Не са се образували дисбаланси, които да избият след края

...
Не са се образували дисбаланси, които да избият след края
Коментари Харесай

Добрев: Работят, за да фалират „Булгаргаз“; Петков: Всичко е под контрол

Не са се образували несъответствия, които да избият след края на мораториума, сподели в изявление за БНР министър-председателят Кирил Петков. По думите му опорните точки на разнообразни представители по тази тематика ще бъдат разрушени, когато се види, че „ няма такива страшни сюжети “.

Според Петков от ГЕРБ се основават настройки и суматоха, че цените на тока и газа са отвън надзор. Той увери, че пакет от близо милиард и половина (лева - неуточнено, бел. ред.) ще влезе в поддръжка на бизнесите и ЕРП-тата.

„ Мантрата “, че като падне мораториумът, цените ще скочат до небето министър председателят дефинира като „ чиста агитация и нелепости “.

„ Темата се употребява, с цел да се провокира възприятие, че държавното управление не си прави добре работата. Сметките ще покажат. Всичко е под надзор “, съобщи Кирил Петков.

„ Булгаргаз “ нито ще бъде разделян, нито нещо ще се случи на компанията, разясни министър-председателят. По думите му „ методът на ръководство ще има единствено една цел – да максимизира най-хубавото, което тя може да направи за цените на газа в България “.

Делян Добрев: Правителството работи, с цел да банкрутира „ Булгаргаз “

„ Правителството работи, с цел да банкрутира „ Булгаргаз “, съобщи пред БНР Делян Добрев, народен представител от ГЕРБ, член на комисията по енергетика в Народното събрание и някогашен министър на енергетиката. Новите ръководещи желаят това да е едно банкрутирало сдружение, тъй като ще има трима-четирима медиатора, които ще си разпределят газовия пазар в България “, акцентира Добрев.

„ 99% от газа на „ Булгаргаз “ се продава на крайни клиенти вътре в страната. Излишъците – 1-2% се продават на газовата борса още веднъж вътре в страната, само че се търсят някакви причини, с цел да се смени управлението на „ Булгаргаз “. То е може би най-успешното управление на държавно сдружение, което съумя да вдигне тая банкрутирала компания, да я изправи на крайници, да я направи водач на газовия пазар в България “, уточни Добрев, който е безапелационен, че е механически невероятно газовият снабдител да изнася в чужбина, тъй като няма лиценз за това.

Най-големият проблем в енергетиката са високите цени на електрическата енергия и неналичието на каквито и да е обезщетения, разяснява Делян Добрев.

„ Бизнесът получи 4-5 пъти по-високи сметки за декември (спрямо декември 2020 година – бел. ред.), без нито един лев отплата. Всички обезщетения, за които се приказва, са обезщетения, раздавани по конференции, само че нерегламентирани по никакъв метод – нито с решение на Министерски съвет, нито с наредби, нито с механизми за обезщетения. Пари няма. За октомври и ноември имаше по 110 лв.. При 400 лв. цена тази помощ беше скромна, само че въпреки всичко имаше нещо. За декември компенсацията е нула и не се знае по кое време въобще бизнесът ще получи някакви обезщетения “, заключи Добрев.

„ На един куп ВиК сдружения към този момент им стопираха тока, и защото не могат да спрат тока на помпите, стопират ток на администрацията “, добави той и дефинира обстановката като извънредно тежка.

„ Стотици бизнеси към този момент затвориха, хиляди хора останаха без работа и в това време държавното управление прави акции в „ Булгаргаз “. Според мен с една единствена цел: да раздели газовия пазар на медиатори, каквито имаше преди 10 години. Ако го няма „ Булгаргаз “, 100% държавно сдружение, този целият бизнес ще отиде в ръцете на газови медиатори, каквито имахме преди “, посочи Делян Добрев.
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР