Още по темата Парламентът подкрепи промените в енергийната стратегия Руският

...
Още по темата Парламентът подкрепи промените в енергийната стратегия Руският
Коментари Харесай

Потвърдено: „Турски поток” минава през България, Газпром има интерес към газовия хъб

Още по тематиката Парламентът поддържа измененията в енергийната тактика

Руският тръст „ Газпром” е декларирал интерес да взе участие в газоразпределителния хъб „ Балкан” и по този начин на процедура публично удостоверява, че втората тръба на „ Турски поток” ще мине през България. Това съобщи в Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова.

„ Газпром “ деликатно следи развиването на плана по разширението на националната газопреносна мрежа на България, която се осъществя от „ Булгартрансгаз “ в сектора от българо-турската до българо-сръбската граница. Компанията е заинтригувана от реализацията на плана и чака 3 фаза от състезанието “, се споделя в формалното известие на съветската корпорация, представено от организация ТАСС.

„ Имаме тук ангажимент да изградим инфраструктура, която да свързва Турция и Варна, само че по-късно би трябвало да изградим втора тръба, която да обезпечи пътуването на горивото до Сърбия”, уточни Петкова.

От турската граница до към този момент издигната инфраструктура към Варна ще би трябвало да се изградят още 11 км газопровод.

„ Европейските регламенти в региона на енергетиката плануват доста ясно какви правила би трябвало да бъдат спазени,за да се построи инфраструктура в региона на природния газ. Според тях би трябвало да се организира пазарен тест, с цел да се разбере дали е налице сигурност и финансова резистентност “, сподели още тя.

„ Газпром” ще взе участие в третата обвързваща част на пазарния тест, като в хода й ще стане ясно кой резервира потенциал, в какви количества и за какъв брой години.

Депутатите с огромно болшинство утвърдиха създадения от Министерството на енергетиката измененията в енергийната тактика до 2020 година Предвижда се създаване на нова инфраструктура в границите на 484 километра.

„ В случай че „ Газпром “ спре доставките на съветски газ по Трансбалканския газопровод “ през 2020 година, България би трябвало да има построена инфраструктура, с цел да не се окаже, че ще изпадне като основен фактор на газовата карта на Балканите, счита министър Петкова. " След като стана ясно, че „ Турски поток “ ще мине през България, държавният газопреносен оператор ще би трябвало да построи 11 километра от турската граница до наша територия и още 474 километра нов тръба до Сърбия. Освен това ще се построят и нови две компресорни станции ", посочи Петкова.

Средствата ще бъдат обезпечени от българската компания. По предварителни планове за тръбата през българска територия се правят оценка на 2,8 милиарда лв.. За строителството ще бъде оповестена социална поръчка.

Енергийният министър е уверена, че страната ще успее да съблюдава всички периоди за стартирането на втората тръба на „ Турски поток “. От оповестените през октомври-ноември материали на газотранспортните оператори на България, Сърбия, Унгария и Словакия в границите на процедурата за запазване на техните бъдещи мощности (open season) излиза наяве, че „ Газпром “ е избрал маршрутът на втората права на „ Турски поток “ да мине през тези страни.

В България и Сърбия природният газ ще бъде пуснат през 2020 година, в Унгария през 2021 година и в Словакия през втората половина на 2022 година Процедурата е планувана от законодателството на Европейски Съюз (NC CAM) и е нужна за строителството на нови газопроводи. Операторът предлага на участниците на пазара да купят бъдещите мощности, след привършване на търга е длъжен да ги построи в посочения период, а клиентите – да платят по-късно посредством директната такса.

„ Булгартрансгаз “ има намерение да организира през декември търг за бъдещите мощности на газопроводите на входа на българската система от Турция и на изхода в Сърбия.

Капацитетът на входа, който се предлага за запазване от 1 януари 2020 за 20 години, е 15,8 милиарда куб.м. годишно /което изцяло подхожда на потенциала на едната тръба на „ Турски поток “/, на изхода – 4 милиарда куб.м., освен това от 1 януари 2021 година там той би трябвало да се усили до 11 милиарда куб.м. За доставките на тези размери от Турция през България ще бъде употребена част от съществуващата инфраструктура в реверсен режим.

Работим за това България да бъде стратегическа страна както до момента във връзка с доставките и превозването на природен газ, сподели министърът. По думите й, с цел да се случи това, би трябвало да има инфраструктура - създаване на интерконекторите на България със прилежащите страни, създаване на газова борса, както и обезпечаване на разнообразни източници на доставка.

Топ предпочитан план е интерконекторът Гърция - България, той е включен и в седемте топ целта на Европейски Съюз, съобщи министърът по време на дебатите в пленарна зала. Петкова уточни, че този план е в необратима фаза на реализация. На финалната права са публичните поръчки, тъй че да започва строителството при започване на 2019 година Предвижда се 2020 година планът да бъде въведен в комерсиална употреба.

Друг значим план по думите на министъра е интерконекторът със Сърбия, който ще бъде реалност до май 2022 година

Около компресорната станция „ Провадия “, в североизточна България, ще бъде издигната станция „ Нова Провадия “ и от нея ще бъде построен нов газопровод с дължина 474 км и налягане 7,5 МПа, което ще се поддържа от още една компресорна станция „ Расово “ край границата със Сърбия. Газопроводът ще пресича границата в региона на град Зайчар. Втората права, предопределена за доставки на Балканите, ще бъде единствено отчасти натоварена през 2020 година – за доставки в България, Гърция и Сърбия – а потенциалът ще бъде напълнен изцяло през 2022 година
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР