Националният осигурителен институт (НОИ) обясни как ще става преизчислението на

...
Националният осигурителен институт (НОИ) обясни как ще става преизчислението на
Коментари Харесай

Как ще се увеличат пенсиите от 1 октомври

Националният застрахователен институт (НОИ) изясни по какъв начин ще става преизчислението на пенсиите от 1 октомври. От Национален осигурителен институт декларират изрично, че посочените в редица изявления в последно време десетки и стотици проценти на повишаване на пенсиите от 1 октомври т.г. в съпоставяне със септемврийските пенсии не дават отговор на истината.

Увеличението на пенсиите от 194,3% за пенсиите, отпуснати преди 2008 година до 9,3% за тези, отпуснати през 2021 година, се отнасят към базов и конвенционален размер, употребен само за задачите на преизчисляването като междинна стъпка в изчисленията – точно той ще нарасне в посочените рамки, прецизират специалистите на Национален осигурителен институт.

Такова конкретизиране липсва в изявленията, заради което от тях неправилно се схваща, че лицата ще получат въпросните проценти на повишаване върху размера на септемврийската си пенсия, което не е правилно, основава нереално високи упования и надлежно ще докара до отчаяние след 1 октомври 2022 година, дължащо се на подвеждащата медийна информация. Ето за какво за следващ път Национален осигурителен институт предлага детайлно обяснение.
 
Преизчисляването на пенсиите от 1 октомври ще се извърши на две стъпки.
 
1. На първо място се дефинира въпросният конвенционален базисен  размер, на който се стъпва, с цел да може при втората стъпка да се дадат процентите на нарастване по новия механизъм. Той прилича механизма на осъвременяване по швейцарското предписание, само че в модифициран вид.
 
Този стартов базисен размер се дефинира към годината на разпределяне на пенсията, като е планувано изключение за пенсиите, отпуснати до края на 2007 година. Особеността при пенсиите, отпуснати до края на 2007 година (преди 2008 г.) е това, че за тях се взема закрепен приход от 398,17 лв., който е средномесечният застрахователен приход за 2007 година, като с него се образува условният, базисен промеждутъчен размер на пенсията за задачите на преизчисляването.

Този конвенционален размер на пенсията се дефинира, като: 1) средномесечният застрахователен приход за страната, с който е отпусната пенсията, се умножава с 2) самостоятелния коефициент, с 3) броя на годините и месеците застрахователен стаж на пенсионера, и с 4) съответната тежест на осигурителния стаж – към годината на разпределяне. По-конкретно:
 
1) Трудовите пенсии по принцип се пресмятат въз основата на средномесечния застрахователен приход за 12 месеца, предхождащи отпущането ѝ
 
2) и 3) Индивидуалният коефициент и продължителността на осигурителния стаж на лицето вземат участие при преизчисляването с последните им, настоящи стойности, които те имат към 30 септември 2022 година
 
4) Относно тежестта, която се ползва за годините и месеците застрахователен стаж – с новата наредба законодателят е споделил, че преизчисляването се прави с %, който е бил избран за годината, в която е отпусната пенсията. До 01.04.2009 година всяка година застрахователен стаж се умножава по 1 на 100, а от тази дата процентът става 1,1. От 1 януари 2017 година тежестта на всяка година застрахователен стаж нараства на 1,126 на 100, от 1 януари 2018 година – на 1,169 на 100, от 1 януари 2019 година до 24.12.2021 година тя е 1,2 на 100, а от 25.12.2021 година – 1,35 на 100 за годините застрахователен стаж без преобразяване, като тежестта от 1,2 на 100 се резервира за разликата до общата дълготрайност на зачетения застрахователен стаж, трансфорат към трета категория труд. За всеки месец застрахователен стаж се ползва пропорционална част от съответния %.
 
 istock istock
2. Така полученият промеждутъчен размер се усилва за всяка календарна година, последваща годината на разпределяне на пенсията, с %, който е еднакъв на по-високия от двата:
 
    % на повишаване на осигурителния приход през миналата календарна година или
    % на повишаване на показателя на потребителските цени през миналата календарна година.
 
Следователно, пресмята се стартов, конвенционален промеждутъчен размер на пенсията и като втора стъпка той се осъвременява с % за всяка година след годината на отпущането.

С какъв брой приблизително се подвига пенсията на всеки трети пенсионер от октомври

Ако пенсията е отпусната преди 2008 година, по този начин изчисленият размер следва да се усили първо за 2009 година с % за миналата 2008 година, както и за всяка календарна година по-късно с процентите за миналата година, до момента в който се приложи последният - за 2021 година Съответно, в случай че пенсията е отпусната, да вземем за пример през 2015 година, изчисленият конвенционален промеждутъчен? размер следва да се усили първо за 2016 година с % за миналата 2015 година, а по-късно с процентите за всяка последваща година до 2021 година, включително
 
Накрая, след използването на този механизъм, който може да бъде избран като модифицирано швейцарско предписание за осъвременяване на пенсиите, се получава размерът на пенсията от 01.10.2022 година
 
 istock istock
Този размер наложително се съпоставя с размера на пенсията за предходния месец септември и когато преизчисленият размер на пенсията и размерът ѝ към 30 септември 2022 година не са равни, пенсията се дефинира в по-високия размер.
 
Този механизъм за преизчисляване по модифицираното швейцарско предписание ще даде по-висок растеж за пенсиите от до момента прилаганата скица за осъвременяване, само че спрямо размера на пенсиите от септември 2022 година, преди този момент увеличени и от 1 юли 2022 година, новият размер, избран към 1 октомври 2022 година няма да е с фрапантно нарастване от порядъка на десетки или стотици проценти.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР