При покупка на имот на зелено в затворен комплекс купувачите

...
При покупка на имот на зелено в затворен комплекс купувачите
Коментари Харесай

Внимавайте! Непредвидени такси при покупка на имот на зелено

При покупка на парцел " на зелено " в затворен комплекс купувачите да имат предварителна информация от вложителя какъв брой ще костват месечните разноски за поддръжката му, оферират от Националното съдружие " Недвижими парцели " (НСНИ) с промени в отраслов закон. Това сподели в изявление за Българска телеграфна агенция ръководителят на НСНИ Добромир Ганев.

Един от образците за непрекъснати спорове по тематиката с месечните такси е в затворените комплекси по морето. Проблемът там е комплициран. Има взаимни обвинявания сред двете страни, като сигурно виновността за създалата се обстановка е двустранна, разяснява казуса със събираемостта на таксите Ганев. Той уточни, че в този проблем би трябвало и страната да се намеси посредством промени в Закона за ръководство на етажната благосъстоятелност (ЗУЕС), с което ще се даде опция за урегулиране на тези взаимоотношения. Руските жители започнаха да купуват жилища интензивно в затворените комплекси по българското Черноморие още от 2012-2013 година, подсети Ганев. 

Национално съдружие " Недвижими парцели " предлага с промени в Закона за ръководството на етажната благосъстоятелност да се планува опция, когато се строи " на зелено ", вложителят да има задължението да осведоми купувачите какво би коствало ръководството на постройката в предстоящ интервал и даже при сключване на предварителния контракт за покупка да се подписва и контракт за ръководство на комплекса. Целта е бъдещият притежател на апартамент да е наясно с бъдещите си финансови отговорности, свързани с месечните такси, като по този метод ще може да вземе осведомено решение при покупката на парцела. 

Цените на жилищата резервират темповете си на напредък до края на годината

Доклад на интернационална консултантска компания регистрира, че през първото тримесечие на тази година има малко над 10 на 100 растеж на цените на жилищата в над 50 страни и се предвижда закъснение на растежа тази година. Подобни са цифрите и за България, като има възможност и у нас да се резервира това повишаване до края на годината, разяснява Ганев. Въпреки предвижданите промени в политиката на Европейската централна банка за увеличение на лихвите, както и упованията във връзка с решения на Българска народна банка, свързани с условието на запасите на банките, добави той. Същевременно Ганев сподели, че посоката на цените е обвързана с фактори, които на този стадий не могат да бъдат планувани - развиването на военните дейности, по какъв начин това ще се отрази върху снабдяването с разнообразни материали и първични материали от тези региони, което води до оскъпяването им. В момента важен претекст за българските жители да влагат своите спестявания в недвижими парцели е обвързван с инфлационните процеси, добави Ганев.

В София половината от покупко-продажбите с недвижими парцели за първото тримесечие са се случили с ипотечно финансиране, а за останалите градове, измежду които Варна, Бургас, Пловдив, процентът е по-малък - приблизително към 32 на 100, разяснява Ганев и подчертава, че в по-голямата си част покупко-продажбите се реализират посредством спестявания или със средства от продажба на други активи.

Ганев подсети, че без значение от почналата в края на февруари война в Украйна броят на подписаните покупко-продажби за първото тримесечие на 2022 година е с 10 на 100 по-голям по отношение на от интервал на предходната година. Първото тримесечие на годината е било най-силно за последните 13 години по отношение на същите интервали обратно, а за някои градове като Несебър растежът е 105 %, във Варна - 35 %.

Запазване на доходността от наемите и растеж на цените

В последните месеци поради навлизането на украинските бежанци в България, които се включиха на наемния пазар, изключително по Черноморието, се регистрира растеж на доходността от наемите, сподели Генев. Той посочи, че през последните две години поради коронавирус рецесията тази рентабилност беше наранена, като доближи нива под 4-5 на 100. Въпреки това, тази рентабилност не е за занемаряване. По отношение на трендовете в размерите на наемите Ганев подсети, че в България не се води такава статистика, само че позволи, че при съществуване и струпване на следните няколко фактора - растеж на инфлацията, нараснал интерес на този пазар, навлизането в летния сезон, когато по Черноморието част от жилищата се отдават за краткосрочни наеми, цените евентуално ще се покачат. Той позволи, с ангажимента, че това е единствено прогноза, че през есенния сезон нарастването на наемите приблизително може и да доближи 10-15 на 100.

Ваканционните парцели

Пазарът на ваканционни парцели продължава да е динамичен, разяснява Ганев. Някои продават, други купуват, въпрос на съответна обстановка за всеки жител на Русия, разяснява той трендовете измежду съветските притежатели на недвижима собственост по морето у нас. В началото имаше проблем с довършването на започнатите покупко-продажби поради затвореното въздушно пространство на България, както и заради това, че някои услуги, предоставяни от посолствата, не се правиха. В момента този развой се контролира, сподели Ганев и добави, че съветските жители идват у нас главно през Турция, с цел да довършат покупко-продажбите. Има съветски жители, които по стопански аргументи имат предпочитание да продават парцелите си у нас. Тези от тях обаче, които обитават дълготрайно, не престават да се интересуват от покупки по същите аргументи, заради които и българските жители са дейни на нашия пазар на недвижими парцели - очакване за висока инфлация, неустановеност за спестяванията, ниски лихви по депозити, добави специалистът.

Интересът на украински жители към покупка на недвижимости у нас по морето е по-скоро непостоянен, добави Генев. Ако има някакви покупко-продажби, те са единични, не са наклонност, добави той.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР