Ноември 2022 г. показа справедливост давайки по-топли и по-студени условия

...
Ноември 2022 г. показа справедливост давайки по-топли и по-студени условия
Коментари Харесай

Ноември 2022 г. – у нас бяха регистрирани типично летни максимални температури от 25 до 30 °C

Ноември 2022 година сподели правдивост давайки по-топли и по-студени условия поравно на земната суша. Австралия и огромна част от Антарктида са с температури под нормата, до момента в който съвсем цяла Европа, както и Гренландия са доста по-топли. В България още веднъж бяха регистрирани „ летни горещини “ през ноември с към 2  –  °C покачване от общоприетите правила за месеца

Според систематизираната информация от Европейската работа за изменение на климата Коперник (C3S) междинната температура на въздуха през ноември 2022 година в световен проект е била с 0,16 °C по-висока по отношение на новия климатологичен интервал (1991 – 2020 г.) и месецът е бил с 0,40 °C по-топъл от предходния климатологичен интервал 1981 – 2010 г.  Тази особеност подрежда тазгодишния ноември на 9-то място в класацията за най-топъл месец ноември.  Този ноември е по-топъл от всички останали, като се изключи ноември 2012 година (Фиг. 1). Последният ноември, който е под общоприетата норма е бил през 2011 година, а най-студеният подобен – от 1979 година насам, е бил през 1984 година Първият топъл ноември от 1979 година до през днешния ден се случва през 2001 година, като по-късно има единствено още 4 месеца ноември, които са под обичайните си температурни стойности.  За последните 10 години световната междинна температура през ноември се е повишила с 0,34 °C.  

По света температурите бяха относително отмерено разпределени

В съпоставяне с дълга поредност минали месеци, през които преобладаващата част от повърхността на Земята е била с по-високи междинни температури от естественото, то през ноември 2022 година е имало относително отмерено систематизиране на региони с позитивни и негативни аномалии по отношение на междинните стойности за интервала 1991 – 2020 година (Фиг. 2). В Северното полукълбо с най-големи негативни аномалии се характеризират северните елементи на Канадския архипелаг, както и западните провинции на Канада и западните щати на Съединени американски щати. Сравнително огромни поднормени отклонения са маркирани и в Западен и Източен Сибир. 

От Южното полукълбо вършат усещане съвсем повсеместните негативни аномалии на междинните температури в Антарктида и Австралия. Специално за Австралия това е следващият по-студен месец, в комбиниране и с наднромени превалявания, преизпълнили месечните правила в страната със 76%. 

В непосредственост до Австралия в Нова Зеландия междинните температури са били по-високи от естествените, като една от аргументите е извънредно високата температура на морската вода към архипелага, която бележи рекордно високи температури за последните 30 години. 

Гренландия още веднъж изпъква с температури над нормата, като цената на месечната особеност тук-там е превишавала 6 до 8 °C. Със съществени позитивни отклонения са междинните температури и в Аляска, Аржентина, Северозападна Африка и Югоизточна Азия. 

За разлика от температурите над сушата, то междинните месечни температури над моретата и океаните са преобладаващо по-високи от нормите. По-големи площи с негативни аномалии са регистрирани в Индийски океан, западно от Австралия, в Атлантика наоколо до Нюфаундленд и обичайно в огромна част от Южния Тропик на Тихи океан, заради продължаващата за трета поредна година Ла Ниня. Приема се, че когато имаме по-продължителна Ла Ниня, тя трансформира времето и Тихият океан е по-студен от нормалното. 

В Европа месецът заема 5-то място в класацията за най-топъл ноември

В Европа след рекордно топлите август и октомври, ноември също е бил по-топъл от естественото, само че не е регистрирана рекордна особеност.  Стойността и тази година е с 1,36  ° C  по-висока от междинната за интервала 1991  –  2020 г.  Това отрежда 5-то място в класацията за най-топъл ноември, където лидер е 2015 година, следвана от 2020, 2009 и 2000 година Най-студеният ноември за последните 43 година е регистриран през 1994 година с близо 4 °C негативна особеност. 

За последните 10 година междинните температури в Европа са се повишили сензитивно с 0,59 °C. В районен проект съвсем целият континент е бил с по-високи температури от откритите правила (Фиг. 3). Стойността на позитивната особеност на доста места е надвишавала 3 °C, като най-големи позитивни отклонения са следени в Исландия, Южна Норвегия и архипелага Свалбард. 

По-големи региони с поднормени междинни температури са следени в северните и източните региони на Европейска Русия, където към края на месеца под въздействие на просторен антициклон се е пренасял мразовит въздух от Сибир. 

В България ноември тук-там е бил с към 2 – 3 °C по-топъл от естественото

През ноември 2022 година междинните температури в нашата страна са доста над нормалните. Според данни от някои станции на НИМХ, както и от общоприетоо разположените автоматични станции, в по-голямата част от равнинната и низинната част на страната месецът е бил топъл – с особеност по отношение на интервала 1991 – 2020 година сред 2 и 3 °C, а тук-там в Западна и Централна България и над 3 °C. С по-малки стойности на отклонението до към 1 – 1,5 °C, само че още веднъж в позитивна посока са междинните месечни температури в средно- и високопланинския пояс. 

Аномалията на тазгодишния ноември е сходна с тази на ноември 2015 и 2000 година и е към 1,5 °C по-малка от най-топлия ноември в нашата метеорологична история досега – маркиран през 2010 година (Фиг. 4). От началото на века най-студеният ноември се е случил през 2011 година, когато съвсем през целия месец са властвали студени антициклони и в някои сутрини термометрите са отчели стойности от минус 10 °C. Няма по какъв начин да не отбележим, че след студения ноември 2011 година, последва и най-суровата зима в нашата страна за последните към 70 година Студено е било и през 2007 и 2001 година, а с дребна негативна особеност са били месеците ноември през 2016, 2018 и 2020 г. 

За последните 22 година скоростта, с която се покачва междинната температура в равнинната част от страната е към 0,4 °C на десетилетие. 

Ноември 2022 година, сходно и на миналогодишния, стартира с по-високи температури за този интервал на годината. На 2 ноември в множеството равнини и низини у нас бяха регистрирани типично летни оптимални температури от 25 до 30 °C. Нещо повече – 

в Пловдив са измерени 30,7  ° C и е подложен безспорен ноемврийски връх за града –

 няма по-висока измерена температура през ноември. Във Видин също има нова най-висока измерена ноемврийска температура от 28,8 °C. Липсата на по-масови безспорни ноемврийски върхове се дължи на миналогодишната топла вълна, при която на 5 ноември във Велико Търново беше строшен националният ни ноемврийски връх с 32,4 °C. Трябва да се означи, че  и на други места в страната през ноември е имало случаи на типични летни „ горещини “, когато са измервани температури над 30  ° C  (Фиг. 5). Разбира се, множеството от тези рисково високи температури са регистрирани в Северна България, където постоянно се основават условия за вятър с южна посока, имащ фонов резултат, т.е. води до в допълнение повишение на температурата. 

Прави усещане, че в две следващи години се регистрират извънредно високи температури и единствено идващите години ще покажат дали това е случайност или към този момент е „ новото “ обикновено. С къси спирания към средата на месеца, топлото време продължи до към 24 ноември, когато температурите се намалиха трайно и до края на месеца бяха по-ниски от нормалните, със стойности присъщи по-скоро за началото на зимата. На 28 и 29 ноември са маркирани и първите по-масови снеговалежи в страната, само че основна снежна завивка в равнините не се образува. 

Ледена завивка

В  Арктика  площта с морски лед за ноември 2022 година е била единствено с 3% по-малко от междинната за интервала 1991 – 2020 година В безспорни числа междинната повърхност на леда доближи 10 млн. км 2 . Тази стойност отреждат на тазгодишния ноември 8-мо място в класацията за най-малка повърхност на морския лед и месецът е надалеч от годините с рекордно дребна по повърхност лед, като 2016 и 2020 година Трябва да отбележим, че тази ранглиста се води от 1979 година насам, когато стартира сателитно наблюдаване на ледената завивка и от този момент годината с най-вече лед е 1982 година, когато превишението е било към 12%. Последните години с наднормен лед са били 2008 и 2014 г. 

Картата на аномалиите на концентрацията на морски лед за ноември 2022 година (Фиг. 6) демонстрира концентрации под междинните, главно в 3 области:

  • северната част на Баренцово море (между Шпицберген и Франц-Йосифова земя),
  • западната част на Карско море,
  • Чукотско море. 

Липсата на морски лед в северната част на Баренцово море и западната част на Карско море е обвързвана с високите температури на въздуха, които са регистрирани там през проучвания интервал (Фиг. 2). 

В останалата част на Северния ледовит океан са следени междинни или малко над междинните концентрации, което е в сходство с по-ниските от естественото междинни температури в Централна Арктика и Сибир.

В Антарктика площта на морския лед продължава да понижава с бързи темпове, в синхрон със сезонното покачване на температурата. 

В междинни стойности площта на антарктичният морски лед е била 15,6 благ. км 2 , което е с 5% под междинното за 1991 – 2020 г за ноември. Тези стойности класират месеца на 5-то място по минимум лед, като лидер и тук, както и в Арктика, е 2016 г. 

В аномалиите в концентрацията на морски лед към Антарктика за ноември 2022 година вършат усещане огромните негативни стойности към Антарктическия полуостров. С поднормени концентрации се характеризира съвсем цялата източна половина на Антарктика. С наднормена централизация са били още веднъж моретата на Амундсен и Рос, като там е имало места със доста превишение на междинните стойности, провокирани от мощната циклонална интензивност в море Амундсен. 

През миналия месец като че ли атмосферата си беше дала отмора – липсва информация за всеобщи процеси довели до бедствени обстановки, изключително след бурните няколко месеца, през които станахме очевидци на мощни рискови прояви на времето. Дано тази отмора е по-дълга, само че трендовете от последните години демонстрират тъкмо противоположното – все по-често има по-силни и по-екстремни прояви, водещи до повече инфраструктурни вреди и повече жертви. Сякаш и на конференцията за климата в Египет делегатите не бяха изключително дейни и не разискаха в дълбочина тази тематика, само че до какви решения се стигна там, може да прочетете тук. 

Автор: Симеон Матев / Климатека

Симеон Матев е създател в Климатека и лекар по климатология, защитил е докторат на тематика „ Съвременни промени на климата в България “. В момента е помощник по климатология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, в катедра „ Климатология, хидрология и геоморфология “, като главните му научни ползи са в региона на изменението на климата, дълготрайните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси. Има богат медиен опит, бил е в екипа на „ Времето “ в съвсем всички наши малките екрани, както зад кадър, по този начин и в ефир.

В обявата са употребявани материали от:

  • https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-november-2022 
  • https://climate.copernicus.eu/sea-ice-cover-november-2022 
  • https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/enso_advisory/ensodisc.shtml
  • https://www.sfchronicle.com/weather/article/cold-november-bay-area-17596470.php
  • http://www.bom.gov.au/climate/current/month/aus/summary.shtml?cid=006fb15 
  • https://niwa.co.nz/news/marine-heatwave-developing
  • www.stringmeteo.com
  • http://www.meteo.bg/bg
Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР