Отношенията между САЩ и Китай са в най-ниската си точка

...
Отношенията между САЩ и Китай са в най-ниската си точка
Коментари Харесай

Вашингтон упрекна Пекин, че не желае военно сътрудничество със САЩ

Отношенията сред Съединени американски щати и Китай са в най-ниската си точка от десетилетия насам, защото те остават надълбоко разграничени във връзка с всички тематики - от суверенитета на Тайван до шпионажа и териториалните разногласия в Южнокитайско море.

В речта си на най-важната среща на върха по въпросите на сигурността в Азия Остин съобщи, че откритите линии за връзка сред американската и китайската защита, както и военните водачи, са от значително значение за подсилване на защитните загради против спорове, както и за подсилване на стабилността в Азиатско-тихоокеанския район.

" Дълбоко съм угрижен, че КНР (Китайската национална република) не желае да се ангажира по-сериозно с по-добри механизми за ръководство на рецесии сред нашите две армии ", съобщи Остин, който е в Сингапур, с цел да вземе присъединяване в " Диалога Шангри-Ла " - най-важната среща за сигурност в Азия. " Колкото повече приказваме, толкоз повече можем да избегнем недоразуменията и неверните преценки, които могат да доведат до рецесии или спор ", добави американският министър, представен от Българска телеграфна агенция.

Министърът на националната защита на Китай Ли Шанфу тази седмица отхвърли покана да се срещне с Остин по време на срещата на върха. Снощи двамата си стиснаха ръцете в коридорите на конференцията, само че не са имали " продан всъщност ", сподели Пентагонът. Ли ще се изкаже на следващия ден.

Един от най-наболелите въпроси по сигурността сред двете страни е бъдещето на Тайван, самоуправляваща се територия, която Пекин желае да сложи под свое ръководство, показва Ройтерс. Нарастват опасенията, че Китай може да нахлуе в Тайван и Съединени американски щати да бъдат въвлечени в възможен спор.

Остин уточни нахлуването на Русия в Украйна като образец за това " какъв брой рисков би станал нашият свят, в случай че огромните страни могат да нахлуват безнаказано в мирните си съседи ". Той съобщи, че Съединени американски щати са " надълбоко ангажирани " със запазването на статуквото в Тайван и се опълчват на едностранни промени от страна на която и да било от двете страни.

" Конфликтът не е нито иден, нито неминуем. Възпирането е мощно и нашата работа е да го запазим такова ", сподели още Остин.

В същото време Китай изрично се опълчи на това да бъде определян като опасност от НАТО. Заявлението пристигна от китайското посолство в Норвегия, представено от Ройтерс. То е предизвикано от изявление на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, направено по време на негова скорошна аудиенция в скандинавската страна.

" Китай приканва НАТО да спре да предизвика районни спор, да основава разделения и вълнения ", се споделя в изказването на китайското посолство.

Посолството се концентрира върху думи на Столтенберг, че Китай е опасност за прилежащите си страни.

НАТО твърди, че е районна и отбранителна организация, само че някои членове на НАТО непрекъснато уголемяват обсега си на деяние, като основават тесни контакти в областта на защитата със страни от Азиатско-тихоокеанския район - това води до повишаване на напрежението, акцентира китайското посолство.

" За интернационалната общественост е ясно кой е същинската опасност за районния и международен мир ", се споделя още в изказването на посолството.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР