Отборът на Рилски спортист победи Левски с 92:86 (28:30, 17:23,

...

Рилски спортист грабна купата на България след успех над Левски

Отборът на Рилски състезател победи Левски с 92:86 (28:30, 17:23, 22:16, 25:17) и завоюва за втори следващ и общо четвърти път Купата на България по баскетбол за мъже. Финалът на конкуренцията в „ Арена Ботевград “ бе повтаряне на миналогодишния конфликт за трофея, в който Рилски състезател също победи. Старши треньорът на състава от Самоков Людмил Хаджисотиров прибави трето златно отличие от шампионата на сметката си.

За най-полезен баскетболист във финала бе определен Павлин Иванов от Рилски състезател. Той осъществя 21 точки, 4 битки и 2 асистенции в конфликта с Левски.

Съперниците изиграха оспорван и забавен дуел, в който Рилски състезател доминираше в битката под коша и въпреки да направи повече неточности, отстъпваше само в стрелбата от далечно разстояние и при откраднатите топки.

Двата тима стартираха мобилизирано като направиха доста равностойна и резултатна първа четвърт. „ Сините “ взеха задатък от 4 точки в средата на частта с тройка на Джош Паркър. Финалистите залагаха най-вече на офанзивата, а втора поредна точна пукотевица от далечна отдалеченост за Паркър усили преднината на Левски до 5 точки при 22:17. Размяната на тройки продължи и след 10 минути игра Рилски състезател изоставаше с 28:30. Съставът от Самоков излезе с 3 точки напред, само че след кошове на Ивица Радич и Марио Литъл, „ сините “ бързо си върнаха водачеството до 40:36. С две следващи тройки, дело на Лъчезар Димитров и Цветомир Чернокожев, Левски поведе с 8 точки – 53:45 в края на първото полувреме. Столичният отбор осъществя впечатляващите 11 точни стрелби от далечно разстояние от 14 опита за първите 20 минути.

Със серия от 16:4 тимът на Рилски състезател обърна до 61:57 в средата на третата част. Левски се приближи до точка разлика, Венцислав Петков изравни за 67:67 при оставаща минута до края на интервала, а Марио Литъл даде задатък на „ сините “. Така преди последните 10 минути резултатът бе 69:67 за Левски. Воденият от старши треньора Константин Папазов състав дръпна със 73:67, само че Рилски състезател понижи до две пасива си. Страхотните изяви на Марио Литъл продължиха и с две следващи негови точни стрелби „ сините “ поведоха с 5 точки, а Цветомир Чернокожев даде преднина от 82:76 за Левски. В заключителните моменти блесна Павлин Иванов и откакто Алекс Симеонов бе осъществил за 84:82 за Рилски състезател, Иванов бе прецизен за 88:84 минута и 26 секунди преди края. При 4 точки задатък за самоковци, Трей Портър бе фаулиран при оставащи 12.2 секунди и вкара на два пъти за 92:86, с което реши конфликта.

Най-резултатен за спечелилите от Рилски състезател беше Брендън Браун с 28 точки, 5 битки и 6 асистенции. Алекс Симеонов добави 17 точки и 10 битки, а с 12 точки и 8 битки се регистрира Трей Портър.

За Левски мощен мач изигра Марио Литъл, който приключи с 30 точки и 3 битки. По 15 точки означиха Ивица Радич и Цветомир Чернокожев, като Радич овладя и 8 битки. Джош Паркър вкара 11 точки за „ сините “.
Източник: bnr.bg