Необходима е цялостна ревизия на проекта за Закон за водоснабдяване

...
Необходима е цялостна ревизия на проекта за Закон за водоснабдяване
Коментари Харесай

Текстове в новия ВиК закон създават сериозни рискове, според КЕВР

Необходима е цялостна проверка на плана за Закон за водоснабдяване и канализация (ЗВиК), предлаган от Министерство на районното развиване и благоустройството (МРРБ).

Това се сподели в (КЕВР).

Проектът е оповестен на 30 ноември 2022 година с уеб страницата на Министерство на регионалното развитие и в Портала за публични съвещания. Становището е изпратено до Министерство на регионалното развитие, омбудсмана Диана Ковачева, Националното съдружие на общините в Република България (НСОРБ), парламентарните групи, Комисията по районна политика, благоустройство и локално самоуправление в Народно събрание и до Портала за публични съвещания, както и до съответните дирекции в Европейската комисия - DG Regional and Urban Policy, DG Environment и DG Energy.

Комисията показва, че не са извършени наложителните съвещания с нея в качеството й на заинтригувана страна, които би трябвало да предшестват правенето на плана за нормативен акт. Регулаторът изяснява, че за оповестения законопроект е използван 30-дневния период за оферти и мнения, очакван в член 26, алинея 4, изр. 1-во от Закона за нормативните актове (ЗНА), защото не са налице предпоставките на член 26, алинея 4, изр. 2-ро от Закон за нормативните актове за установяване на период, по-кратък от законоустановения.

В мнението се отбелязва, че при правенето на посочения в претекстовете към законопроекта консултационен документ още веднъж не са взети поради и не са отразени гледните точки на всички заинтригувани страни, в това число и на КЕВР, което е в несъгласие с оповестените в член 26 от Закон за нормативните актове правила при изработването на нормативен акт - нужда, аргументираност, предвидимост, неприкритост, координация, субсидиарност, пропорция и непоклатимост.

Според регулаторния орган, предвижданото в новия закон делене на КЕВР и основаване на нова Комисия за контролиране на цените на ВиК услугите не е обосновано и стимулирано и не е в сходство със съществуващите стратегически документи и интернационалните отчети. КЕВР смята, че в плана на ЗВиК не е проучен резултатът върху независимостта на новата Комисия при разделянето ѝ от енергийния регулатор - за който има наложителни европейски условия за самостоятелност, както и че не е осъществен относителен разбор на препоръчаните в плана съответни текстове за бъдещата Комисия с интернационалните стандарти за самостоятелност на регулаторните органи.

Регулаторът декларира също, че към законопроекта не е направена финансова аргументация по Приложение № 2.2. към член 35, алинея 1, т. 4, писмен знак " б " от Устройствения устав на Министерския съвет и на неговата администрация с претекста, че препоръчаният план на акт не води до влияние върху държавния бюджет. Същевременно в законопроекта се предлага делене на КЕВР и основаване на нова Комисия , чиято бъдеща активност ще се финансира от държавния бюджет, което ще изисква обилни първични финансови и оперативни разноски за основаване и спомагателни разноски за административно, правно, осведомително, логистично и друго обслужване на новата Комисия, изясняват от КЕВР.
 Цената на водата ще се пресмята по нова скица
Цената на водата ще се пресмята по нова скица

Създава се конструкция, регулираща ВиК услугите, която ще се регистрира пред Народно събрание

Според Комисията за енергийно и водно контролиране законопроектът не обгръща проблемите, установени в разбор на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) от 2019 година, свързани главно с неналичието на изясненост в разпределението на функциите и отговорностите сред притежателите и операторите на инфраструктурата, липса на тласъци за локалните управляващи и ВиК операторите да покачат оперативната и финансова успеваемост, стеснен потенциал за приоритизиране на вложенията, защото не изследва и не усъвършенства нормативните условия по повод притежателите на обществените ВиК активи, притежателите (принципала) на комерсиалните сдружения - ВиК оператори и самите ВиК оператори. Не се адресират и рестриктивните мерки за повишаване на цените на ВиК услугите заради условия за обществена търпимост в настоящото законодателство, поради че съществуващите условия напълно се резервират, добавя регулаторният орган.

" Новият законопроект не адресира и Директива (ЕС) 2020/2184 от 16 декември 2020 година, която вкарва редица нови условия към държавите-членки, респективно към ВиК сдруженията, обслужващи минимум 50 хиляди души или доставящи минимум 10 хиляди м3 дневно, по отношение на общи отговорности, стандарти за качество, метод към сигурността на водата въз основа на оценка на риска, оценка на равнищата на загуби на вода, достъп до вода, предопределена за консумация от индивида, публикуването на подобаваща и настояща информация и други. Съгласно член 24, т. 1 от Директивата, Държавите членки вкарват в действие законовите, подзаконовите и административните разпореждания, нужни, с цел да се съобразят с членове 1—18, член 23 и с приложения I—V най-късно до 12 януари 2023 година Те неотложно оповестяват на Комисията текста на тези разпореждания ", е посочено в мнението.

От КЕВР показват също, че във дефинираните в плана оферти за основаване на нова Комисия липсва изясненост по отношение на функционалностите и пълномощията на регулатора и написани правила, гарантиращи финансова самостоятелност. Имало несъгласия и правни неясноти във връзка с организацията на работа, в това число: запазването на трудовите правни отношения на чиновниците от администрацията; въведените процедури; предмет и статут на актовете на регулатора; във връзка с пълномощията по надзор и налагане на наказания. Липсвала и обязаност на дейностите и актовете на институции от изпълнителната власт, както и разграничение на функциите и отговорностите в бранш ВиК. Същевременно пък се създавала неизясненост за състава и организацията на работа на Комисията за енергийно контролиране.

Според Комисията за енергийно и водно контролиране също така се вкарват нови и голословни условия по отношение на плана на ЗВиК от 2020 година, като отпада условието регулаторът да дефинира цели на индикатори за качество на ВиК услугите , въз основа на които ВиК операторите да създават бизнес проекти с ремонтна, индустриална и капиталова стратегия. Отпадало и условието самостоятелният регулатор да утвърждава тези бизнес проекти и въз основа на утвърждението им да утвърждава и утвърждава цени на ВиК услуги, да реализира годишен надзор върху осъществяването на утвърдените бизнес проекти, както и да регистрира резултатите от осъществяването при годишните промени на утвърдените цени на ВиК услуги.

" В проектозакона се предлага се измененията да влязат в действие на 31 март 2023 година, т.е. в границите на настоящия регулаторен интервал 2022-2026 година, в който КЕВР е одобрила 5-годишни бизнес проекти на редица сдружения, утвърдила е цени на ВиК услуги за 2022 година, и е одобрила цени на ВиК услуги за 2023, 2024, 2025 и 2026 година, и следва да промени с следващо решение утвърдените цени на ВиК услуги за 2023 година, отчитайки осъществяването на бизнес проектите от предходния регулаторен интервал. След влизането в действие на ЗВиК ще бъдат анулирани нормите на ЗРВКУ и използваните правила на Закона за енергетиката, заради което съществуващият регулатор няма да има функционалности във ВиК бранша, а такива функционалности няма да има и новата Комисия. Това поражда редица въпроси по отношение на одобряването на бизнес проекти и цени на сдруженията без утвърдени проекти и за последващите дейности по надзор на осъществяването на утвърдените бизнес проекти и изменението на утвърдените цени ", се споделя още в мнението.

Регулаторът декларира, че доста се лимитират пълномощията на новата Комисия по отношение на функционалностите на КЕВР в бранш ВиК , като това слага редица спомагателни въпроси по отношение на нуждата от разделянето на КЕВР и отделяне на нов държавен регулаторен орган, което за държавния бюджет ще изисква спомагателни първични и следващи финансови и оперативни разноски. От КЕВР смятат, че сходно обособяване би могло да се стимулира, в случай че се планува освен опазване на съществуващите функционалности, само че и те се надградят - да вземем за пример с въвеждане на лицензионен режим за ВиК сдруженията, контролиране на други браншове като битови боклуци (такава регулация е въведена в Португалия, Унгария, Италия и в Северна Македония), надзор върху качеството на питейните води (в регулаторния орган в Португалия), или контролиране на други комунални услуги, предоставяни от общините ( в регулаторния орган в Румъния).
 Омбудсманът: Новият ВиК закон не пази интереса на потребителите
Омбудсманът: Новият ВиК закон не пази интереса на потребителите

Диана Ковачева упорства за преразглеждане на закона

" В допълнение, ограничението на пълномощията на новата Комисия единствено до контролиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги, а не до контролиране на ВиК услугите, не кореспондира с Националния проект за възобновяване и резистентност, според който с новия закон " ще се вкара обособяване на регулирането на ВиК услугите в независим индивид ". Нещо повече - в предварителната оценка за влияние на плана на ЗВИК измежду задачите също е посочено " да се вкара обособяване на регулирането на ВиК услугите в независим индивид ", се показва в мнението.

От регулаторния орган допълват, че се планува доста понижаване на индикаторите за качество на ВиК услугите , като контролът по тяхното осъществяване се трансферира от самостоятелния регулатор към Министерство на регионалното развитие. В плана на ЗВИК обаче не бил разказан редът, по който Министерство на регионалното развитие ще дефинира цели на тези индикатори, по какъв начин ще се прави оценка качеството и надеждността на регистрираната информация, нямало и условие министерството да разгласява информация в годишни доклади - дейности, които сега се реализират от КЕВР.

Въвеждало се условие за правене на бизнес стратегии по реда на Закона за обществените предприятия, което обаче нямало връзка с процеса по надзор върху индикатори за качество от Министерство на регионалното развитие и с процеса по ценообразуване. Според КЕВР би трябвало да се има поради, че сдруженията, които не са обществени, нямат учредения да изготвят сходни бизнес стратегии. В плана се предложили неразбираеми критерии за одобряването на цените на ВиК услугите и последващото им преразглеждане, а били отпадали фундаментални условия като правила и способи на ценообразуване, регулаторен интервал и други Регулаторът остава с усещането, че новата Комисия само ще утвърждава препоръчаните от сдруженията цени на ВиК услуги, без да има опция да прави оценка тяхната успеваемост и да изиска някакви корекции.

Според осъществения от КЕВР разбор предложенията в плана на ЗВИК няма да доведат до възстановяване на регулацията във ВиК бранша, защото не подсигурили повишение на качеството на услугите , икономическа резистентност, отбраната на правата на потребителите и общественото подкрепяне. Причината била, че се редуцира доста броя на индикаторите за качество на ВиК услугите, предложили се неразбираеми критерии за одобряването на цените на ВиК услугите и последващото им преразглеждане, нееднозначно били избрани критерии за финансиране на вложенията в несъгласие с настоящи регулаторни механизми. Нямало създаден режим за обществена търпимост на цените на ВиК услугите и за въвеждане на водни помощи, създавала се неизясненост за разглеждането на тъжби на консуматори против ВиК оператори и на процедура се отменяло договорното начало при общи условия при даването на ВиК услуги на потребителите като на общите условия се придавал темперамент на нормативен акт. Липсвало и възлагане на отговорностите по повод постигането на сходство с наставления на Европейски Съюз и уголемение на ВиК системите.
 15 ВиК сдружения ще получат по-малко от желаното нарастване на цените
15 ВиК сдружения ще получат по-малко от желаното нарастване на цените

Цените на 6 от районните оператори даже ще бъдат понижени

От КЕВР показват още, че в плана се предлага смяна в рамките на обособените територии, като се планува отпадане действието на общински и частни дружеств а. В същото време създаваната правна наредба пораждала неясноти по повод опциите и периодите за осъществяването на новите условия. Въвеждало се наложително условие ВиК сдруженията да са обществени предприятия по смисъла на Закона за обществените предприятия, което пък щяло отстрани бъдещо публично-частно партньорство в бранша. Запазвали се условията във връзка с действието на асоциациите по ВиК, само че не се отчитала неналичието на опция и експертен потенциал те съответно да изпълняват ролята на обществени притежатели на ВиК системите и да управляват осъществяването на договорите за възлагане ръководството на ВиК активите. Също по този начин оставали условията във връзка с собствеността на ВиК системите, без да се обрисува ясно границата на обществена и частна благосъстоятелност, респективно границата на отговорност на ВиК оператори и консуматори. Не се предвиждало и погашение на компенсации на потребителите при отклонения от стандартите за качество на питейните и на отпадъчните води. Според регулаторния орган голословно от потребителите на ВиК услуги са изключени лицата, които нямат вещни права върху водоснабдения парцел, само че са негови ползватели на годно облигационно съображение, да вземем за пример наематели. Създавали се и благоприятни условия за голословен отвод и корист от страна на ВиК сдруженията в процеса по присъединение на нови консуматори.

От регулатора декларират, че в същото време с новия законопроект от 2022 година се регламентира съществуването на държавно комерсиално сдружение - " Български ВиК Холдинг " ЕАД, което е основано с решение на Министерския съвет и може да бъде закрито с следващо решение на изпълнителната власт, без обаче да се обяснява какви са тъкмо неговите функционалности и отговорности и по какъв метод ще способства за решаването на проблемите във ВиК бранша. По този метод сдружението се поставяло в привилегировано състояние по отношение на сдружения със сходни функционалности в енергетиката, ограничавали се функционалностите и пълномощията на бъдещи държавни управления по отношение на съответното сдружение. Според КЕВР това не разрешава да се реализира дълготрайно разрешаване на проблемите във ВиК бранша по отношение на решение на 44-то Народно заседание от 13 декември 2019 година

Отчитайки обилни проблеми в законопроекта от административен, юридически, механически и стопански темперамент, КЕВР не дава съответни оферти за редакции, защото смята, че е нужна цялостна проверка на плана . От Комисията за енергийно и водно контролиране показват, че е належащ сериозен публичен спор, какъвто досега не е извършен - за ролята и отговорностите на главните участници във ВиК бранша - самостоятелния регулатор на качеството и цените на ВиК услугите, притежателите на обществените ВиК системи и възложители по контракт, ВиК операторите и техните притежатели (принципали).

" В случай че се одобряват предложенията в ЗВИК за промени в регулацията на ВиК бранша, той ще бъде подложен пред значими опасности , свързани с реализирането на контрола по осъществяването на утвърдените бизнес проекти 2022-2026 година и промените на утвърдените цени на ВиК услуги за интервала 2024-2026 година Поради това Комисията смята за належащо от законопроекта да отпаднат наредбите, касаещи регулирането на качеството и цените на ВиК услугите, надлежно да се запазят пълномощията на самостоятелния регулатор КЕВР във ВиК бранша, по този начин както сега са регламентирани в ЗРВКУ, респективно в ЗЕ. Комисията смята, че такива промени следва да бъдат разисквани и приложени след приключването на настоящия регулаторен интервал 2022-2026 година ", е посочено също в мнението на Комисията за енергийно и водно контролиране.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР