Проблемът не е толкова в липсата на суровини, към момента

...
Проблемът не е толкова в липсата на суровини, към момента
Коментари Харесай

Антон Петров: В металургията има пренасочване към скрап, засега недостигът му не е фатален

Проблемът не е толкоз в неналичието на първични материали, все още няма сериозна липса. По-скоро има пренасочване към потреблението на вторични първични материали, на скрап , което води до неговия дефицит. Засега този дефицит не е съдбовен. Това изясни пред БНР ръководителят на УС на Българската асоциация на металургичната промишленост Антон Петров.
„ Това е главният проблем, който среща и черната, и цветната металургия в България и в Европа сега “, сподели Петров в предаването „ Преди всички “.

„ Когато няма първоначални метали, се употребява по-голям % скрап, железен скрап. Конкретно в България нашата металургична промишленост в лицето на „ Стомана “ – Перник е от дълго време пренасочена и работи единствено на скрап, което е и бъдещият, екологичен метод на произвеждане на стомана “, разясни Петров.

Изпълнението на договорите е сериозен проблем – освен на съществуващите, само че и на бъдещите, тъй като има боязън от вдишване на нови дълготрайни отговорности поради изчезналата изясненост какво ще се случи.

„ А в металургията договорите са 2-3-5-месечни напред. Самият цикъл на произвеждане не е къс и това е огромен риск . “

Ако погледнем салдото, огромна част от българските потребности е импорт , акцентира Антон Петров.

„ Няма такова произвеждане което да предлага цялата гама от търсени артикули на пазара. Ако ние кажем – няма да изнасяме, а ще задоволяваме българските потребности първо, в случай че това го кажат нашите снабдители, съседи и така нататък, представете си какво ще стане - какво нарушение на веригата на доставки като цяло. Решенията за ограничение на свободната търговия , в случай че има такива, би трябвало да са доста краткотрайни, доста премислени и към днешната обстановка неприложими . “

Металургичното произвеждане е енергоинтензивно, в себестойността на продукцията от 20 и 40% е цената на влаганата сила . Високата цена на силата е извънредно тежък фактор, който може да ни направи на моменти неконкурентноспособни, разяснява Петров.  

Според Антон Петров концепцията за всеобщо налагане на форсмажор е нож с две остриета и може да докара до „ съществено безредие на пазара и корист с това разбиране “. Той моли да не се вършат сходни екзотични оферти , за които по думите му не са задоволително претеглени вредите и изгодите за стопанската система. 
Цялото изявление слушайте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР