От 9 май до 31 юли се въвеждат временни противоепидемични

...
От 9 май до 31 юли се въвеждат временни противоепидемични
Коментари Харесай

Временни противоепидемични мерки заради коклюш от утре

От 9 май до 31 юли се вкарват краткотрайни противоепидемични ограничения в страната поради епидемиологичното разпространяване на коклюш. Това е посочено в на министъра на опазването на здравето в служебния кабинет доктор Галя Кондева.

Мерките плануват районните здравни инспекции да провеждат на районно равнище осъществяването на имунизации против коклюш по избор на бременни дами с документиран интервал на бременността сред 27 и 36 гестационна седмица в това число. Имунизацията на бременните против коклюш е еднократна, целесъобразна и безвъзмездна и се прави с комбинирана ваксина против дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с понижено антигенно наличие. Ваксинирането ще се прави в имунизационните кабинети на районните здравни инспекции и/или в основани за задачата имунизационни кабинети в избрани от тях лечебни заведения.

Регионалните здравни инспекции всеки понеделник ще изпращат в Министерството на здравеопазването информация за броя на осъществените имунизации на бременни. Здравните инспекции, на които е обявен случай на коклюш, ще правят епидемиологично изследване и ще предписват нужните противоепидемични ограничения във връзка с болния, контактните му лица и външната среда.

При вписване на случай на коклюш в проведен детски и училищен колектив да се засилят ограниченията по проветряване, влажно разчистване и стерилизация на повърхности и под, да се обезпечат задоволително количества течен сапун, подобаващи биоциди за стерилизация на ръце и салфетки за еднократна приложимост за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; да се организира ежедневна инспекция на деца и възпитаници за съществуване на клинични признаци за заразна болест, включващи съществуване на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени признаци не се позволява в или се отстранява от детския/ученическия колектив, се добавя в заповедта. Посещение в детското заведение или в учебно заведение е допустимо след даване на медицински документ от доктор, че детето не е заразно болно.

Националният център по заразни и паразитни заболявания, районните здравни инспекции в София, Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора да провеждат опцията за осъществяване на лабораторна диагностика на болни, избрани като вероятен или евентуален случай на коклюш, се добавя в документа. Лекарят, със единодушието на болния или на негов родител, настойник/попечител, може да вземе клинична проба (назофарингеален секрет) за осъществяване на гратис лабораторно проучване по метода RT-PCR и да я изпрати, посредством районната здравна ревизия, на територията на региона, на която работи, до Националния център по заразни и паразитни заболявания или на районна здравна ревизия.

Всички общопрактикуващи лекари да създадат обзор на имунизационния статус на децата от пациентския си лист, подлежащи на имунизация и реимунизация против коклюш и да подхващат дейности за своевременното им ваксиниране при постигане на съответната възраст и без голословно отсрочване, се прибавя в заповедта.

trud.bg

Източник: bunt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР