Първото интервю на Владимир Путин пред журналист от САЩ -

...
Първото интервю на Владимир Путин пред журналист от САЩ -
Коментари Харесай

Първо интервю на Владимир Путин пред журналист от САЩ: Рано или късно ще стигнем до примирие

Първото изявление на Владимир Путин пред публицист от Съединени американски щати - Тъкър Карлсън, след началото на войната в Украйна стартира с „ бърз урок “ по история.
Обяснението му какво е довело до нападението против Украйна през февруари 2022 година потегли от IX век, мина през приемането на християнството и основаването на Полско-литовското кралство - Жечпосполита.

Първо изявление на Владимир Путин пред публицист от Съединени американски щати
Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин Снимка: Reuters
Стигайки до XIII в. (около 9 минути в изявлението – бел. ред.), Карлсън, който е историк по обучение, призна, че „ към този момент е изгубил визия къде тъкмо в историята се намират “.


Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин Снимка: Reuters
„ За да не мислите, че си изобретявам нещо, ви давам тези документи. Това са копия от документи от архива. Тук са писмата на Богдан Хмелницки (Хмелницки оглавява казашкото въстание от Запорожието против полската шляхта през 1648 година Той е приет за хетман на Украйна, само че войната срещу Жечпосполита продължава, което го принуждава да потърси помощ от Русия – бел. ред.), който написа до Москва, с цел да минат под покровителството на съветския цар. Започва война с Полша. През 1654 година е подписано помирение с Полша. Тези земи – целият ляв бряг на Днепър, в това число и Киев, се причисляват към Русия, а целият десен бряг на Днепър остава при Полша “, заключи Путин.
Лекцията (вече 12 минути в изявлението – бел. ред.) стигна до Първата международна война и „ Австрия, която е залагала на концепциите за украинизацията “, а претекстът е бил „ да се отслаби врагът преди Първата международна война “.
Според Путин Втората международна война стартира поради отхвърли на Полша да съобщи град Данциг (Гданск), с цел да се обезпечи „ полски кулоар към Източна Прусия “.

„ Според Пакта „ Рибентроп-Молотов “ Западна Украйна би трябвало да мине към Съветския съюз. Така Русия си връща тези исторически земи. След успеха във Втората международна война всички тези територии принадлежат на Русия или Съветския съюз. А Полша, като отплата, получава западни елементи от Германия. Така се развива тази обстановка. При основаването на Съюз на съветските социалистически републики през 1922 година се основава Украинската руска социалистическа република, която преди този момент не е съществувала. Сталин упорства републиките в Съюз на съветските социалистически републики да са самостоятелни. По необяснима причина Ленин дава на новосъздадената република територии и хора, които в никакъв случай не са се наричали Украйна или украинци “, споделя още Путин.

„ След Втората международна война Украйна получава територии от Унгария и Румъния. Украйна е завършена по волята на Сталин.  Не съм казвал на унгарския министър председател Виктор Орбан да вземе част от Украйна. Знам, че унгарците желаят да се върнат към историческите си земи “, добави той.

„ Ще споделя персонална история. През 80-те години минах с кола през Киев. Отидох в Западна Украйна. Всички имена на градове и села бяха на съветски и на маджарски. Нямаше нищо украинско. Там бяха запазили унгарския език, имена и облекло “, уточни Путин.

„ Западът се опасява повече от Китай, в сравнение с от Русия. Потенциалът е най-съществен. Това е най-силната стопанска система в света и пораства с бързи темпове. След 1991 година Русия мислеше, че ще бъде приветствана в братското семейство на цивилизовани страни, само че това не се случи. Измамиха ни. Съединени американски щати дадоха обещание, че НАТО няма да се разшири на изток, само че се случи – пет пъти. Имаше пет талази. Толерирахме всичко това. Опитвахме да ги разубедим. Помните ли по какъв начин Борис Елцин беше в Съединени американски щати и приказва в Конгреса? Всичко, което сподели, бяха сигнали “, добави съветският президент.

„ Елцин беше отмъкнат в калта. Обвиниха го в алкохолизъм, не разбирал нищо. Той разбираше всичко, мога да ви уверя. По време на среща с Бил Клинтън го попитах – „ Ако Русия изиска да влезе в НАТО, ще стане ли? “, като в началото ми отговори, че може да стане, а по-късно сподели, че това няма да се случи. Осъзнахме, че не сме добре пристигнали “, сподели Владимир Путин.


Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин Снимка: Reuters
„ Изграждахме връзки със Съединени американски щати по внимателен метод. Многократно съм подчертавал, че не би трябвало да поддържат сепаратизма в Северен Кавказ, само че те продължиха. Дойде даже и военна помощ. Повдигнах въпроса и показах доказателства пред президента на Съединени американски щати. Казах на шефа на ФСБ да им написа какъв е резултатът от диалога ми с президента. Имам писмо в архива, в което от Централното разследващо ръководство на Съединени американски щати (ЦРУ) ни дават отговор, че работят с опозицията в Русия, мислят, че това е вярното нещо и ще продължат да го вършат “.

„ Когато Съединени американски щати започнаха да разполагат Противовъздушна отбрана системи в Европа, обяснението беше, че е против закани от Иран. Нашите оферти (за групова сигурност с европейските страни и Съединени американски щати – бел. ред.) бяха отхвърлени. Тогава споделих, че ще сме принудени да вземе контрамерки. Отговориха ми, че техните дейности не са против Русия и можем да вършим каквото желаеме. Разработихме хиперзвукови ракети и в този момент сме водачи в това. Обещаха ни, че НАТО няма да се разшири. После споделиха, че нищо не било на хартия. Стигнаха и до Украйна. През 2008 година споделиха, че вратата за Грузия и Украйна към НАТО е отворена. Започнаха да развиват тази територия.  Украйна трябваше да бъде неутрална страна, а през 2008 година портите бяха отворени. Не се бяхме разбрали по този начин.  Всеки президент в Украйна разчиташе на електората с позитивни настройки към Русия “, разяснява Путин.

Според него революцията на Евромайдана в Украйна през 2013 година е проведен от Централно разузнавателно управление на САЩ. Отказът на президента н Украйна Виктор Янукович да подпише съглашение за асоцииране с Европейския съюз се е дължал на обвързаността на украинската стопанска система с тази на Русия, акцентира той.

„ Ние имахме отворена търговия с Украйна и нямахме мита. Споразумението с Европейския съюз предвиждаше да се отворят границите на Украйна за европейски артикули. Ние казахме, че това не е в наш интерес и ще затворим нашите граници с Украйна. За митата приказвам. Янукович сподели, че има потребност от повече време да пресметна. Така се стигна до преврата. Разбира се, че Украйна търгуваше повече с Русия. Икономическите ни връзки бяха доста близки. Янукович не употребява нито полицията, нито армията. Това стана с поддръжката на Централно разузнавателно управление на САЩ. Работата е работа. Технически реализираха всичко. Смениха държавното управление, само че от политическа позиция това беше неточност “, изясни Путин.


Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин Снимка: Reuters
50 минути след началото на изявлението водещият Тъкър Карлсън още веднъж зададе въпросът, с който стартира – какво ви принуди да нападнете Украйна през 2022 година.
Нямаше да си мръднем пръста, в случай че не беше Евромайдана.   Никога не сме съгласявали Украйна да влиза в НАТО “, заключи Путин.
„ Украйна стартира тази война през 2014 година. Ние не сме я започвали през 2022 година. Това е опит да я спрем. Не сме постигнали нашите цели към момента. Една от тях е денацификацията. Това е една от аргументите при неуспеха в  Лидерите във Франция и Германия ми споделиха – „ Как ще подпишат съглашение, когато си опрял револвер в главите им “. Съгласих се и изтеглих войските от Киев. Когато изнесохме войските си, украинските договарящи изхвърлиха всичко в кофата  и се приготвиха за дълга борба благодарение на Съединени американски щати и спътниците в Европа “, твърди съветският президент.

Деликатното съпоставяне сред Байдън и Тръмп

„ След като се изтеглихме от Киев, президентът на Украйна забрани на който и да било да договаря с Русия. За да се съгласим с нещо, би трябвало да имаме разговор.  Не мога да си спомня по кое време последно приказвах с Джо Байдън . Имаме си вътрешни работи. Говорих с него преди специфичната военна интервенция. Казах му, че прави историческа неточност. Казах му го неведнъж. Мисля, че ще съм правилен, в случай че спра дотук. Не е правилно да разясня. Не, не сме говорили след февруари 2022 година “, изясни Владимир Путин.

Казваме на Съединени американски щати - в случай че спрете да доставяте оръжия, всичко ще свърши за няколко седмици . Тогава можем да се договорим на някакви условия. Защо да му звъня? Какво да му кажа – доста се опасявам от оръжията ви в Украйна “, добави иронично той.

„ Попитахте ме какво ще стане, ако се смени администрацията в Съединени американски щати. Въпросът не е кой е водачът. Джордж Буш направи неточности, свързани с Русия. Една от тях е тази през 2008 година, само че на персонално равнище имах положителни връзки с него.  Такива ми бяха връзките и с Доналд Тръмп. Ако концепцията за превъзходството в връзките е съществена, обстановката ще остане същата, а и ще се утежни “, сподели той.

Разрастване на спора
„ Представям си единствено един вид, в който изпращаме войски против Полша – в случай че Полша ни нападне. Нямаме интерес. Не би трябвало бездънен разбор, с цел да се разбере, че нямаме интерес от световен спор. Това ще докара човечеството на ръба на заличаването. Плашат, че ще използваме тактически нуклеарни оръжия “, разяснява Путин.
Според него в Украйна има най-вече наемни бойци от Полша, Съединени американски щати и Грузия.

 
Интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин Снимка: Reuters
„ Володимир Зеленски пристигна на власт с обещания за мир. Когато пристигна на власт, разбра, че не би трябвало да влиза в конфликти с неонацистите. Той се смята за държавен глава. Признат е от Съединени американски щати, Европейски Съюз и останалата част от света. Никога не сме отказвали договаряния “, сподели Путин.

„ Досега има крясъци Русия да понесе стратегически загуби по бойното поле. Сега осъзнават, че това е мъчно. Според мен това е невероятно. Сега би трябвало да мислят какво да вършат. Знам, че желаят, само че не знаят по какъв начин да го създадат. Безкрайната готовност в Украйна, нервността, вътрешните проблеми –  рано или късно ще стигнем до помирение. Отношенията ни ще се възстановят “, сподели още съветският президент пред Тъкър Карлсън в изявлението, траяло над два часа.

Размяна на пандизчии

Руският президент Владимир Путин добави, че може да е допустимо да бъде освободен репортерът на Wall Street Journal Еван Гершкович, който чака развой по обвинявания в шпионаж, в подмяна на съветски пандизчия.

Руските и американските специфични служби разискват случая и са постигнали прочут прогрес, разяснява Путин.
Руският президент изясни, че в подмяна Москва желае Германия да освободи Вадим Красиков, който беше наказан за убийството на чеченски отстъпник през 2019 година в Берлин.
„ Северен поток “

Руският президент упрекна Централно разузнавателно управление на САЩ във гърмежите на газопровода „ Северен поток “.

„ Знаете ли, няма да встъпвам в детайлности, само че хората постоянно споделят в такива случаи да се търси някой, който има интерес. В този случай не би трябвало да търсим единствено някой, който се интересува, само че и някой, който има качества, тъй като може да има доста хора, които се интересуват, само че не всички от тях са способни да се спуснат на дъното на Балтийско море и да правят тази детонация “, добави Путин.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР