Най-вероятно много голяма част от населението ще се срещне с

...
Най-вероятно много голяма част от населението ще се срещне с
Коментари Харесай

Експерт от БАН определи Омикрон за края на пандемията у нас

Най-вероятно доста огромна част от популацията ще се срещне с разновидността " Омикрон “ на ковид, ще построи имунитет и това ще бъде краят на пандемията и у нас, както и в света.

Това сподели в изявление за Българска телеграфна агенция проф. Пенка Петрова, шеф на Института по микробиология " Стефан Ангелов " на Българска академия на науките.

Силно се надявам това да не ни коства човешки живот, защото този вид, въпреки и по-лек като протичане, води след себе си всички затруднения на COVID-19. Ако би трябвало да отговоря с няколко дума – " Омикрон “ ще докара до стремежи публичен имунитет, само че беше добре повече хора да са имунизирани преди срещата си с него, сподели проф. Петрова.

Тя означи, че " Омикрон “ е най-малко три пъти по-заразен от " Делта “ разновидността, а той беше по-заразен от всички останали разновидности на короновируса. Затова повече възпитаници и дребни деца у нас се разболяват сега.

На второ място, учениците и децата не са имунизирани, което води до по-изразено заболяване при заразяване, за разлика от имунизираните възрастни, които даже инфектирани, нямат съществени признаци и по тази причина инфектират близките по-слабо. Освен това, заради по-лекото протичане, доста деца и възпитаници не ревизират дали са инфектирани и не се карантинират.

В доста случаи антигенните проби дават подправено отрицателен резултат. Късият инкубационен интервал води до лавинообразно заразяване и към този момент стотици хиляди хора са заболели, макар че не се регистрират от статистиката, акцентира проф. Пенка Петрова.

На въпрос по кое време се чака да е пикът на заболелите от разновидността " Омикрон “ у нас и по кое време ще има спад от тази пета вълна от ковид в България, проф. Петрова сподели, че четвърта седмица нашата страна се изкачва все нагоре по " петата вълна “. Ако съдим от динамичността на заболелите при предходните талази, спад ще настъпи две до три седмици след достигането на пика на вълната. Този пик към този момент обаче не е доближат.

След първичния възторг на доста научни организации и страни да създават своя ваксина против COVID-19, когато прототипите доближиха 240, през днешния ден на равнище клинични изпитвания продължава създаването на едвам 24 разнообразни ваксини. 18 от тях са на фаза утвърждение или очакващи утвърждение, изясни още микробиологът.

Според нея след разрешаването на протеиновата ваксина Nuvaxovid към този момент и най-големите скептици ще бъдат извоювани и ще пожелаят да се имунизират. Проф. Петрова заяви, че прототипът на българската ваксина против COVID-19, разработван в Института по микробиология на Българска академия на науките, е подготвен, а планът е завършил сполучливо.

Експериментите с мишки на тази новаторска, пептидна ваксина демонстрираха, че тя е имуногенна и основава имунен отговор, съобщи проф. Пенка Петрова.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР