Националният отбор на България по баскетбол за мъже загуби от

...

България заличи 25 точки изоставане, но все пак загуби от Украйна след продължение

Националният тим на България по баскетбол за мъже загуби от Украйна с 80:71 (10:27, 19:13, 19:15, 20:13, 3:12) след продължение в първия си мач от група С на олимпийския предквалификационен шампионат в зала " Синан Ерден " в Истанбул (Турция).

Българите започнаха едва и натрупаха пасив от 25 точки при започване на срещата, само че след първата част заиграха по-уверено и борбено, съумяха да поведат в края на постоянното време и бяха покрай впечатляващ поврат и победа, преди да правят отстъпка в спомагателните пет минути.

Националите ще излязат против домакините от Турция на следващия ден (13 август) от 20:45 часа във втория си дуел в Истанбул, а мачът против третия състав в групата Исландия е плануван за вторник (15 август) от 17:00 часа.

В другата група D са тимовете на Белгия, Хърватия, Нидерландия и Швеция. Първите два тима от всяка група не престават напред, а единствено спечелилият в квалификационния шампионат ще си обезпечи място за главните олимпийски квалификации, които ще се проведат през 2024 година.

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав да стартират Павлин Иванов, Иван Алипиев, публично дебютиралият натурализиран американец Брандън Йънг, Алекс Симеонов и Константин Костадинов.

Българският отбор изостана с 5:16 в началните пет минути. Иван Алипиев върна 2 точки, само че украинците се възползваха от превъзходството си под коша, усилиха задатъка си до 23:7, а първата част завърши при 27:10. Националите продължиха да изпитват усложнения и останаха без панер в идващите три минути, до момента в който Украйна означи 8 безответни точки до 35:10 преди Андрей Иванов да осъществя от наказателната линия. До средата на втората част България смъкна пасива си под 20, а Брандън Йънг и Павлин Иванов се разписаха за 21:37. Капитанът Иванов открадна топката и вкара за 23:37, оформяйки серия от 13:2 за националите, а отново той, Йънг и Алекс Симеонов способстваха за намаляването на разликата до 11 точки при 29:40 в края на първото полувреме.

Стрелбата на българите за 3 точки не вървеше и те означиха единствено един от 11-те си опита, дело на Павлин Иванов, който натрупа 14 точки за първите 20 минути игра.

Кош на Константин Костадинов и нов на Брандън Йънг приближи България на 7 точки от Украйна при започване на второто полувреме за 33:40. Последваха пропуски и за двата тима, а в средата на третата част Иванов и Алекс Симеонов бяха точни за 39:43, стопявайки още дистанцията против украинците. Деян Карамфилов и Емил Стоилов комбинираха добре, а центърът осъществя за 41:43. Украинците дадоха отговор с поредност от 7 точки и поведоха с 50:41, като преди четвъртите 10 минути резултатът бе 55:48.

Симеонов осъществя едвам третата тройка за България, правейки резултата 51:55, а след кръстосан пас Карамфилов означи нов панер за разлика единствено от 2 точки при 53:55 в четвъртата част. Павло Крутус обаче също бе прецизен, както и Олександър Ковляр, а украинците съумяха да се откъснат до 64:55 пет минути преди края. Костадинов и Иван Алипиев върнаха вярата за късен поврат, намалявайки на 61:66 при оставащи по-малко от 3 минути. Симеонов вкара два наказателни удара за 63:66, а минута и половина преди края на постоянното време Брандън Йънг означи за 65:66.

Най-драматичният миг в дуел пристигна откакто Алекс Симеонов осъществя тройка за преднина от 68:66 за България 1.6 секунди преди края на срещата, само че при последвалата офанзива за Украйна Вячеслав Кравцов вкара за 68:68 и бе отсъдено нарушаване на Симеонов, а Кравцов пропусна от наказателната линия за тъждество след 40 минути игра.

В началото на спомагателните пет минути играта доста бе оспорвана и двата тима осъществиха за тъждество 71:71, само че до финала Украйна направи серия, последователно натрупа преднина и стигна до триумфа.

Българският отбор отстъпи в битката под коша (39-53) и направи по-малко асистенции (16-23) в дуела, като вкара единствено 4 тройки от 26 опита.

Павлин Иванов бе най-резултатен с 18 точки, 5 битки и 5 асистенции, Брандън Йънг дебютира с 16 точки, 3 битки и 8 асистенции, а Алекс Симеонов добави 12 точки и 5 битки. Константин Костадинов приключи с 11 точки и 7 битки, а Иван Алипиев - 6 точки и 10 битки.

Лъчезар Димитров не взе присъединяване в срещата, Васил Бачев игра единствено 32 секунди, а в края пострада и Йънг.

За Украйна Олександър Ковляр способства с 25 точки, 4 битки и 7 асистенции.