Около 1800 лева средно ще са нужни за едноседмична почивка

...
Около 1800 лева средно ще са нужни за едноседмична почивка
Коментари Харесай

Експерт каза колко ще струва на семейството ви почивка на Черно море

Около 1800 лв. приблизително ще са нужни за едноседмична отмора на семейство с две деца до 12 години по българското Черноморие през август. Разходите, които чужденците са склонни да отделят за нощувка и закуска у нас за същия интервал, варират от 500 до 1000 евро, а по-скъпите ваканции у нас могат да доближат и 2400 евро. Това сподели шефът на Института за разбори и оценки в туризма Румен Драганов пред Българска телеграфна агенция.

През август - най-силния за туризма ни месец, се чака в страната да дойдат на отмора към 2,1 млн. чужденци.
-->
През август се чака също към 5 млн. българи да създадат пътувания до нашето море, а към този момент има и сънародници, които за трети път го посещават. Положителната наклонност ще се резервира и през септември, и октомври, сподели специалистът.

Навиците за отмора

Средно три и половина дни са почивките на българите и те понижават като дълготрайност през последните години за сметка на повишението на интензивността им, разяснява Драганов и посочи, че до края на сезона се чака да има българи, които ще почиват на море пет и даже шест пъти, изключително тези, които живеят в обитаеми места, ситуирани по-близо до Черноморието.

При чужденците също има понижение на времето за отмора от 2,8 и 3,5 нощувки - да вземем за пример за културен и уикенд туризъм. Запазва се обаче броят на нощувките - 10,1-10,8, при морските ваканции с чартърните полети.

По отношение на разноските по време на ваканцията наблюденията на специалиста демонстрират, че както българите, по този начин и чужденците се придържат към планувания от тях бюджет за отмора. В този смисъл се резервира наклонността от предходната година 57 на 100 от чужденците и към 70 на 100 от българите да не излизат отвън плануваните в фамилния бюджет разноски за почивка.

Заетостта в местата за настаняване

Очакваният % претовареност през август в местата за настаняване по морето в България ще е в границите 65-68, като наклонността по отношение на 2019 година е заетостта да понижава. Причината е основно поради презастрояването и появяването всяка година на нови и нови кревати, разяснява специалистът.

Ребрандирането на туризма

Драганов посочи, че от презастрояването печелят главно морските общини, които обаче отсъстват от процеса на привличане на задгранични туристи макар солидните доходи на някои от тях (например Несебър), които се обезпечават и от постъпленията от туристическите такси.

Освен това в регионалните управи остават към 40 на 100 от приходите от плажните концесии, приходи в локалната власт има и от отдаването на плажовете чартърен, както и от по-добрите доходи от търговия, изключително през летния сезон.

Това съгласно специалиста прави допустимо кметовете да поемат разноските по програмата " 35 евро за седалка ", която действаше по време на пандемията, и по този начин да се включат по-активно в привличането на задгранични туристи.

Друго експертно предложение, обвързвано с ребрандирането на България като туристическа дестинация, е понижаване на туристическите региони на страната от сегашните девет на три - " Мизия ", " Тракия " и " Македония ".

Целта е страната да се концентрира върху подобренията на обществената благосъстоятелност в тези три региона, а локалната власт да реинвестира в туризма и рекламата.

" Идеята е да стартираме описа за България, обвързван с Македония и запазването на езика, културата и история в частта, която се намира в България, описа за Тракия и благосъстоянието, което сме получили от античните траки, както и описа за Мизия и голямото международно завещание, което имаме в този регион, в това число и за най-старото злато в света във Варненския некропол и върху тази основа да надградим облика на модерна България ", разяснява Румен Драганов.

Разчетите от началото на годината

Като цяло 2023 година се движи с позитивен ритъм още от началото на годината, заключи Драганов.

Той подсети, че юни завърши с 23 на 100 растеж на пристиганията на чужденци в България, а и в във всички предишни месеци също има растежи. От началото на годината до момента се движим с към един милион повече влезнали в страната по отношение на същия интервал на 2019 година Трендовете за август също се резервират за задграничните и за българските туристи, уточни специалистът. Очакваме мощен септември и октомври, добави Драганов.

Германският пазар се движи с към 4 на 100 растеж, като предходната година броят на пристиганията на туристи от този пазар беше 780 000, а за тази година се чака те да са към 800 000.

Сега се следи преразпределение на пътуванията на немските туристи - заселен интерес към пътуванията за уикенда, усилват се пътуванията за културен туризъм в градска историческа среда и понижаване на пътуванията към морските курорти, като една от аргументите е загубата им на образа на тихи и спокойни места за отмора, което не се харесва на немските туристи, означи Драганов.

Той още веднъж подсети, че няма данни за отвод на немските жители от отмора по морето с съображение замърсяване на Черно море, тъй като такива не могат да бъдат потвърдени, тъй като няма данни за сходно замърсяване. Но изследвания на немски туроператори демонстрират, че има страхове и към 50 на 100 от популацията на Германия, което пътува в чужбина, заявява, че се опасява по повод войната в Украйна.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР