Преди 24 години, на 24 март 1999 г., НАТО предприе

...
Преди 24 години, на 24 март 1999 г., НАТО предприе
Коментари Харесай

24 години от началото на бомбардировките на НАТО срещу Югославия

Преди 24 години, на 24 март 1999 година, НАТО предприе акция на въздушни удари против СР Югославия, с цел да постави завършек на репресиите над косовските албанци - първата такава акция против суверенна страна за 50-годишното битие на Алианса, означават осведомителните организации, представени от Българска телеграфна агенция.

Населението на Косово по това време е от над 90% етнически албанци. То става сцена на конфликти сред силите на режима на Слободан Милошевич и стремящите се към самостоятелност бойци от Армията за избавление на Косово (АОК).

Страните членки на НАТО се притесняваха от разширение на спора, който можеше да обхване Балканите единствено три години измежду Дейтънското съглашение, което постави завършек на войните в Босна и Хърватия.

През май Съединени американски щати изпратиха за договаряния в Белград Ричард Холбрук, проектант на Дейтънското съглашение. Паралелно с това НАТО форсира разискването на военните разновидности.

След неуспеха на две серии договаряния във Франция, през февруари и март 1999 година в Рамбуйе и в Париж, американският делегат направи още един опит за ходатайство с Белград.

На 23 март той бе на крачка да напусне президентския замък, откакто на вятъра се опита за финален път да убеди Слободан Милошевич да одобри решение на рецесията посредством договаряния.

В момента, когато си тръгваше, той попита югославския президент: " Нали разбирате какво ще стане откакто си потегли? " " Да. Ще ни бомбардирате ", отговори Слободан Милошевич. 29 часа по-късно, на 24 март вечерта, първите крилати ракети на НАТО удариха Югославия.

 

 
 Yugolsavia Iztrebiteli2 AP Снимка AP списък
Ударите не престават 78 дни. Самолетите на НАТО извършват общо 38 000 полета, 10 000 от които за бомбардировки и 2700 задачи против сръбската противовъздушна отбрана, по данни на Алианса.

НАТО взе на прицел няколко десетки военни цели и инфраструктура (мостове, железопътни линии, електрическа мрежа). Понякога обаче бомбите и ракетите не улучваха задачите си, предизвиквайки отвращение и жестоки рецензии.

Броят на цивилните, убити при ударите, не е открит публично. Данните варират от 500 2500 убити.

 
 Yugoslavia Bombing AP Снимка AP списък
На 10 юни 1999 година Слободан Милошевич подреди на силите си да се изтеглят от Косово, което идващия месец бе сложено под администрацията на Организация на обединените нации.

Косово, което разгласи самостоятелност през 2008 година и където през днешния ден живеят не повече от 120 000 сърби, твърди, че е прието от към 115 страни, главно западни страни.

Сърбия оспорва тази численост и твърди, че някои страни са преразгледали решението си да признаят Косово.

Според разнообразни източници при спора са починали сред 1500 и 3500 души и са били ранени над 12 000. При 2300 въздушни удара са хвърлени 22 000 тона муниции, в това число съдържащи обеднен уран.

 
 Yugolsavia Bombing2 AP
Сърбия стартира формалното отбелязване на интервенцията през 2015 година, като до тогава тя бе наричана " бомбардиране ", а по-късно - " експанзия ".
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР