Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов започна със

...
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов започна със
Коментари Харесай

Силни думи на Цветанов в началото на парламентарния ден, часове преди Европредседателството

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов стартира със мощни думи днешното съвещание. Той изчете декларация от името на парламентарната група като открои съществени задания за 2018-а. Ето какво сподели Цветанов:
Вярвам, че Новата година ще е доста динамична и ползотворна за работата на българския парламент. 44-то Народно заседание е първото, което ще запише в програмата си домакинство на шест парламентарни събития по време на Българското председателство на Европейски Съюз. Така Новата година отваря нов цикъл от провокации и пред нас като парламент, и пред ръководещия екип на страната. Единадесет години след приемането ни в Европейски Съюз, следва да покажем политическа просвета и преданост към европейските полезности.

В идващите шест месеца България е ръководител на Съвета на Европейски Съюз и положителните европейски вести и политически послания към цяла Европа ще потеглят от София. Това прави работата ни като народни представители несъизмеримо по-отговорна. Защото знаем, че народът на България не желае да бъде декор в „ хора на европейските гласове”. Ние желаем нашият глас да се чува все по-силно и от ден на ден хора да се вслушват в него. Ето за какво се обръщам към всички народни представители да си дадем ясна сметка, че ние нямаме право да пропиляваме шанса си да бъдем чути. Трябва да приказваме отговорно, да работим ползотворно и да се водим само от националния интерес на страната. Партизанските политически пристрастености няма по какъв начин да допринесат за реализиране на националните ни цели по време на Българското председателство.

Фактът, че сме отпред на Съвета на Европа през първите шест месеца на годината обаче не значи, че би трябвало непременно да се стремим да реализираме безпринципно единогласие или подправено единодушие между тях. Нямаме желание да принизяваме ролята на опозицията в политическия ни живот. Очакваме обаче политиките на опозицията да бъдат състоятелни и добре аргументирани. Европейските ни сътрудници са виждали и кавги, и интриги, и митинги. В този смисъл желанията да се предизвикат пристрастености по време на председателството няма по какъв начин да реализират някакъв огромен резултат. Те единствено може да приказват за ниска политическа просвета и да навредят на имиджа на страната.

Българският народ показва все по-осъзната европейска съпричастност. Опитите да се опълчват народностните ни корени на европейската ни принадлежност са обречени на крах. Българинът същински се интересува от работата на европейските институции и от европейския дневен ред, който е оптимално доближен до дневния ред на страната ни. Хората чакат по време на председателството ни да чуят, че се търсят и вземат решения по значимите за страната ни проблеми. Очаква се позитивните трендове на стопански напредък и финансова непоклатимост да се ускорят и задълбочат по подобен метод, че да станат осезаеми за обособения човек.

Няма по какъв начин да подмина обстоятелството, че главните събития от Парламентарното измерение на Българското председателство ще бъдат шест на брой, като за три от тях се чака в страната ни да дойдат по близо 300 делегати и посетители:

1. От 21-ви до 22-ри януари Комисията по европейски въпроси на българския парламент е хазаин на среща на ръководителите на комисиите по европейски въпроси на парламентите в Европейския съюз. По традиция е наложително първата междупарламентарна конференция от Парламентарното измерение на председателството да е тази на ръководителите на Комисиите по европейски въпроси. На този висок конгрес ще представим и разясним целите на Българското председателство, ще приемем рамката на шестмесечния отчет на КОСАК и ще обсъдим плана за дневен ред на Пленарния КОСАК. На 21 януари ще се организира среща на Председателската Тройка на КОСАК, а срещата на ръководителите на комисиите ще се реализира на 22-ри януари. Целта на Председателската Тройка (България, предшестващата страна ръководител Естония и идната страна ръководител Австрия) е да се разиска и утвърди дневния ред и тематиките на конференцията.

2. От 15-ти до 17-ти февруари българският парламент е хазаин на Интерпарламентарна конференция за Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС) и Общата политика за сигурност и защита (ОПСО). Комисията по външна политика и Комисията по защита ще бъдат ангажирани с провеждането на тази конференция.

3. От 19-ти до 20-ти февруари Европейският парламент в Брюксел ще бъде хазаин на Интерпарламентарна конференция за непоклатимост, икономическа съгласуваност и ръководство в Европейски Съюз. Конференцията ще бъде проведена и управлявана взаимно от Европейския парламент и Народното събрание на Република България. В центъра на вниманието ще бъде възстановяване на отчетността в региона на икономическите и бюджетните политики на Европейски Съюз, изключително във връзка с Икономическия и паричен съюз, като се вземат поради обществените аспекти и не се засягат пълномощията на националните парламенти.

4. От 18-ти до 19-ти март в София ще заседава Съвместната група за парламентарен надзор на Европол. Това ще бъде втората среща на СГПК като учредителната се състоя на 9 и 10 октомври в Европейския парламент в Брюксел. У нас ще продължи работата по приемането на Процедурните правила и ще бъдат осъществени контролните и надзорни функционалности над активността на Европол.

5. От 13-ти до 14-ти май в София ще се организира среща на ръководителите на комисиите по енергетика на националните парламенти на страните членки на Европейски Съюз. Общата цел на дебата е да се подсигурява по-сигурна, по-достъпна и щадяща околната среда сила за жителите на Европейския съюз.

6. От 17-ти до 19-ти юни София ще бъде хазаин на Пленарно съвещание на Конференцията на комисиите по европейските въпроси на парламентите в Европейски Съюз. Всеки народен парламент, както и Европейският парламент ще бъде показан от шестчленна делегация. Пленарният КОСАК е заключителната среща от Парламентарното измерение на Българското председателство. На тази среща ще бъдат направени, гласувани и признати документи за общите Приноси и Заключения, които ще показват позициите на националните парламенти по въпроси от дневния ред на Европейски Съюз и ще разясняват активността на КОСАК за интервала на Българското председателство.

По време на Българското председателство ще отделим особено внимание на тематиките миграция, сигурност, защита и цифровизация.

Приоритетите за председателството ни са заложени от Председателската Тройка:

Първият е обвързван с икономическото развиване, работни места, напредък и конкурентоспособност.

Вторият е обвързван със обществените политики на Европейски Съюз.

Третият приоритет е построяването на енергийния съюз и политиката за климата.

Четвърти приоритет е сигурност и правораздаване, като в него попадат въпросите за миграция и правораздаване - две тематики, които са извънредно значими за България.

Петият ни приоритет се отнася до външнополитическите акценти в работата на Европейски Съюз, които още веднъж взаимодействат с тематики като сигурността и миграционната политика.

Ангажиментите на българския парламент по време на председателството ни са съществени и виновни, само че те няма да осуетят желанията ни да осъществим авансово плануваната законодателна стратегия, а единствено могат да подтикват националното ни законотворчество. Приоритетите на ГЕРБ за идващите шест месеца се свеждат до законодателни начинания в следните посоки:

1. законодателни начинания за подсилване на публичния ред и сигурността;

2. законодателни начинания в областта на образованието и пазара на труда;

3. законодателни начинания в областта на опазването на здравето и въвеждането на нов наличен модел на здравни грижи;

4. За нас задачата за справяне с корупцията няма опция заради което сме подготвени да дебатираме по противоречивите въпроси в Закона за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добито имущество. Всяко отсрочване на антикорупционното законодателство, обаче, всъщност работи в интерес на корупцията и отсрочва във времето ефикасната правосъдна промяна. И тук стартира да става за следващ път ясно кои са проводниците на тактики за отсрочване на антикорупционното законодателство.

Ние предприехме съответни дейности за разработване на по-мащабни и ефикасни ограничения като по този метод декларирахме и готовността си да се противопоставим на корупцията във всичките й форми. Положихме старания да ограничим опциите за практикуване на корупционни практики, както и да въведем по-строг правилник за санкциониране на сходни отрицателни феномени. Политическите ни дейности по отношение на съответни случаи на корупция постоянно са били транспарантни и най-много решителни и бързи. Именно ГЕРБ е партията, реагирала най-бързо и уверено на случаите на корупция.

Българското общество би трябвало да е наясно, че за корупцията няма желана партийна багра. Хората у нас обаче помнят от кое място потеглиха корупционните практики и кои бяха техните лица. Сега същите хора трансформират тематиката за корупцията в политически инструмент, с който се надяват да реализират задачите си за промяна на властта.

5. Във външно-политически проект праволинейно ще се стремим да разширяваме и задълбочаваме съдействието в нашия район. Българското държавното управление през последните месеци зададе нови стандарти на връзка със страните от Западните Балкани. Не инцидентно Върховният представител на Европейски Съюз по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Федерика Могерини и еврокомисарят по политиката за съседство и договаряния за разширение на Европейски Съюз Йоханес Хан нарекоха контракта ни с Македония „ ентусиазъм за целия регион”. Европейската вероятност и съгласуваност на Западните Балкани по наше гледище се трансформира в приоритет на Председателството на Европейски Съюз от триото на Естония, България и Австрия.

Политическите и културните ни контакти с Турция от ден на ден се оказват резултат на национално виновна външна политика, а не на спорадични старания на обособени партии. Дипломатическите ни ходове бяха посрещнати добре както от страните в района, по този начин и от европейските институции и техните водачи.

Приоритетите ни в областта на външната политика са присъединението на България към Шенген и еврозоната, както и отпадането на Механизма за съдействие и инспекция. Неизменно ще отстояваме и позицията си, че присъединението ни към Шенген би асъдействало за по-добрата отбрана на външните граници на Европа.

11.01.2018 година

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР