Парламентът ще разгледа годишните доклади на Висшия съдебен съвет (ВСС)

...
Парламентът ще разгледа годишните доклади на Висшия съдебен съвет (ВСС)
Коментари Харесай

Депутатите ще разгледат годишните доклади на ВСС и Прокуратурата

Парламентът ще прегледа годишните отчети на Висшия правосъден съвет (ВСС) и Прокуратурата и проверяващите органи. Това планува седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание.

Докладът на Висш съдебен съвет за 2018 година е заложен като точка първа. Документът отразява разделно активността на Съдийската и Прокурорската колегии към Висшия правосъден съвет, както и на непрекъснато настоящите комисии към тях, според пълномощията на съответната гилдия. Документът съдържа пет обособени структурно обособени елементи, като в първата част поредно са изложени информация и данни по отношение на ръководството и администрирането на правосъдната власт, което включва ръководство на човешките запаси в правосъдната система, кадровата и конкурсната активност на Комисията по атестирането и състезанията, ръководството на финансовите и материалните запаси, включително ръководство на бюджета на правосъдната власт, ръководство на правосъдните здания, електронно правораздаване и професионална подготовка.

През 2018 година Комисия „ Съдебна карта, натовареност и правосъдна статистика “ към Съдийската гилдия е провела 26 съвещания, в които са разисквани и признати решения в няколко насоки: иницииране на законодателни промени в частта по отношение на разпоредбите за локална и родова подсъдност по избрана категория каузи, мониторинг и разбор на натовареността на съдилищата с оферти за промени и допълнение на Правилата за оценка на натовареността на съдиите, в номенклатурата на статистическите кодове и други вътрешно – организационни ограничения. В отчета са регистрирани и 8 постоянни съвещания на Комисия „ Съдебна карта и натовареност на прокурори и следователи “ към Прокурорската гилдия. Като най – значима и огромна активност на комисията и на Прокурорската гилдия се отбелязва реорганизацията и усъвършенстването на районните прокуратури посредством основаване на уеднаквен модел. Съгласно основания модел за усъвършенстване на правосъдната карта на районните прокуратури, считано от 1 януари 2019 година са закрити 11 районни прокуратури.

Депутатите ще прегледат и този на Инспектората към Висшия правосъден съвет за 2018 година На вниманието им се показва отчет за използването на закона и за активността на административните съдилища през миналата година. Народните представители ще се занимаят и с Доклада за използването на закона и за активността на Прокуратурата и на проверяващите органи през 2018 година Документът съдържа систематизирани данни за активността на Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура, Национална следствена работа и прокуратурите, както и за активността на проверяващите служители на реда, проверяващите военни служители на реда и проверяващите митнически инспектори. Направен е разбор на главните индикатори, съпоставени по териториални структури, и разбор по типове закононарушения.

Очертани са трендовете по съществени посоки в активността на Прокуратурата и са препоръчани ограничения и законодателни промени за превъзмогване на установени усложнения при правоприлагането. Разгледани са въпросите, отнасящи се до делата от необикновен публичен интерес по отношение на корупционните закононарушения и проведената престъпност, закононарушенията, свързани със засягане на финансови ползи на Европейския съюз, трафик на хора, данъчни и финансови закононарушения.

Представена е информация за неоправдателните решения против Прокуратурата на Република България на съображение Закона за отговорността на страната и общините за вреди. През 2018 година е регистрирано понижение на закононарушенията с 9.8% по отношение на миналата година и със 7.3% по отношение на 2016 година Общият брой регистрирани закононарушения в страната през 2018 година са 96 187, като през 2017 година те са 106 659, а през 2016 година - 103 773. Разкритите закононарушения през отчетния интервал са 44 294, през 2017 година - 46 650, а през 2016 година - 49 460. Разкриваемостта на закононарушенията през 2018 година е 46%, като по отношение на 2017 година се следи нарастване с 2.3% и спад с 1.6% по отношение на 2016 година И през 2018 година доминират закононарушенията срещу собствеността (46.8%), следвани от общоопасните (27.7%), икономическите и закононарушенията срещу личността.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР