещите магазини. Продажбите онлайн нарастват доста като размер въпреки и към момента да не могат да компенсират загубите на търговците от интервала на затваряне и последващите месеци. Все повече бизнеси употребяват този инструмент и в дълготрайните си тактики “, разяснява Иван Граматиков, управител „ Търговски площи “ в Cushman & Wakefield Forton.

Продажбите на артикули, които не са от първа нужда, бяха под сериозен напън по време на изключителното състояние, показват от компанията. На фона на общата нерешителност и стесняване на бизнесите, някои от марките, стъпили неотдавна в българския пазар, осъществят плануваните си разширения. Примери за това за дискаунт веригите Pepco и KiK Design, които малко след откриването на първите си обекти у нас, отварят и нови местоположения.

Продължава предоговарянето на наемите, поради затруднените продажби и по-ниските доходи. Повечето притежатели са склонни да се съгласят с съкращаване на сумите за интервал до 6 месеца.

„ Поведението на наемодателите е сходно без значение дали комерсиалният обект се намира на улица или в търговски център. Търси се метод, в който да се облекчат краткотрайно наемателите, само че има и значително изключения на наемодатели по комерсиалните улици, които не желаят да трансформират наемните условия заради разнородни аргументи, като това води след себе си и увеличение на свободните пространства в съвсем всички градове “, добавя Иван Граматиков.

След интервал на последователно нарастване, наемите в шопинг центровете и основните търговски улици търпят корекции надолу. Наемите на първокласни площи в моловете са спаднали с 10% през юни. В София за обект от 100-150 кв.м с първокласна локация в търговски център те са към 36 евро/кв. м, а на основна комерсиална улица – близо 55 евро/кв. м. В Пловдив, Варна и Бургас съответните равнища са към 27 евро/кв. м, 28 евро/кв. м и 24 евро/кв. м.

Доходността от висок клас търговски площи се усилва до 7.5%. Поради своята резистентност, моловете и ритейл парковете в районните центрове остават във фокуса на вложителите.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР