Почти половината километри от магистралите у нас трябва да бъдат

...
Почти половината километри от магистралите у нас трябва да бъдат
Коментари Харесай

Магистрали на смъртта: 350 от 846 км в България трябва да бъдат обезопасени заради деформации

Почти половината километри от автомагистралите у нас би трябвало да бъдат обезопасени. Това е един от изводите от инспекциите на Института по пътна сигурност (ИПБ). Под заглавие " Магистрали на гибелта " неправителствената организация показва, че от 846 км магистрален път в България 350 км са изключително рискови.

" Тези 846 км автомагистрали това не са автомагистрали и всеки, който ги именува и поставя пътния знак, че това е автомагистрала, носи отговорността за жертвите по тези автомагистрали. Но не може да бъде автомагистрала, на която повече от 350 км по износващия пласт на асфалта сме установили деформации ", сподели Богдан Милчев от Институт по пътна сигурност.

Данни на ИПБ сочи още, че през 2022 година е осъществен настоящ ремонт на 230 км при планувани 3000 км според огромната стратегия на Агенция пътна инфраструктура, а главен ремонт е изработен на едвам 7 км при бюджет от 2,5 милиарда лева за тази активност. 

 Снимка: Институт за пътна безопасност

И причина за това очевидно не са неналичието на пари, показват от ИПБ като показват получените данни по ЗДОИ, че бюджетът на АПИ за 2022 година е бил 2,5 милиарда лева т.е. три пъти по-висок по отношение на миналата година, а за осъществените поправки през 2022 година са разплатени 59,6 милиона лв..

 Снимка: Институт за пътна безопасност

От Института за пътна сигурност насочиха остра рецензия във връзка с работата на АПИ и " Автомагистрали ". Според специалистите е налице безконтролно държание от страна на длъжностни лица от Пътната организация, а Министерски съвет не реализира задоволителен надзор във връзка с това по какъв начин се изразходват средствата за поддръжка на републиканската пътна мрежа.

" Тези, които са на власт и които разполагат с всички запаси и благоприятни условия да вършат политики и да основават богатства и да провеждат по този начин нещата, че обществото да живее добре, ни лъжат и ни употребяват и играят театри, каквито се играят и сега. И аз и през днешния ден го споделих, че може би последната грижа на всеки, който се стреми към властта е живота и здравето на хората и добруването. Всичко са приказки ", сподели Десислава Христова, някогашен изпълнителен шеф на " Автомагистрали ".

Експерти на ИПБ са направили голям брой полеви огледи по Българската републиканска пътна мрежа, с фокус върху положението на автомагистралите и първокласните пътища в интервала от 1-и до 24-и декември 2022 г.  Установени са голям брой нарушавания на пътната сигурност. Липсващи мантинели, изчезнала маркировка, погрешно сложени знаци, както и неработеща отводнителна система, която е причина за аквапланинг.

Ето и съответните нередности в отчета на ИПБ:

Опасни деформации на асфалтово покритие

Дълбоки коловози - в резултат на което се следи, че водачите на тежкотоварните транспортни средства ръководят колите си наоколо до единичната прекратена линия, разделяща лентите за придвижване за стабилизиране на теглените ремаркета (т.е. да се понижи осцилиращото корабоплаване на тегленото ремарке).
Това въздейства отрицателно на безвредното изпреварване заради пониженото надлъжно разстояние сред колите, което води до съмнение от изпреварващия автомобил или забавено осъществяване на маневрата. Кумулативният риск като цяло се усилва заради повишаване на времевия фактор на излагане на заплаха. Реализацията на риска може да докара до верижни произшествия.
Напречни талази - водят до нараснали натоварвания върху колите, само че също по този начин и мощна противоположна реакция при тежките коли върху носещите пластове на пътя. Тази динамична съставния елемент постоянно надвишава оразмерителните модули употребявани при проектирането на пътната структура, в резултат на което се следят вторични несъответствия в пътното покритие по посока на придвижването на трафикопотока.
Като цяло секторите с този вид деформации нанасят финансови вреди по два пъти на обществото - нараснали автомобилни ремонтни разноски и спомагателни разноски за премахване на вторични несъответствия в настилката.

В прави с този вид деформации също по този начин се следи нараснало маневриране от водачите, което според от размера и композицията на трафикопотока може да докара до тежки ПТП.
Слягания в границите на новоположени асфалтови кърпежи - механизмът на следените слягания не може да бъде образно избран. Възможно е те да са в следствие от погрешно планиран или погрешно изпълнен кърпеж, или несвоевременно премахване на асфалтовата язва и естествено преовлажняване на носещите пластове в резултат на дъждовно време преди полагането на новото асфалтово покритие. Наблюдаваните несъответствия бяха в по-малък размер и настъпателност спрямо следените напречни талази, само че резултатът им е подобен.
Експертите на ИПБ са разкрили и несъотвествия в пътните предпазни системи :
 Липса на навременна поддръжка (незаменени остарели системи и техни детайли, и неотстранени повреди). Липса на уреди (напълно и ли незадоволителна дължина). Масово погрешно осъществяване на нулиране на детайлите за начало и завършек на системите. Модификации!
Обезопасителните системи за пътищата са повредени на 415 места вследствие ПТП:


- Незадоволителна дълбочина на виража - бяха следени несъответстващи напречни наклони при прехода и в самата крива на платното за придвижване.

- Незадоволително положение на пътното знаково стопанство (множество мръсни и развалени знаци). Констатирано са на 31 места погрешно сложени знаци, на 18 места не е отстранена краткотрайната организация за придвижване.

- Незадоволително положение на пътната маркировка - към 80% от положената маркировка не дава отговор на минималните условия за светлоотразителност , като тук-там съществува остаряла непремахната маркировка, която може да докара до комплициране на лидера, в резултат на което да бъде подхваната внезапна маневра, което може да бъде ненадейно от другите участници в придвижването.

- Ерозиране на насипа в резултат на погрешно отводняване и стръмен откос . Приблизително 250 км от отводнителните уреди се нуждаят от възобновяване, рехабилитация и разчистване. Необходимо е осъвременяване на проектантските правила за осъществяване на откосите на насипа по този начин, че те да бъдат безвредни при овакантяване на платното за придвижване от автомобил.

- Непочистена от трудности безвредна зона в страни от пътя.

- Формиране на дупки в банкета и неуплътнен нов прием.

Рискът да загинеш на автомагистрала в България е 3,5 пъти по-голям в сравнение с в Европейски Съюз , сочи още анализът на ИПБ.

За последните две години на автомагистралите в България са починали 150 души в резултат на произшествия (не са включени 45 души македонски жители починали на Автомагистрала " Струма " ). Това прави приблизително по 50 души годишно при 846 км обща дължина на Автомагистрала или приблизително на 17 км автомагистрала има по един умрял. За съпоставяне в Австрия има 1720 км автомагистрали, а за интервала 2020-2022 година починалите са 88 души или приблизително на година умират по 29,3 души. Съотносимо към километрите автомагистрали това значи, че на 59 км автомагистрала умира един човек приблизително годишно.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР