Парламентът задължи Министерския съвет (МС) да промени Националния план за

...
Парламентът задължи Министерския съвет (МС) да промени Националния план за
Коментари Харесай

Парламентът задължи правителството да промени Плана за възстановяване в частта с въглищните централи

Парламентът задължи Министерския съвет (МС) да промени Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ ) в региона на енергетиката. Основната смяна, която постанова, е запазването на активността на въглищните централи най-малко до 2038 година

Депутатите одобриха общо решение със 187 гласа " за ", 2 " срещу " и 9 " въздържал се ". " За " проекторешението гласоподаваха всички депутати от ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи, " Възраждане ", Българска социалистическа партия и " Български напредък ". От депутатите на " Продължаваме промяната " шестима не поддържаха текстовете, а от " Демократична България " - петима.

С признатото решение Народното събрание задължава Министерски съвет в период до 31 март 2023 година да насочи обосновано искане до Европейската комисия (ЕК) за изменение на ПВУ. Това би трябвало да стане в сходство с проекта REPowerEU за понижаване на енергийната взаимозависимост от Русия на страните от Европейския съюз.

Предложението ще бъде направено от вицепремиера по ръководство на европейските средства Атанас Пеканов .

Промените включват отпадане на поети ангажимент за понижаване на въглеродните излъчвания от произвеждане на електрическа енергия с 40% до края на 2025 година Министерски съвет би трябвало също да предложи метод да подсигурява поетия ангажимент за декарбонизация, без да се прекратява работата на централите за въглища най-малко до 2038 година.

Преди да утвърди българския План, Европейската комисия имаше две съществени - едната за неналичието на ясни задължения за отвод от потреблението на въглища, а другата за неналичието на механизъм за следствието и наказателната отговорност на основния прокурор.

Окончателната версия на ПВУ за затваряне на въглищните централи, а залага на други планове в енергетиката, които да понижат потребността от въглища.

България може до получи до 5,69 милиарда лева до 2026 година по ПВУ, в случай че в подмяна извърши избрани авансово контрактувани промени. Сумата е разпределена в общо девет транша, всеки от които е обвързван с съответни ограничения. Въглищните централи са част от ограниченията за втория транш.

В края на 2022 година страната получи първия транш, за който бяха нужни 6 законодателни промени. За да получи парите по втория, София би трябвало да извърши общо 22 промени, от които най-вече са точно в областта на енергетиката.

До момента на второ четене в Народното събрание са признати три законодателни ограничения, като крайният период беше краят на декември. Пеканов към този момент предизвести, че искане на предоговаряне на Плана би довело до още по-голямо закъснение.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР